Portekiz Ticari Vize Hakkında

Portekiz Ticari Vize Nedir?

Portekiz Ticari Vize, Portekiz’ e ticari faaliyetler için gitmek amacı ile alınmaktadır. Bu sayede Portekiz ticari vize işlemleri ile alakalı olarak ticari faaliyette bulunulması söz konusudur. Herhangi bir semineri fuar, toplantı, iş toplantısı ya da ticari amaçlar ile yapılan seyahat türüdür. Bu seyahat türüne bağlı olarak başvurulan vize işlemi ise Portekiz ticari vize olarak adlandırılmaktadır. Gerekli evraklar içerisinde iş ile ilgili olacak davetiye, davet mektubu ya da fuar etkinliğine dair herhangi bir belgenin evraklar listesinde bulundurulması zorunlu kılınmıştır. Bu vize türüne ilişkin ilgili davetiye ya da davet mektubu olmayan şahıs başvurularının Portekiz ticari vize başvuruları diğer evraklar incelenmeksizin reddedilecektir.

Portekiz Ticari Vizesi 2022

Portekiz’e yapılacak ticari amaçlı seyahatlerde Portekiz ticari vizesi alınmalıdır. Ticari vize başvuru sahibine Portekiz’de ürün satma ya da çalışma hakkı tanımamaktadır. Portekiz’de bir kongreye, galaya, konferansa, iş görüşmesine, toplantıya katılabilirsiniz. Portekiz ticari vizesi başvuruları Portekiz vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu bulunanlar bu vizeden muaftır.

Portekiz ticari vizesi alanlar vize süreleri boyunca Schengen ülkelerinde serbestçe dolaşabilirler. Ancak ilk girişin Portekiz üzerinden yapılması gerekmektedir.

Portekiz’e ticari amaçlı olarak gidecek olan kişilerin Portekiz’de bulunan kurumdan ya da şirketten davetiye almaları gerekmektedir. Alınan davetiye Portekiz ticari vize başvurusu sırasında yetkililere teslim edilecektir. Portekiz vize başvurusu için öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından Portekiz konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Portekiz vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar Portekiz ticari vize için gerekli belgeler hazırlanmalı ve görüşme sırasında yetkililere teslim edilmelidir. Ticari vize başvurunuz alındıktan sonra incelenmesi için Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne gönderilmektedir.

Gerekli Belgeler; davetiye, vize başvuru formu, pasaport, seyahat sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgelerdir.

Portekiz Ticari Vizesi ile İlgili

Portekiz, Ticari vizelerde genel olarak fuar organizasyonları olarak davet edilmektedir, bunun yanında seminerler, toplantılar gibi sebeplerden dolayı da gidilmektedir. Turistik vizenizin süresi güncel ise tekrar ticari vizeye başvuru yapılamamaktadır. Aynı zamanda Yeşil, Siyah, Gri pasaport sahiplerinin ticari vizeye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Gidecek olan işveren veya çalışanlar evrakları eksiksiz hazırlamaları gerekmektedir. Fuar için gidiliyor ise fuar davetiyesi veya fuara giriş kaydını gösterir evraklar yani fuara katılım belgesi gerekmektedir. Fuarda stand açılacak ise standın krokisi stand için ödenen makbuz veya fatura sunulması zorunludur. Ticari gidiyorsanız mutlaka davetiye olması gerekmektedir. Gerekli evrakları My Vize ofislerimiz veya telefonla arayarak irtibata geçebilirsiniz, profesyonel ekibimiz size en ince ayrıntısına kadar anlatmaya hazır bulunmaktalar.

