Portekiz Turistik Vizesi Hakkında

Portekiz hem Avrupa ülkesi olup hem de Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Portekiz vizesi Schengen ülkelerine başvuru yapılan evrakların aynısını istemektedir. Portekiz bazı evraklarınızı İngilizce olarak talep etme hakkına sahiptir, gerekli olan evrakları çevirisini ofislerimizden tamamlamanız mümkündür. Portekiz çok fazla turist çeken bir ülke olarak geçmektedir, yılda yaklaşık 27 milyon turisti ağırlamaktadır.

 Yeşil Pasaport (Hususi), Gri Pasaport (Görev pasaportu), Siyah Pasaport( Diplomatik Pasaport)’ u olanlar vize muafiyetinden yararlanmaktadır. 180 Günde 90 Gün kalabilirsiniz. Eğer daha fazla kalmak ve Portekiz oturum izni için Ankara’ da bulunan Büyükelçilik’ ten, İstanbul ve İzmir’ de bulunan Fahri Konsolosluklara müracaat edip gerekli sebebi açıklamanız gerekmektedir. 

Vizeden muaf pasaport sahibi olsanız dahi, seyahat sağlık sigortası istenebilmektedir. Portekiz Ankara Büyükelçilik işlemleri olarak sadece D vizesi olarak işlem almaktadır. Ulusal vize olarak değerlendirilir, 90 gün ve üzerini kapsamaktadır, bu vize türü. Bunlar çalışma izni, eğitim(üniversite, yüksek lisans, doktora gibi) ve aile birleşimi gibi durumlardır. Bu başvuruların tamamı D vize tipi olarak değerlendirilir. Öncelikle işlemlere başlamadan randevu oluşturmak gerekmektedir. Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz. Yaz aylarında konsolosluk da yoğunluk yaşandığından dolayı işleminiz uzayabilir, gidiş tarihinizden ortalama olarak 2 ay öncesinden başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır vizenizin yetişmesi açısından. Gerekli evrakları tarafımızdan size gönderilecektir, bu kişisel evraklar eksiksiz ve tam olmasına dikkat etmenizde yarar vardır. Gerekli diğer evrak işlemleri tarafımızdan tamamlanacaktır.

Dilekçeleriniz ve formunuz eksiksiz bilgi verilerek doldurulmaktadır. Evraklarınızı düzgün sırasına uygun olarak hazırlayıp sunmaktayız. Schengen ülkelerinde başvuru da çok önem vermektedirler. Pasaport sürenizin son 1 yıllık olması gerekmektedir minimum olarak, son 6 ay geçerliliği olan pasaportlar değerlendirilmemektedir. Tavsiyemiz geçerlilik süresi uzun olan pasaportla başvuru yapılması daha yararlı olacaktır sizin açınızdan. Aynı zaman da seyahat sağlık sigortanız tarafımızdan tamamlanmaktadır. 30.000 Euro teminatlı olma zorunluluğu vardır yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın. Aynı zamanda D tipi vizelerde sadece Türkiye’ de yapılan seyahat sağlık sigortaları yeterli olmamaktadır, Portekiz de de yapılması gerekmektedir.  C tipi vize başvuruları 90 gün ve altı olarak değerlendirilmektedir.

Bu vize türleri Turistik, Kısa süreli eğitim, Aile ve arkadaş ziyareti, ticari ziyaretler, Transit vizeler, Kültürel ve Sporcu vizeleri son olarak Portekiz Şoför vizesi olarak alınmaktadır. Bu vize başvuruları D vizesinde olduğu gibi detaylı evraklar istenmektedir. Başlangıç olarak ikamet ettiğiniz yere göre bölge ayrımı yaparak başvuru almaktadır. İkamet ettiğiniz yerde Büyükelçilik veya Fahri Konsolosluk yok ise en yakın bölgeden randevu oluşturuluyor. Oluşturulan randevu da tarih ve saat düzenlemesi yapılıyor, sizin müsait olduğunuz tarih ve saate göre randevu ayarlamamız mümkündür bu esnada iletişim halinde kalmaktayız. Size göndermiş olduğumuz bilgi formunu eksiksiz doldurduğunuz takdir de sizi rahatsız etmemiş olacağız, evrak listeleri farklılık göstermektedir. Ne amaçla gideceğinizi belirlemesi ardından evrak listenizi güncel olarak başlatabiliriz. Öncelikle başvuru formunu doğru ve net bilgilerle doldurmaktayız adınıza, aynı şekilde dilekçeleriniz de bir olarak doldurulmaktadır.

Portekiz Turistik Vize 2022

Turistik amaçlı olarak Portekiz’e gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz seyahatleri öncesinde Portekiz turistik vizesi almalıdır.  Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri Portekiz’e yapacakları seyahatleri 90 günü geçmeyecek ise Portekiz turistik vizeden muaftır. Portekiz turistik vizesi  kısa süreli bir vize türüdür. Portekiz turistik vizesi için Portekiz Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Portekiz turistik vize başvuruları, Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından Portekiz vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Portekiz turistik vizesi başvurusunda bulunacak olanlar randevu tarihine kadar Portekiz turistik vizesi için gerekli belgeleri hazırlamalıdır. Randevu tarihinde Portekiz vize başvuru merkezinde gerekli belgeler yetkililere teslim edilmelidir. Ayrıca bu görüşmede biyometrik veriler verilmelidir. Ardından vize başvuru merkezindeki yetkililer başvurunuzu incelenmesi için Portekiz temsilciliklerine gönderecektir. Portekiz turistik vize başvuruları ortalama olarak 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Portekiz Turistik vizesi için istenen belgeler şu şekildedir;

