Portekiz Türkiye'de Oturum ve Çalışma izni

Portekiz Vatandaşlarının Türkiye'de Oturum ve Çalışma İzni

Türk vatandaşları nasıl ki Portekiz ülkesinde oturum ve çalışma izni alıyorsa, aynı durum Türkiye’de yaşamak isteyen Portekiz uyruklu vatandaşlar için geçerlidir. Portekiz Vatandaşlarının Türkiye'de oturum ve Çalışma izni sayesinde Türkiye sınırlarından rahat bir şekilde geçmek mümkündür.  Bunun için herhangi bir vize çıkarmaya gerek yoktur. Portekiz uyruklu vatandaşlar eğer Türkiye’de doksan günün üzerinde ikamet zorunluluğu olursa oturum izni almaları şarttır. Oturum izni birçok vize türü ile sağlanabilmektedir. Bu izini sağlayabilmek adına Portekiz’de bulunan Türkiye konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak gerekir. Böylelikle izin süreci başlayacaktır. İzin başvurusu yapacakların pasaport bilgilerini kontrol etmeleri gerekir. Eğer uzun süreli bir oturum izni isteniyorsa o zaman İl Göç iradesine başvurulması gerekmektedir.

Portekiz vatandaşlarının Türkiye'de oturum ve Çalışma izni belgesi çok önemlidir. Çalışma izni önemli izinler arasında yer alır. Bu belgenin olmayışı kaçak çalışmaya sebebiyet verdiğinden suç sayılmaktadır. Bu gibi durumlara düşmemek adına çalışma izninin alınması şarttır. Portekizli vatandaşlar Türkiye’de çalışma izni alabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurmaları gerekir. Ancak Portekiz uyruklu bir kimse eğer başvuruyu kendi ülkesinden yapacaksa o zaman Türk konsolosluğuna müracaat etmesi gerekir. Gerekli belgeler hazır edildiğinde yetkili kişilere teslim edilmelidir. Çalışma izinlerinin onayı veya Portekiz vize reddi tamamen Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına aittir.

Portekiz Vatandaşları İçin Türkiye’de Oturum Ve Çalışma İzni 2022

Türkiye’de ikamet etmek isteyen Portekiz vatandaşları Türkiye oturum izni almalıdır. Portekiz vatandaşları Türkiye oturum izni için Portekiz’de bulunan Türki temsilciliklerine başvurmalıdır. Portekiz vatandaşları Türkiye’de ikamet etmek için konsolosluklara geçerli bir sebep sunmalıdır.

Türkiye’de ikamet etmek isteyen Portekiz vatandaşları, aile birleşimi, eğitim, tıbbi tedavi, çalışma gibi uzun süreli kalmayı gerektirecek nedenlerden dolayı Türkiye oturum izni alabilir. Türkiye oturum izni için gerekli belgeler ile Portekiz’de bulunan Türk konsolosluklarına başvuruda bulunulmalıdır. Ayrıca hangi neden ile Türkiye’de ikamet edeceğini davetiye ile kanıtlamalıdır. Türkiye oturum izni alacak olan Portekizlilerin pasaport sürelerinin oturum izni talebinden 60 gün daha fazla geçerli olması gerekmektedir.

Türkiye’de çalışmak isteyen Portekiz vatandaşları da başvurularını Portekiz’de bulunan temsilciliklere yapmalıdır. Portekiz vatandaşlarının çalışma izni için öncelikle Türkiye’de bir iş bulmaları gerekmektedir. Portekiz vatandaşı ile eş zamanlı olarak Türkiye’de bulunan işverenin de başvuru yapması gerekmektedir. İşveren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) başvuruda bulunması gerekmektedir. İşveren başvurusunu e-devlet üzerinden de yapabilir. Başvurular hakkında karar verme yetkisi ÇSGB’ye aittir. Çalışma izni alan kişilerin ayrıca oturum izni başvurusunda bulunmasına gerek yoktur.

Çalışma ve oturum izinleri ortalama olarak 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Portekiz Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP İzmir Web Tasarım