Ayrıca Portekiz Schengen vize başvurularında seyahat tarihinizden en geç 15 ile 20 gün kala başvuru yapılmalıdır, işlem süresi ortalama olarak 7 gündür fakat randevu sistemini göz önünde bulunduracak olursak riske atmaya gerek yoktur. Seyahatinize en erken 3 ay öncesinden başvuru yapabiliyorsunuz, seyahat planınızı bu duruma göre de gerçekleştirebilirsiniz. Son 5 yıl içerisinde Portekiz veya Schengen ülkelerine vize başvurusu yapıp onay aldığınız durumda, sizin adınıza başvuruyu biz gerçekleştirebiliriz vekâlet ile dış operasyon birimimiz adınıza başvuruyu gerçekleştirip pasaportunuzun takibini yapmaktadır. Pasaportunuz başvuru noktasına geldiği an bilgilendirme e-maili veya SMS yoluyla haber veriyorlar, pasaportunuzu teslim alıp dilerseniz nerede olursanız olun size gönderebiliriz, dilerseniz My Vize Profesyonel Vize Hizmetleri veren ofislerimizden teslim alabilirsiniz. Eğer ilk defa vize alacaksanız bireyler şahsen gelmesi gerekmektedir, biyometri işlemleri alınacağından dolayı konsolosluk ve Portekiz hükümeti tarafından sizin adınıza saklanacak olan bilgilerdir. Bu işlem uzun sürmemektedir, ortalama olarak 10 dakika kadar sürmektedir.

Öncelikle parmak iziniz alınmaktadır ve son olarak yüz tarama sistemiyle işlemi sonlandırmaktadırlar. Bu işlem tamamlanırken Schengen ülkelerinin hepsinde geçerli sayılmaktadır biyometri işleminiz 5 yıl boyunca geçerli sayılacaktır. 5 yıl içerisinde tekrar bir Schengen ülkesi başvurusunda biyometri işlemi yaptırmanıza gerek duyulmayacaktır, sistemi değiştirmedikleri sürece. Sistem önemli bir gerekçe gösterilmediği takdirde değişmemektedir. Randevunuzu sizin hangi gün müsaitseniz o güne almamız mümkündür başvuru noktasının takviminde boşluk var ise ve aynı zaman da saat olarak da sizin özellikle istediğiniz saat var ise o tarih ve saati ayarlayabilmekteyiz.  Randevu tarihinizden önce size göndermiş olduğumuz evrak listesini eksiksiz olarak bize iletmeniz önemlidir. Randevu tarihine kadar gerekli düzenlemeler formlar, dilekçeler, otel ve uçak rezervasyonlarınız, seyahat sağlık sigortanız çeviri yapılacak olan varsa evraklarınızın düzenlemesini tamamlamamızdan dolayı ve size kısa bir bilgi formu gönderiyoruz bilgi amaçla sizi gün içerisinde rahatsız etmemek için dosyanızı hazırlarken bize yardımcı olan gerekli belgedir. Evraklarınız en günceli hali olması gerekmektedir. Banka hesap hareketleriniz son 3 aya ait iş yeri faaliyet belgesi 6 ayı aşmamış olması gerekmektedir. 

Portekiz Ticari Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Portekiz ticari vize başvuruları 7 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Portekiz Konsolosluğu’ nun işlem yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Sonuçlanma süresini de göz önünde bulundurarak Portekiz ticari vize işlemleri için başvuruda bulunmak uygun olacaktır.

Portekiz Ticari Vize Ne Kadar Süreli Verilir?

Portekiz ticari vize Portekiz Konsolosluğu tarafından kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki türlü verilir. Bu vizeler 3 aylık vize ve 6 aylık vize olmak üzere iki türlüdür. Gerekli görüldüğü takdirde vize süresinin uzatılma yetkisi yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Portekiz Konsolosluğu’ na aittir.

Portekiz Ticari Vize Başvurusu

Portekiz ülkesinde ticari bağları olanlar ticari olarak vizeye ihtiyaç duyarlar. Portekiz ticari vize başvurusu ile mesleki organizasyon, etkinlik, seminer, fuar gibi bir bilgilendirici platforma katılmak mümkündür. Bunun yanı sıra iş görüşmeleri de bu vize aracılığı ile sağlanmaktadır. Portekiz ticari vizesi için yetkililer meslek gruplarına göre farklı evrakların beyan edilmesini isteyebilir.  Portekiz ticari vizesi Türk vatandaşlarına doksan günlük bir izin sağlamaktadır. Ancak Portekiz ülkesinde işler uzarsa ticari vizeye uzatabilmek açısından uzun dönem vize çıkartılması çok daha akıllıca olacaktır. Vize başvurularında klasik olarak yapılması gereken ilk şey Portekiz vize başvuru formu ile ticari vize isteğinizi beyan etmeniz gerekir. Bu şekilde ticari vize onayı almak için adım atmış bulunursunuz.

Portekiz ticari vize başvurusu büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır. Ticari vizeler iş odaklı oldukları için acil olarak değerlendirilir. Buda vize çıkış süresini büyük ölçüde düşürür. Genel olarak ticaret vizesi için başvuru yapanlara kolaylık sağlanmaktadır. Bu yüzden ticari vize başvurunuzun sonucu en az bir hafta en fazla on beş gün içerisinde kesinleşir. Ancak bir aksilik olmaması adına verdiğiniz her bilginin doğruluğu önemlidir. Ayrıca evraklarınızın eksiksiz olması ticari vize alımında çok etkili olacaktır. Evraklar arasında Portekiz’den gelen iş veyahut mesleki organizasyon daveti mutlaka bulundurulmalıdır. Vizenin sağlıklı işleyişi adına erken başvurular çok önemlidir. Ticari vizeniz çıktıktan sonra Portekiz ülkesine giriş yapıp iş görüşmelerinizi sağlayabilirsiniz.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

Portekiz Ticari Vize İşlemleri için Nereye Başvuru Yapılır?

Portekiz ticari vize işlemleri için tek başvuru merci Portekiz Konsolosluğu’ dur. İlgili vize başvurusunun değerlendirilmesi, başvurunun kabulü ya da reddi yalnızca Portekiz Konsolosluğu’ nun vereceği bir karardır.

Portekiz Ticari Vize İşlemlerine Ne Zaman Başvurulabilir?

Portekiz ticari vize işlemlerine başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri süredir. İlgili konuya ilişkin seyahatin gerçekleşeceği tarihten 3 ay öncesinden 2 hafta kalana kadar Portekiz ticari vize başvurusunda bulunulmaktadır.

Portekiz Ticari Vize İşlemleri için Nasıl Randevu Alınır?

Portekiz ticari vize işlemleri için vize başvuru merkezleri aracılığı ile Portekiz Konsolosluğu’ na Portekiz vize randevusu alınarak başvurulabilir. Randevu zamanına kadar hazırlanması gereken gerekli evraklar konusunda rehberliği vize başvuru merkezi şahıslara yapacaktır.

Portekiz Ticari Vize Ücretleri

Portekiz Ticari Vize Ücretleri Portekiz Hükümeti tarafından her yıl düzenli olarak güncelleme getirilir. Portekiz Konsolosluğu tarafından bu yeni güncel tutar her yıl başında yayımlanır ve buna uygun şekilde vize harç ücreti ödenir. Vize danışmanlık ücreti ve vize har. Ücretini bir şekilde ödeyebilirsiniz ancak birbirinden ayrı unsurlardır. Portekiz ticari vize ücretleri kişiye özel yatırılır. Başka birine devredileme haklar arasında yer almaktadır. Vize başvurusunun çeşitli nedenlerden dolayı reddedilmesi halinde ilgili ücret taraflara iade edilmez.

Portekiz Ticari Vize Başvuru Evrakları

Portekiz’ e ziyarete gidilecek şirketten veya kurumdan başvuru sahibi adına antetli kağıda yazılmış imzalı davetiye. Davet eden şirketin veya kurumun iletişim bilgileri, masrafların kimin tarafından karşılanacağı, konaklama bilgileri ile gidiş dönüş (kalacağınız süre) tarihleri ve sebepleri ayrıntılarıyla birlikte belirtilmiş olmalıdır. 