 

 • Portekiz vize başvuru formu
 • Portekiz vize talep dilekçesi
 • 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Uçuş ve konaklama bilgileri
 • Son üç ayın banka hesap dökümleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Portekiz turistik vize harç ücreti
 • 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Seyahat sağlık sigortası

Portekiz Turistik Vizesi İşlem Süresi 

 

Portekiz turistik vize başvurularında işlem süresi yapacağınız başvuruya göre değişiklik göstermektedir. Turistik, Aile ve arkadaş ziyareti, Ticari, kısa süreli eğitim vize başvuruları yani C tipi vize başvuruları ortalama olarak 14 ile 21 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu işlemler için dosyalarınız eksiksiz ve tam listelenmiş halde olması gerekmektedir. Ekstra evrak isteme hakkına sahiptir konsolosluk bu durumda işleminiz birkaç gün uzayabilir. D vizesi için yani uzun süreli vize başvurusunda süreler farklılık göstermektedir, ulusal eğitim programı, çalışma izni, aile birleşimi gibi başvurular genel olarak 45 günü bulmaktadır işlemleri uzun olduğundan dolayı bekletiyorlar.

Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde Türkiye’ nin ve Portekiz’ in resmi bayramlarında da kapalı olduklarından dolayı başvurunuzu minimum 1 ay öncesinden yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu süre uzayıp bilgi almak isterseniz bizim aracılığımızla iletişime geçip durumu öğrenebilirsiniz. Portekiz turistik başvurularınızda ortalama olarak 7 ile 14 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu durum yoğunluğa göre değişmektedir, resmi tatiller ve özel günlerde çalışmamaktadırlar, buna istinaden 14 ile 21 gün arasında da değişebilmektedir.  Not:  Genel olarak 7 gün içerisinde çıkmış oluyor. Vize başvurusu esnasında vereceğiniz parmak izi 5 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Satın alınmayan otel ve uçaklarınızda aktif olarak gösterebildiğimiz sistem ile My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren şirketimizin farkını ortaya koymaktayız. Başvuru ücreti olarak Euro olarak kabul etmektedirler, Türk Lirasını kabul etmiyorlar. Banka hesap hareketlerinize tek seferde yüklü miktarda para girişi olması durumundan kaçınmalısınız, paranın nereden geldiğini ispatlamak durumunda kalabilirsiniz. 

Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihinizden önce size göndermiş olduğumuz evrak listesini eksiksiz olarak bize iletmeniz önemlidir. Randevu tarihine kadar gerekli düzenlemeler formlar, dilekçeler, otel ve uçak rezervasyonlarınız, seyahat sağlık sigortanız çeviri yapılacak olan varsa evraklarınızın düzenlemesini tamamlamamızdan dolayı ve size kısa bir bilgi formu gönderiyoruz bilgi amaçla sizi gün içerisinde rahatsız etmemek için dosyanızı hazırlarken bize yardımcı olan gerekli belgedir. Başvuru formuna yazılan bilgilerin hepsi güncel ve doğru olması gerekmektedir. 

Özellikle iletişim bilgilerine dikkat edilmesi gerekmektedir cep telefonu numaranız ve elektronik posta(e-mail) adresinizi mutlaka doldurmalısınız, bu süreçte sağlıklı bir başvuru gerçekleştirmiş olunacaktır. Çelişkili bilgi verilmesi durumunda vizenizin olumsuz olacağını belirtmemiz gerekmektedir. Sahte evrak düzenlemelerin hukuki yola başvurarak yaptırım yapılacaklarını bilmeniz gerekir ve size verilen vize süre sonuna kadar ülkeden geri döneneceğinizi taahhüt etmiş olmaktasınız. İlk giriş yapılacak ülke belirlenmelidir bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak ilk vizeniz ise ilk giriş yapılacak ülke Avusturya olursa sınır polisler yani pasaport kontrol memurları sizi geri çevirebilir. Giriş seçeneklerinde tekli giriş çift giriş ve çoklu giriş olaraktır. Amacınıza göre belirlenmektedir, çok büyük olasılıkla Portekiz vizelerinde çoklu giriş vermektedir. Portekiz Fuar organizasyonları gibi durumlar da tek girişli vermektedir. Önemli hususlardan biri de Schengen bölgesine giriş ve çıkış tarihleriniz bu tarihlerde gidiş tarihine göre vize memuru seyahat tarihinizi başlatmaktadır.  

Portekiz Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz ülkesinde kültürel bir gezi yapabilmek harika bir anı olacaktır. Bu şekilde Portekiz’e gidebilmeniz için turistlik vize sahibi olmanız gerekir. Portekiz turist vizesi nasıl alınır diye düşünen kişileri kısaca aydınlatalım. Öncelikle her vizenin temel gerekliliği vize başvuru formunun oluşturulmasıdır. Bu forumu Portekiz konsolosluğundan temin edebileceğiniz gibi internet üzerinden de sağlayabilirsiniz. Online olarak doldurduğunuz başvuru formunun mutlaka çıktısı alınmalıdır. Çünkü turistlik vize işlemleri yaparken bu belge çok kıymetli olacaktır. Bu çıktı el yazısı ile büyük harf kullanılarak tükenmez kalem ile yazılmalıdır. Form doldururken hata yapmamaya özen göstermeniz gerekir. Dil seçenekleri olarak Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilmektedir.

Portekiz turist vizesi nasıl alınır öğrenmek isteyenlere önerimiz şu olacaktır. Gidiş tarihinden üç ay önce vize başvurusunda bulunulması gerektiğidir. Turistlik vizeler C sınıfındadır. Başvuruların sonuçlanması uzun sürebilmektedir. Bunun yanı sıra evrak teslimi önemli olan diğer bir konudur. Klasik olarak beyan edeceğiniz evraklar eksiksiz olarak yetkililere teslim edilmelidir. Vize ederken talep ederken seyahat amacı usulüne uygun olarak açıklanmalıdır. Konaklanacak yerler beyan edilerek, ödeme dekontları yetkililere sunulmalıdır. Portekiz ülkesine turistlik vize ile gidecek olsanız bile mal varlığınızın belgelerle bildirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yetkililere Portekiz ülkesine giriş ve çıkış tarihiniz hakkında net bir güvence vermelisiniz. Başvurunuzda yaptığınız beyanlar, evraklarınız ile örtüştüğünde turistlik vize onayınız çıkacaktır.

Portekiz Turistik Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Turistik vizeler 90 gün ve altı olarak alınmaktadır. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi en az 1 yıl olmasına özen göstermeniz gereklidir. Sizinle iletişime geçtikten sonra bilgi forumunuzu eksiksiz doldurup ne amaçla gideceğinizi belirttiğiniz takdir de size göndermiş olduğumuz evrak listesini tamamlayıp adınıza randevunuzu alıp işlemleri başlatmış oluyoruz. Bilgi için mutlaka My Vize Profesyonel Vize hizmetleri veren ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz. Size gönderilen evrak listesi kişisel evrak listenizi eksiksiz tamamladığınız zaman hemen randevunuzu alıp işlemleri başlatmış bulunuyoruz. (Evrak listeleri farklılık göstermektedir. Emekliler, İş verenler, Çalışanlar, Öğrenciler, Çalışmayanlar, Ev hanımları, Reşit olmayan çocuklar, Çiftçiler, Aile birleşimi ve Eğitim için evrak listesi farklılık göstermektedir.) Sizin için hazırlayacağımız eksiksiz hazırlanmış dosyamızı belirlemek için ilk önce ne amaçla gideceğinizi belirlememiz gerekmektedir. Gidiş amacınıza göre hazırlayacağımız dosyanızı tam ve eksiksiz hazırlamaktayız. Formunuzu ve dilekçelerinizi bire bir gidiş amacınıza göre düzenlemekteyiz. Gidiş amacınıza yönelik yazacağımız iyi niyet mektubunda sizi ifade etmiş bulunmakta olacağız. Dosyanızda en ufak noksan bulunmamasından dolayı en ince ayrıntısına kadar incelemekteyiz ve banka hareketleriniz ve iş yeri, öğrencilik durumunda öğrenci belgenizin geçerliliğini kontrol etmekteyiz. Seyahat sağlık sigortanız tarafımızdan sağlanmaktadır bunun için sizden ekstra ücret talep edilmemektedir. 5 yıl içinde Schengen ülkelerinden başvuru yaptıysanız biyometri işleminiz uygunsa başvuruya gelmenize gerek kalmayacaktır, dosyanızı herhangi bir My Vize ofislerimize kargo gönderirseniz sizin adınıza bütün işlemleri tamamlamış olmaktayız ve işlem sonrası pasaportu teslim alıp bulunduğunuz yere kargo olarak göndermemiz mümkündür. Size göndermiş olduğumuz bilgi formuna bakarak gideceğiniz yerlere göre gidiş dönüş için uçak rezervasyonunuzu, hangi şehirlerde konaklama yapacaksanız o şehirler de aktif olarak görünen otel rezervasyonlarımızı sunacağız. Bordo pasaportlarda parmak izi verme zorunluluğu getirilmiştir. Konsolosluk tarafında bütün verileriniz toplanmaktadır. Schengen ülkelerinin birinden verdiğiniz takdirde hepsinde geçerli sayılır parmak iziniz. Aynı zaman da yeni başlayan yüz taraması yine veri listenize eklenmektedir. 12 yaşının altında ki çocuklar için parmak izi gerekmemektedir. Temel olarak 10 parmağınızın izini alıp ve yüz taraması yapılıp sizin verinizi oluşturmak bu veriler 5 yıl boyunca geçerli kalacaktır. Amaç sizin için işlemleri kolaylaştırmak. Bir sonra ki başvurunuzda sizin gelmenize gerek kalmadan evraklarınızı eksiksiz şekilde My Vize ofislerimizden birine gönderip sizin yerinize başvuruyu yapabilir, pasaportunuzu teslim alıp size kargo olarak gönderebilir dilerseniz ofisimize bizzat gelip alabilirsiniz. Portekiz turistik vizelerde 90 gün ve altı olarak vize süresi verilmektedir. Turistik vize’ nin amacı ticari ya da aile ziyareti olarak geçmemektedir. Ulusal eğitim, çalışma izni ve aile birleşimi gibi uzun süreli yani 90 gün ve üzeri şeklinde D vizesi olarak geçmemekle birlikte C vizesi olarak verilmektedir. Turistik vizeler ilk vizeler’ de çok uzun süreli verilmeyebilir fakat ikinci başvurularda daha uzun süreli alabilmekteyiz, adınıza yazacağımız sizi ifade eden dilekçeler kanıtlayıcı niteliği taşımaktadır.  

Portekiz Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Portekiz Turistik Vize Başvurusunda  olması gerekenler 
 

 • Tarafımızdan doldurulmuş eksiksiz başvuru formu 

 • 2 adet biyometrik fotoğraf 

 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası 

 • Gidiş ve dönüşünüzü gösteren ulaşım rezervasyonunuz (tarafımızdan sağlanacaktır.) Eğer şahsi aracınızla gidecekseniz ruhsat fotokopisi, aracı kullanacak kişinin ehliyeti, aracın yeşil sigortası olması zorunluluğu var ve seyahat planı(gidiş ve dönüşü anlatan rota)yazısı. 

 • Gideceğiniz tarihte ki dönüşünüzle tam uyuşacak şekilde düzenlenmiş otel rezervasyonu (tarafımızdan sağlanacaktır.) Eğer satın alınmış ise otel veya kiralanan evde ödemesi yapıldığına dair faturası gerekmektedir. 

 • Seyahatinizle ilgili detaylı anlatılan dilekçe ( tarafımızdan sağlanacaktır.) birlikte yolculuk yapacağınız kişi sayısı, kişi isim ve soyisimleri belirtilmelidir. Hangi şehirlere gidilecek ve ne amaçla gideceğiniz eksiksiz olarak belirtilmelidir. 

 • Tur satın alınmış ise Tur kayıt belgesi, tur programı kaşeli imzalı, tur ödeme makbuzunu göstermek zorunluluğu vardır. 

 • Fuar için gidiliyor ise fuar davetiyesi veya fuara giriş kaydını gösterir evraklar yani fuara katılım belgesi gerekmektedir. Fuarda stand açılacak ise standın krokisi stand için ödenen makbuz veya fatura sunulması zorunludur. 

 • Okul gezisi için gidiliyor ise okul müdürlüğünden alınan gidecek olan öğretmen ve öğrencilerin isim listesi eksiksiz olmalı. Gidiş tarihleri ve seyahat planı hakkında detaylı dilekçe. Gidecek olan kişiler arasında vizesi olan var ise kişilerin vizesinin olduğu sayfanın fotokopisi gerekmektedir. Gidecek olan kişilerde yeşil pasaport var ise bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi gerekmektedir.  

 • E – devlet üzerinden alınan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (detaylı, aile bireyleri gözükmesi gerekmektedir.) 

 • Evlenmiş bayanlar için eski soyadı gösteren nüfus kayıt örneği ( E – devlet üzerinden alınır) 

 • E- devlet üzerinden tarihçeli yerleşim yeri (Barkodlu olmalı mutlaka) 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi 

 • Yurda giriş çıkış belgesi 

 

 

ÇALIŞAN KİŞİLER İÇİN;   

 

 • Antetli kağıt veya kaşe ve imzalı kağıda işveren tarafından veya yetkili kişi tarafından izin onayı olduğuna dair dilekçe. (Örneği tarafımızdan sağlanacaktır.) 

 • Şirket yetkilisi imza sirküleri. 

 • Şirketin 6 ayı aşmamış faaliyet belgesi, oda kayıt sureti 

 • Ticaret sicil gazetesi kopyası ve ya fotokopisi 

 • Güncel vergi levhası fotokopisi 

 • İşe giriş bildirgesi ( E – devletten uzun barkodlu) 

 • Hizmet dökümü (E – devletten kare barkodlu veya SGK’ dan alınan belge) 

 • Son 3 aylık maaş bordrosu (İş yerinden alınmalı ve kaşeli imzalı olmalı) Maaşı elden alıyor ise maaşı elden alındığına dair şirket yetkilisi tarafından imzalı kaşeli dilekçe olması 

 • Ekonomik durumunu gösteren son 3 ay’ a ait banka hesap hareketleri  ve bakiyeli (banka ıslak imzalı, kaşeli ve sirküleri olmalı) hesap dökümü gerekmektedir.  

 

İŞ VEREN KİŞİLER İÇİN; 

 

 • Şirket antetli kağıdına veya kaşeli imzalı kağıda seyahat planını açıklayan dilekçe. 

 • İş yerinin imza sirküleri veya beyannamesi 

 • Bağlı bulunduğu odadan oda kayıt belgesi 

 • Ticaret sicil gazetesi kopyası veya fotokopisi ( şirket ortaklığı ya da sahibinin ismi mutlaka ismi geçmelidir.) 

 • Güncel vergi levhası fotokopisi 

 • 4B hizmet dökümü ( E – devletten alınabilir kare barkodlu veya SGK’ dan alınabilir) 

 • Ekonomik durumu gösteren banka hesap hareketleri son 3 aylık olmalı ve bakiyeli olması gerekmektedir, banka tarafından ıslak imzalı kaşeli ve sirküleri mutlaka olmalıdır. 1 haftayı geçmemelidir, güncel olmalıdır 

 • İş veren aynı zamanda emekli ise son 3 aylık emekli maaşını aldığı bankadan döküm almalıdır. 

 •  

ÖĞRENCİLER İÇİN; 

 

 • E – devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi barkodlu olarak. 

 • Sponsor olacak kişi birinci dereceden akraba olması gerekmektedir. (anne baba gibi)  

 • Eğer farklı bir akraba sponsor olacaksa (abi, abla, hala, dede..) noterden alınmış tüm masrafların karşılanacağına dair taahhütname  

 • Sponsor’a ait dilekçe ( tarafımızdan sağlanacaktır.) 

 •  

ÇALIŞMAYANLAR İÇİN; 

 

 • Sponsor dilekçesi 

 • Yeni mezunlar için diploma ya da E – devletten alınan mezuniyet belgesi  

 • Daha önce çalışmış ise o işten çıkış belgesi. (E -  devlet üzerinden çıktısı alınabilir) 

 • Hizmet dökümü ( E – devletten kare barkodlu) 

 • Sponsor olacak kişinin gelir belgeleri (Sponsor kendi başvurusu gibi bütün evrakları eksiksiz sunmalıdır.) 

 •  

ÇİFTÇİLER İÇİN; 

 

 • Ziraat odası tarafından verilen çiftçilik belgesi  

 • Detaylı hizmet dökümü (E – devletten kare barkodlu) 

 •  

EMEKLİLER İÇİN; 

 

 • Emeklilik maaşını aldığı bankadan son 3 aya ait hesap hareketleri(banka imzalı, kaşeli ve sirküleri olmalı) 

 • E – devletten alınan emeklilik belgesi barkodlu 

 • Ekonomik durumunu gösteren bakiyeli banka hesap hareketleri(ıslak imza, kaşe ve sirküleri olmalı) 

 

Portekiz Turistik Vizesine İlişkin Özellikler 

 

Portekiz turistik vizelerde 90 gün ve altı olarak vize süresi verilmektedir. Turistik vize’ nin amacı ticari ya da aile ziyareti olarak geçmemektedir. Ulusal eğitim, çalışma izni ve aile birleşimi gibi uzun süreli yani 90 gün ve üzeri şeklinde D vizesi olarak geçmemekle birlikte C vizesi olarak verilmektedir. Turistik vizeler ilk vizeler’ de çok uzun süreli verilmeyebilir fakat ikinci başvurularda daha uzun süreli alabilmekteyiz, adınıza yazacağımız sizi ifade eden dilekçeler kanıtlayıcı niteliği taşımaktadır.

Detaylı bilgi için My Vize ofisleriyle iletişime geçebilir ve ya ofislerimize gelip yüz yüze bilgi alabilirsiniz. . Vize başvurusu esnasında vereceğiniz parmak izi 5 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Satın alınmayan otel ve uçaklarınızda aktif olarak gösterebildiğimiz sistem ile My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren şirketimizin farkını ortaya koymaktayız. Başvuru ücreti olarak Euro olarak kabul etmektedirler, Türk Lirasını kabul etmiyorlar. Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihinizden önce size göndermiş olduğumuz evrak listesini eksiksiz olarak bize iletmeniz önemlidir.

Randevu tarihine kadar gerekli düzenlemeler formlar, dilekçeler, otel ve uçak rezervasyonlarınız, seyahat sağlık sigortanız çeviri yapılacak olan varsa evraklarınızın düzenlemesini tamamlamamızdan dolayı ve size kısa bir bilgi formu gönderiyoruz bilgi amaçla sizi gün içerisinde rahatsız etmemek için dosyanızı hazırlarken bize yardımcı olan gerekli belgedir. Başvuru formuna yazılan bilgilerin hepsi güncel ve doğru olması gerekmektedir. Özellikle iletişim bilgilerine dikkat edilmesi gerekmektedir cep telefonu numaranız ve elektronik posta(e-mail) adresinizi mutlaka doldurmalısınız, bu süreçte sağlıklı bir başvuru gerçekleştirmiş olunacaktır. Çelişkili bilgi verilmesi durumunda vizenizin olumsuz olacağını belirtmemiz gerekmektedir. Sahte evrak düzenlemelerin hukuki yola başvurarak yaptırım yapılacaklarını bilmeniz gerekir ve size verilen vize süre sonuna kadar ülkeden geri döneneceğinizi taahhüt etmiş olmaktasınız. İlk giriş yapılacak ülke belirlenmelidir bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak ilk vizeniz ise ilk giriş yapılacak ülke Avusturya olursa sınır polisler yani pasaport kontrol memurları sizi geri çevirebilir.

Giriş seçeneklerinde tekli giriş çift giriş ve çoklu giriş olaraktır. Amacınıza göre belirlenmektedir, çok büyük olasılıkla Portekiz vizelerinde çoklu giriş vermektedir. Portekiz Fuar organizasyonları gibi durumlar da tek girişli vermektedir. Önemli hususlardan biri de Schengen bölgesine giriş ve çıkış tarihleriniz bu tarihlerde gidiş tarihine göre vize memuru seyahat tarihinizi başlatmaktadır. Net olmalıdır ve tekrar değiştirmek mümkün değildir. Vize süresinin bitmesi gerekmektedir yeni başvuru yapılarak düzeltilebilir. Yapılan otel ve uçak rezervasyonlar da teyit numarası olması gerekmektedir. Otellerde aktif gözükmesi açısından numara verilmektedir aynı zamanda uçak rezervasyonların da PNR numarası bulunmaktadır. Sizin adınıza bu işlemleri yapmaktayız aktif olarak gözükmektedir rezervasyonlarınız. Sponsorlu gidişler de size sponsor olacak kişi yani masraflarınızı karşılayacak olan kişinin aynı kendisi başvuru yapıyormuş gibi evrak listesi hazırlaması gerekmektedir. Sponsor dilekçeleriniz tarafımızdan sağlanacaktır. Dilerseniz örneğini tarafınıza gönderebiliriz.

Portekiz Turist Vizesi Alarak Arkadaşımın Yanında Kalabilir Miyim? 

 

Başvurunuza göre değerlendirmektedirler, Portekiz’ de yaşayan aile ve arkadaşınız size belediye onaylı davetiye gönderdiği takdirde hiçbir problem olmamaktadır. Turistik başvurularda otel rezervasyonu istemektedir. Gidiş amacınıza göre başvuru formuna ve dilekçelerinizi hazırlamaktayız. Bilgi formunda size sorulmaktadır bu soru ve aile ve arkadaş ziyareti olursa davetiyenizi getirmeyi unutmayın dosyanızın içinde bulunması gerekmektedir. Davetiyeniz güncel olması gerekmektedir.

Geçmiş tarihte gönderilen davetiye değerlendirilmemektedir. Aile ve arkadaş ziyaretleriniz de davetiyesiz başvuru yapıldığı takdir de ret alma olasılığı yüksek olmaktadır. Seyahat amacınızı öncesinden belirlemeniz gerekmektedir. Bu duruma uygun yol izleyip başvuru forumunuzda ve sizin için hazırladığımız dilekçede bunu ifade etmemiz gerekecektir. Arkadaşınızdan davetiye gelmesi durumunda sizin için konaklama yerinizi ispatlayacağınızdan dolayı için avantaj sizde olacaktır. Yine de daha önce aldığınız vize tarihleri güncel ise gitme tarihine uygunsa  arkadaşınızda kalabilirsiniz sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca Portekiz Schengen vize başvurularında seyahat tarihinizden en geç 15 ile 20 gün kala başvuru yapılmalıdır, işlem süresi ortalama olarak 7 gündür fakat randevu sistemini göz önünde bulunduracak olursak riske atmaya gerek yoktur. Seyahatinize en erken 3 ay öncesinden başvuru yapabiliyorsunuz, seyahat planınızı bu duruma göre de gerçekleştirebilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde Portekiz veya Schengen ülkelerine vize başvurusu yapıp onay aldığınız durumda, sizin adınıza başvuruyu biz gerçekleştirebiliriz vekâlet ile dış operasyon birimimiz adınıza başvuruyu gerçekleştirip pasaportunuzun takibini yapmaktadır.

Pasaportunuz başvuru noktasına geldiği an bilgilendirme e-maili veya SMS yoluyla haber veriyorlar, pasaportunuzu teslim alıp dilerseniz nerede olursanız olun size gönderebiliriz, dilerseniz My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren ofislerimizden teslim alabilirsiniz. Eğer ilk defa vize alacaksanız bireyler şahsen gelmesi gerekmektedir, biyometri işlemleri alınacağından dolayı konsolosluk ve Portekiz hükümeti tarafından sizin adınıza saklanacak olan bilgilerdir. Bu işlem uzun sürmemektedir, ortalama olarak 10 dakika kadar sürmektedir. Öncelikle parmak iziniz alınmaktadır ve son olarak yüz tarama sistemiyle işlemi sonlandırmaktadırlar. Bu işlem tamamlanırken Schengen ülkelerinin hepsinde geçerli sayılmaktadır biyometri işleminiz 5 yıl boyunca geçerli sayılacaktır. 5 yıl içerisinde tekrar bir Schengen ülkesi başvurusunda biyometri işlemi yaptırmanıza gerek duyulmayacaktır, sistemi değiştirmedikleri sürece. Sistem önemli bir gerekçe gösterilmediği takdirde değişmemektedir.

Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihinizden önce size göndermiş olduğumuz evrak listesini eksiksiz olarak bize iletmeniz önemlidir. Randevu tarihine kadar gerekli düzenlemeler formlar, dilekçeler, otel ve uçak rezervasyonlarınız, seyahat sağlık sigortanız çeviri yapılacak olan varsa evraklarınızın düzenlemesini tamamlamamızdan dolayı ve size kısa bir bilgi formu gönderiyoruz bilgi amaçla sizi gün içerisinde rahatsız etmemek için dosyanızı hazırlarken bize yardımcı olan gerekli belgedir. Evraklarınız en günceli hali olması gerekmektedir. Banka hesap hareketleriniz son 3 aya ait iş yeri faaliyet belgesi 6 ayı aşmamış olması gerekmektedir. 

Portekiz Davet Mektubu İle Turist Vizesi Alabilir Miyim?

 

Portekiz’ den gelen belediye onaylı davet mektubunuz da vize verildiği durum da turistik vizeye gerek kalmamaktadır. Başvuru formunda ve dilekçeniz de ziyaret amacınızı kanıtlayıcı olarak belirtmiş olacaktır davetiyeniz. Turistik başvuru yapabilmeniz için davetiye göstermemeniz gerekmektedir ve aile ve akrabalarınızdan kimsenin yaşamaması gerekmektedir. 

Bu durum da davetiye ile başvuru yapmak başvurunuz için daha sağlıklı olacaktır, konaklama imkânınız kanıtlanmış olarak konsolosluğa sunulacaktır. Otel rezervasyonlarına gerek kalmadan işleminiz gerçekleşerek süreç başlamış olacaktır. Otel rezervasyonu ile davetiye aynı statüde sayılmamaktadır, satın alınan otel ve davetiye aynı statüdedir. Ödeme yapıldığına dair fatura gerekmektedir. Elektronik fatura geçerli sayılır. Portekiz’ den  gelen aile veya arkadaş ziyareti için davetiye geldiyse Turistik olarak başvuru yapamazsınız. Aile veya arkadaş ziyaret türü kapsamına girmektedir, başvuru forumunuzu ve dilekçelerinizi bu davetiye’ ye göre değerlendirme yapılacaktır.

Tam ve doğru bilgileri girdiğimizden emin olmamız gerekmektedir, aksi takdirde sonuç ret gelme olasılığı yüksek olacaktır. Portekiz Schengen Vize başvurularında genel olarak 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. VIP başvurular da işlem süresini etkilememektedir. Bu işlem yoğunluğa göre değişmektedir, yoğunluk var ise 10 ile 20 güne çıkabilir. Ticari gidiyorsanız mutlaka davetiye olması gerekmektedir. Gerekli evrakları My Vize ofislerimiz veya telefonla arayarak irtibata geçebilirsiniz, profesyonel ekibimiz size en ince ayrıntısına kadar anlatmaya hazır bulunmaktalar. Ayrıca Portekiz Schengen vize başvurularında seyahat tarihinizden en geç 15 ile 20 gün kala başvuru yapılmalıdır, işlem süresi ortalama olarak 7 gündür fakat randevu sistemini göz önünde bulunduracak olursak riske atmaya gerek yoktur. Seyahatinize en erken 3 ay öncesinden başvuru yapabiliyorsunuz, seyahat planınızı bu duruma göre de gerçekleştirebilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde Portekiz veya Schengen ülkelerine vize başvurusu yapıp onay aldığınız durumda, sizin adınıza başvuruyu biz gerçekleştirebiliriz vekâlet ile dış operasyon birimimiz adınıza başvuruyu gerçekleştirip pasaportunuzun takibini yapmaktadır. Pasaportunuz başvuru noktasına geldiği an bilgilendirme e-maili veya SMS yoluyla haber veriyorlar, pasaportunuzu teslim alıp dilerseniz nerede olursanız olun size gönderebiliriz, dilerseniz My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren ofislerimizden teslim alabilirsiniz.

Eğer ilk defa vize alacaksanız bireyler şahsen gelmesi gerekmektedir, biyometri işlemleri alınacağından dolayı konsolosluk ve Portekiz hükümeti tarafından sizin adınıza saklanacak olan bilgilerdir. Bu işlem uzun sürmemektedir, ortalama olarak 10 dakika kadar sürmektedir. Öncelikle parmak iziniz alınmaktadır ve son olarak yüz tarama sistemiyle işlemi sonlandırmaktadırlar. Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihine kadar gerekli düzenlemeler formlar, dilekçeler, otel ve uçak rezervasyonlarınız, seyahat sağlık sigortanız çeviri yapılacak olan varsa evraklarınızın düzenlemesini tamamlamamızdan dolayı ve size kısa bir bilgi formu gönderiyoruz bilgi amaçla sizi gün içerisinde rahatsız etmemek için dosyanızı hazırlarken bize yardımcı olan gerekli belgedir. Evraklarınız en günceli hali olması gerekmektedir.

  

Portekiz Turist Vizesi Ticari Vizeden Daha Erken Çıkar Mı? 

 

Portekiz vizesi başvuruları türlerinin hepsi aynı şekilde sonuçlanmaktadır. Turistik vizeler ve Ulusal 90 gün üzeri vize başvurularında süreç değişmektedir. Turistik ve ticari gibi 90 gün altı başvurular da ortalama işlem süresi 14 ile 21 gün arasında değişmektedir. Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişim göstermektedir. Ulusal eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi vizeler genel olarak 45 günü bulmaktadır. Fark göstermeksizin aynı sürede sonuçlanmaktadır.

Ticari veya Turistik ortalama süresi 4 ile 9 gün arasında sürmektedir. Bu durum yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir. Portekiz tatilleri ve Türkiye’de ki tatil durumlarında tatil sürelerine göre değişiklik olabilir bu durumda 9 ile 15 gün olarak değişebilmektedir.  25 Eylül 2014 tarihinden itibaren uygulanmakta olan parmak iziniz 5 yıl süre ile saklanmaktadır. Pasaportunuz da bulunan vize sayfasında  ‘’VIS’’ ibaresi bulunuyorsa eğer 5 yıl içerisinde bir sonra ki başvuruya sizin gelmenize gerek kalmayacaktır. 

Biyometrik parmak izinden muaf kişiler fiziki engeli olan kişilerdir, bu durumda verebileceği maksimum parmak izini alınmaktadır ve engellerine istinaden tıbbi raporlarını ispat amaçla sunmaları gerekmektedir. Geçici engel var ise bir sonra ki vizelerinde mutlaka parmak izlerini tanıtmaları gerekecektir. Yaşa takılan yani 12 yaşından küçük olan başvuru sahipleri de parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Uzun süreli vizeyi başvuru şeklinize göre değerlendirmektedirler. Ulusal vize türlerinde Eğitim, Çalışma izni ve Aile birleşimi gibi vize türlerinde uzun süreli alabilmektesiniz.

Ayrıca Turistik vizelerde yıllık olarak da verilmektedir, bunun kalma süresinizi vizenizi onaylayan vize memuru belirlemektedir. Vize başvurusu esnasında vereceğiniz parmak izi 5 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Satın alınmayan otel ve uçaklarınızda aktif olarak gösterebildiğimiz sistem ile My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren şirketimizin farkını ortaya koymaktayız. Başvuru ücreti olarak Euro olarak kabul etmektedirler, Türk Lirasını kabul etmiyorlar. Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihinizden önce size göndermiş olduğumuz evrak listesini eksiksiz olarak bize iletmeniz önemlidir. 

