Portekiz Türkiye'de Oturum ve Çalışma izni

Portekiz Vatandaşlarının Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

Türk vatandaşları nasıl ki Portekiz ülkesinde oturum ve çalışma izni alıyorsa, aynı durum Türkiye’de yaşamak isteyen Portekiz uyruklu vatandaşlar için geçerlidir. Portekiz Vatandaşlarının Türkiye'de oturum ve Çalışma izni sayesinde Türkiye sınırlarından rahat bir şekilde geçmek mümkündür.  Bunun için herhangi bir vize çıkarmaya gerek yoktur. Portekiz uyruklu vatandaşlar eğer Türkiye’de doksan günün üzerinde ikamet zorunluluğu olursa oturum izni almaları şarttır. Oturum izni birçok vize türü ile sağlanabilmektedir. Bu izini sağlayabilmek adına Portekiz’de bulunan Türkiye konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak gerekir. Böylelikle izin süreci başlayacaktır. İzin başvurusu yapacakların pasaport bilgilerini kontrol etmeleri gerekir. Eğer uzun süreli bir oturum izni isteniyorsa o zaman İl Göç iradesine başvurulması gerekmektedir.

Portekiz vatandaşlarının Türkiye'de oturum ve Çalışma izni belgesi çok önemlidir. Çalışma izni önemli izinler arasında yer alır. Bu belgenin olmayışı kaçak çalışmaya sebebiyet verdiğinden suç sayılmaktadır. Bu gibi durumlara düşmemek adına çalışma izninin alınması şarttır. Portekizli vatandaşlar Türkiye’de çalışma izni alabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurmaları gerekir. Ancak Portekiz uyruklu bir kimse eğer başvuruyu kendi ülkesinden yapacaksa o zaman Türk konsolosluğuna müracaat etmesi gerekir. Gerekli belgeler hazır edildiğinde yetkili kişilere teslim edilmelidir. Çalışma izinlerinin onayı veya Portekiz vize reddi tamamen Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına aittir.

Portekiz Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum Ve Çalışma İzni 2022

Türkiye’de ikamet etmek isteyen Portekiz vatandaşları Türkiye oturum izni almalıdır. Portekiz vatandaşları Türkiye oturum izni için Portekiz’de bulunan Türki temsilciliklerine başvurmalıdır. Portekiz vatandaşları Türkiye’de ikamet etmek için konsolosluklara geçerli bir sebep sunmalıdır.

Türkiye’de ikamet etmek isteyen Portekiz vatandaşları, aile birleşimi, eğitim, tıbbi tedavi, çalışma gibi uzun süreli kalmayı gerektirecek nedenlerden dolayı Türkiye oturum izni alabilir. Türkiye oturum izni için gerekli belgeler ile Portekiz’de bulunan Türk konsolosluklarına başvuruda bulunulmalıdır. Ayrıca hangi neden ile Türkiye’de ikamet edeceğini davetiye ile kanıtlamalıdır. Türkiye oturum izni alacak olan Portekizlilerin pasaport sürelerinin oturum izni talebinden 60 gün daha fazla geçerli olması gerekmektedir.

Türkiye’de çalışmak isteyen Portekiz vatandaşları da başvurularını Portekiz’de bulunan temsilciliklere yapmalıdır. Portekiz vatandaşlarının çalışma izni için öncelikle Türkiye’de bir iş bulmaları gerekmektedir. Portekiz vatandaşı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de bulunan işverenin de başvuru yapması gerekmektedir. İşveren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) başvuruda bulunması gerekmektedir. İşveren başvurusunu e-devlet üzerinden de yapabilir. Başvurular hakkında karar verme yetkisi ÇSGB’ye aittir. Çalışma izni alan kişilerin ayrıca oturum izni başvurusunda bulunmasına gerek yoktur.