 • Tarafımızdan doldurulmuş eksiksiz başvuru formu 

 • Pasaportunuz 

 • 2 adet biyometrik fotoğraf 

 • Tüm Schengen ülkelerinde geçerli 30.000 Euro teminatlı yurt dışı seyahat sağlık sigortası 

 • Gidiş ve dönüşünüzü gösteren ulaşım rezervasyonunuz (tarafımızdan sağlanacaktır.) Eğer şahsi aracınızla gidecekseniz ruhsat fotokopisi, aracı kullanacak kişinin ehliyeti, aracın yeşil sigortası olması zorunluluğu var ve seyahat planı(gidiş ve dönüşü anlatan rota)yazısı. 

 • Gideceğiniz tarihte ki dönüşünüzle tam uyuşacak şekilde düzenlenmiş olarak sizi davet eden kişi tarafından konaklama yeriniz. 

 • Seyahatinizle ilgili detaylı anlatılan dilekçe ( tarafımızdan sağlanacaktır.) birlikte yolculuk yapacağınız kişi sayısı, kişi isim ve soyisimleri belirtilmelidir. Hangi şehirlere gidilecek ve ne amaçla gideceğiniz eksiksiz olarak belirtilmelidir. 

 • Fuar için gidiliyor ise fuar davetiyesi veya fuara giriş kaydını gösterir evraklar yani fuara katılım belgesi gerekmektedir. Fuarda stand açılacak ise standın krokisi stand için ödenen makbuz veya fatura sunulması zorunludur. 

 • E – devlet üzerinden alınan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (detaylı, aile bireyleri gözükmesi gerekmektedir.) 

 • Evlenmiş bayanlar için eski soyadı gösteren nüfus kayıt örneği ( E – devlet üzerinden alınır) 

 • E- devlet üzerinden tarihçeli yerleşim yeri (Barkodlu olmalı mutlaka) 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi 

 • Yurda giriş çıkış belgesi 

 •  

Portekiz vatandaşlarının Türkiye’ de sahip oldukları pasaportlarının yıpranması, kaybolması veya çalınması durumunda Büyükelçilik tarafından yetkisi bulunduğundan dolayı yenisini çıkartma işlemleri yapılmaktadır.Yeşil Pasaport (Hususi), Gri Pasaport (Görev pasaportu), Siyah Pasaport( Diplomatik Pasaport)’ u olanlar vize muafiyetinden yararlanmaktadır. 180 Günde 90 Gün kalabilirsiniz. Eğer daha fazla kalmak ve oturum izni için Ankara ve İstanbul’ da bulunan Portekiz Konsolosluğuna gidilmesi gerekmektedir. Vizeden muaf pasaport sahibi olsanız dahi, seyahat sağlık sigortası istenebilmektedir. Portekiz Schengen Vize başvurularında genel olarak 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. VIP başvurular da işlem süresini etkilememektedir. Bu işlem yoğunluğa göre değişmektedir, yoğunluk var ise 10 ile 20 güne çıkabilir. Ticari gidiyorsanız mutlaka davetiye olması gerekmektedir. Gerekli evrakları My Vize ofislerimiz veya telefonla arayarak irtibata geçebilirsiniz, profesyonel ekibimiz size en ince ayrıntısına kadar anlatmaya hazır bulunmaktalar. Portekiz Büyükelçiliği Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermenin yanı sıra, Portekiz’de ki kuruluş ve kuruluşların istek ettiği birtakım hizmetleri de öteki ülke vatandaşlarına sunmaktadır. Yani hem kendi ülke vatandaşlarına hem de 3. Dünya ülke vatandaşlarına hizmette bulunmaktadırlar. Yani size şu şekilde anlatayım; Pasaport ve Kimlik İşlemleri için Portekiz vatandaşlarının yeni pasaport talep etmeleri gibi ya da haiz oldukları pasaport ve kimlik kartlarının tedavül sürelerinin dolması (pasaport sürelerinin bitmiş olması), yıpranması, kaybolması yahut çalınması benzerbiçimde durumlarda gereken hizmetleri kapsamaktadır. Bu tür olaylarda yardımcı olmaktadır. 

TOP