Randevu tarihinize göre banka hesap hareketleri son 1 haftalık olarak kabul edilmektedir. İş yeri evrak listeleri güncel olma zorunluluğu vardır örneğin; iş yeri faaliyet belgesi sağ üst köşesinde yer alan tarih güncel olmalıdır. Portekiz üzerinden eğer ilk defa Schengen vizesi alıyorsanız, ilk giriş ülkeniz Portekiz olmak zorundadır, aksi takdirde sınır polisi sizi geri çevirme yetkisine sahiptir. Banka hesap hareketlerinize tek seferde yüklü miktarda para girişi olması durumundan kaçınmalısınız, paranın nereden geldiğini ispatlamak durumunda kalabilirsiniz. Vize başvurusu esnasında vereceğiniz parmak izi 5 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Satın alınmayan otel ve uçaklarınızda aktif olarak gösterebildiğimiz sistem ile My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren şirketimizin farkını ortaya koymaktayız.  

 

My Vize Aracılığıyla Portekiz Turistik Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz? 

 

Sizin için hazırlayacağımız eksiksiz hazırlanmış dosyamızı belirlemek için ilk önce ne amaçla gideceğinizi belirlememiz gerekmektedir. Gidiş amacınıza göre hazırlayacağımız dosyanızı tam ve eksiksiz hazırlamaktayız. Formunuzu ve dilekçelerinizi bire bir gidiş amacınıza göre düzenlemekteyiz. Gidiş amacınıza yönelik yazacağımız iyi niyet mektubunda sizi ifade etmiş bulunmakta olacağız. Dosyanızda en ufak noksan bulunmamasından dolayı en ince ayrıntısına kadar incelemekteyiz ve banka hareketleriniz ve iş yeri, öğrencilik durumunda öğrenci belgenizin geçerliliğini kontrol etmekteyiz. Seyahat sağlık sigortanız tarafımızdan sağlanmaktadır bunun için sizden ekstra ücret talep edilmemektedir. 5 yıl içinde Schengen ülkelerinden başvuru yaptıysanız biyometri işleminiz uygunsa başvuruya gelmenize gerek kalmayacaktır, dosyanızı herhangi bir My Vize ofislerimize kargo gönderirseniz sizin adınıza bütün işlemleri tamamlamış olmaktayız ve işlem sonrası pasaportu teslim alıp bulunduğunuz yere kargo olarak göndermemiz mümkündür.

Size göndermiş olduğumuz bilgi formuna bakarak gideceğiniz yerlere göre gidiş dönüş için uçak rezervasyonunuzu, hangi şehirlerde konaklama yapacaksanız o şehirler de aktif olarak görünen otel rezervasyonlarımızı sunacağız. Gerekli evrakları tarafımızdan size gönderilecektir, bu kişisel evraklar eksiksiz ve tam olmasına dikkat etmenizde yarar vardır. Gerekli diğer evrak işlemleri tarafımızdan tamamlanacaktır. Dilekçeleriniz ve formunuz eksiksiz bilgi verilerek doldurulmaktadır. Evraklarınızı düzgün sırasına uygun olarak hazırlayıp sunmaktayız. Schengen ülkelerinde başvuru da çok önem vermektedirler. Pasaport sürenizin son 1 yıllık olması gerekmektedir minimum olarak, son 6 ay geçerliliği olan pasaportlar değerlendirilmemektedir. Tavsiyemiz geçerlilik süresi uzun olan pasaportla başvuru yapılması daha yararlı olacaktır sizin açınızdan.

Aynı zaman da seyahat sağlık sigortanız tarafımızdan tamamlanmaktadır. 30.000 Euro teminatlı olma zorunluluğu vardır yurt dışı seyahat sağlık sigortanızın. Aynı zamanda D tipi vizelerde sadece Türkiye’ de yapılan seyahat sağlık sigortaları yeterli olmamaktadır, Portekiz de de yapılması gerekmektedir.  C tipi vize başvuruları 90 gün ve altı olarak değerlendirilmektedir. Bu vize türleri Turistik, Kısa süreli eğitim, Aile ve arkadaş ziyareti, ticari ziyaretler, Portekiz Transit vize, Kültürel ve Sporcu vizeleri son olarak Şoför vizesi olarak alınmaktadır. Bu vize başvuruları D vizesinde olduğu gibi detaylı evraklar istenmektedir. Başlangıç olarak ikamet ettiğiniz yere göre bölge ayrımı yaparak başvuru almaktadır. İkamet ettiğiniz yerde Büyükelçilik veya Fahri Konsolosluk yok ise en yakın bölgeden randevu oluşturuluyor.

Oluşturulan randevu da tarih ve saat düzenlemesi yapılıyor, sizin müsait olduğunuz tarih ve saate göre randevu ayarlamamız mümkündür bu esnada iletişim halinde kalmaktayız. Size göndermiş olduğumuz bilgi formunu eksiksiz doldurduğunuz takdir de sizi rahatsız etmemiş olacağız, evrak listeleri farklılık göstermektedir. Ne amaçla gideceğinizi belirlemesi ardından evrak listenizi güncel olarak başlatabiliriz. Öncelikle başvuru formunu doğru ve net bilgilerle doldurmaktayız adınıza, aynı şekilde dilekçeleriniz de bir olarak doldurulmaktadır. Seyahat planı oluşturduysanız onu ekleyebiliriz oluşturmadıysanız tarafımızdan tamamlanacaktır. Pasaport geçerlilik tarihi son 6 ay içindeyse bu başvuruyu kabul etmemektedirler. 

TOP