Çalışma ve oturum izinleri ortalama olarak 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Portekiz Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum İzni

Portekiz vatandaşları için Türkiye’de oturum izni alma konulu yazımıza hoş geldiniz. Eğer siz de bu konuya dair bilgileri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. Günümüzde birçok Portekiz Vatandaşı Türkiye’de oturma izni almak ister. Bu isteklerinin temel nedeni ise genel olarak belli bir işe girmek, biriyle evlenmiş olmak, Türkiye’de eğitim almak istemek, yeni bir iş kurmak gibi nedenler olabilir. Eğer siz de Portekiz Vatandaşıysanız ve Türkiye’de oturum izni almak istiyorsanız yapmanız gereken belli başlı adımlar vardır. Bahsi geçen adımların her birini uygulamak zorundasınız; aksi halde Türkiye’de oturma izni alamazsınız. Türkiye her açıdan yeterli bir ülkedir. Bu yüzden de birçok Portekiz Vatandaşı Türkiye’de yaşamak ister. Mutfak kültürü olsun istihdam alanı olsun gezilecek yerler açısından zengin olması olsun her bakımdan sevilen bir ülke olan Türkiye, oturma izni konusunda Portekiz vatandaşlarına bazı şartlar sunar. Portekiz vatandaşları bu şartları karşılamaları takdirinde çok rahat bir şekilde Türkiye’de oturma izni alabilirler. Şimdiden sizlere bu konuda kolaylıklar dileriz.

Portekiz Vatandaşları Türkiye’de Nasıl Oturum İzni Alır?

Portekiz vatandaşları Türkiye’de nasıl oturum izni alır sorusunun cevabı ile sizlere gelmiş bulunuyoruz. Resmi pasaporta sahip olan kişiler 90 gün süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vizeye tabiidir. Bu kişiler 90 gün ikamet süreli müteaddit giriş vizeleri almalıdır. Bu vize ise birçok yerden alınabilir. Türkiye’ye gitmek isteyen ve Türkiye’de üç aydan daha uzun süre kalmayı planlayan pasaport sahibi Portekiz vatandaşlarının Portekiz’deki Türkiye temsilciliklerine başvuru yapması zorunludur. Vize işlemleri esnasında meydana gelebilecek gecikmelerden ötürü vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az iki ay önce yapılması tavsiye edilir. Siz de başvurularınızı bu tarihlere uygun bir şekilde yapmanız halinde Türkiye’de oturum izni alma işlemlerinizi daha da hızlandırmış olursunuz. Günümüzde birçok kişi işlemlerini en hızlı şekilde yaptığı için Türkiye’de oturum izni alma konusunda hiçbir zorluk çekmediğini ifade etmektedir. Kolay gelsin, şimdiden vizeniz hayırlı olsun.

Türkiye’de Oturum İzni KGünde Çıkar?

Türkiye’de oturum izni kaç günde çıkar sorusunun cevabı ile sizlerleyiz. Esasen vizenin yani Türkiye’de oturma izninin ne kadar sürede çıkacağı net bir şekilde belirlenmemiştir. Çünkü her başvuran Portekizli bireyin başvurma nedeni ve elbette ki sunduğu belgeler birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden de Türkiye temsilcilikleri herkesi uzun uzun incelediği için oturma iznini çok hızlı bir şekilde veremeyebilir. Eğer siz de Türkiye’de oturma izni almak istiyorsanız sabırlı olmalı ve uzun bir süre boyunca beklemelisiniz. 30 ila 60 iş günü arasında sonuç kazanan bu işlemler yoğun bir sabır gerektirir. Endişe etmenize ise asla gerek yoktur. Tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz halde sundu iseniz size de muhakkak Türkiye’de oturma izni çıkacak demektir. Kusursuz bir şekilde her bir işlemi sonuca ulaştırarak sizler de rahatlıkla Türkiye’de oturum izni alabilmiş olursunuz. Konforlu hissedersiniz. Kolay gelsin, şimdiden Türkiye’de geçireceğiniz zamanlar için sizlere mutluluklar dileriz.

Portekiz Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP