Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

Portekiz’e ailesinin ya da akrabalarının yanına ziyarete gitmek isteyen vatandaşlar, bu ülkeye giriş öncesinde Portekiz aile ziyareti vizesi almak zorundadır.  Portekiz Schengen ülkesidir ve girişlerde vatandaşlardan Schengen vizesi talebinde bulunur.  Shengen vizesi ile her 180 günlük dönem için sadece 90 gün verilebilmektedir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Portekiz aile ziyareti vizesi almak için gerekli olan evrakların hazırlanması ile vatandaşlar ilgili yerlere başvuruda bulunarak bu vizeye sahi olabilirler.

Portekiz’e giriş vizesi için istenilen evraklar şu şekildedir;

 • Vize talep başvurusu,
 • Pasaport aslı ve fotokopisi,
 • Ülkeye davet eden kişinin pasaport fotokopisi,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Vize talep dilekçesi,
 • SGK işe giriş bildirgesi,
 • Banka hesap özeti,
 • Kişinin aile ve akrabalığını kanıtlayacak olan belgeler,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Çalıştığı yere ait şirket evrakları,
 • Davet mektubu.

Davet mektubu, Portekiz aile ziyareti vizesi için mutlaka gerekli lan bir evraktır. Bu davet mektubunu Portekiz sınırları içerisinde yaşayan ve kişiye akraba olan kişiler ikamet ettikleri şehrin belediyesine gönderir. Ülkeye girişi sağlayan bu mektubun oluşturulması için yaklaşık olarak 50-100 Dolar arası bir ücret ödemek gerekmektedir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi 2022

Portekiz’de bulunan aile üyelerini veya arkadaşını ziyaret etmek isteyenler Portekiz aile ziyareti vizesi almalıdır. Portekiz aile ziyareti vizesi başvuruları için Schengen vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Portekiz’e seyahat edecek olan Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaportu hamillerinin seyahatleri 90 günü geçmeyecek ise Portekiz aile ziyareti vizesinden muaftır. Başvurular Portekiz vizesi başvuru merkezlerine yapılmalıdır.

Portekiz aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, Portekiz’de ziyaret edeceği kişiden davetiye almalıdır. Ayrıca Portekiz’de ziyaret edeceğiniz kişinin kimlik ve adresi bilgileri de teslim edilmelidir. Ayrıca ziyaret edeceğiniz kişinin Portekiz vatandaşı ya da Portekiz oturum izni olması gerekmektedir. Portekiz vize başvurusunda bulunacak olanlar öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurmalı ve Portekiz vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Randevuya kadar gerekli belgeleri hazırlamalıdır. Bu belgeler randevu tarihinde Portekiz vize başvuru merkezine verilmelidir. Portekiz vize başvuru merkezi tarafından başvurunuz kabul edildikten sonra Portekiz Konsolosluğu’na incelenmesi için iletilmektedir. Portekiz aile ziyareti vizesi ortalama olarak 7 gün içerisine sonuçlanacaktır.

Portekiz aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar;

 • Pasaport
 • Portekiz vize başvuru formu
 • Portekiz vize talep dilekçesi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı
 • Uçuş ve konaklama bilgileri
 • Banka hesap dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet mektubu
 • Portekiz’deki aile üyesinin kimlik ve adres bilgileri

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Portekiz aile ziyareti vizesi nedir sorusunun yanıtı ile başlayalım. Portekiz’e akrabalarınızdan ya da ailenizden birini görmek için gitmek niyetinde iseniz kesinlikle almakla yükümlü olacağınız vize türü Portekiz aile ziyareti vizesi olacaktır. Bu vizeyi almanız için akrabanızın ya da kalacağınız kişi her kimse onun bir davetiye mektubu yazması gerekir. Portekiz aile ziyareti vizesi almak için getireceğiniz davet mektubunda vize başvurusu yapan kişinin yani sizin adınız, soyadınız, daveti yapan bireyle aile bağı dereceniz, yolculuk tarihi, yolculuk amacı, seyahat boyunca konaklanacak evin açık adresi de yazmalıdır. Davet mektubuna davet eden bireyin Portekiz kimlik kartı veyahut oturum kartının kopyası ve evinin kira, tapu gibi fotokopileri de ilave edilmelidir. Davet mektubu ile ilgili verilerin teyit edilmesi için de Ankara Portekiz Büyükelçiliği ya da dilerseniz İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz. Böylece her şey tamamen problemsiz şekilde hallolacak demektir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz aile ziyareti vizesi nasıl alınır sorusunu bugün sizler için yanıtlıyor olacağız. Portekiz’e akraba ya da aile yanına gitmek istiyorsanız ülkeye ancak Portekiz aile ziyareti vizesi alarak girebileceğinizi muhakkak duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bile biz sizlere bugün her şeyi izah edeceğiz. Portekiz, uzun senelerdir Schengen üyesi olan ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye girişlerde kişilerden Schengen vizesi talebinde bulunmaları istenir. Schengen vizesi sayesinde her yüz seksen günlük konaklama için doksan gün verilecektir. Eğer bu vizeyi almak adına başvuru yapacaksanız bilmeniz gereken birkaç önemli detay var demektir. Öncelikle dilerseniz başkonsoloslukla dilerseniz de büyükelçilikle iletişime geçerek bir vize randevusu almalısınız. Bu randevuya gelirken sizden birçok belge getirmeniz istenecek. Tüm bu belgeleri tamamen eksiksiz bir biçimde hazır hale getirmelisiniz. Her belgeyi hazırladıktan sonra size verilen tarihte kurumda belgelerinizle beraber hazır bir halde olmalısınız. Ufak bir mülakat da yapılacaktır. Kolay gelsin.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nereden Alınır?

Portekiz aile ziyareti vizesi almak için gerekli olacak başvuru resmi vize işlemi gerçekleştiren acenteler ile kolay bir şekilde yapılabilir. Evrakların hazırlık aşamasının ardından onay ve izinlerin alınması ile birlikte ülkeye giriş de mümkün olabilmektedir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi KGünde Çıkar?

Portekiz aile ziyareti vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı ile geldik. Eğer siz de bu sorunun cevabını araştırıyorsanız bu yazı sizin için çok verimli olacaktır. Portekiz aile ziyareti vizesi başvurusu yapacaksanız eğer bu konuda yetki sahibi olan iki kurum vardır. Bu kurumlardan biri Ankara Portekiz Büyükelçiliği olurken diğeri ise İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu olmuştur. Vize başvurunuz konusunda herhangi bir ek belge talebi olmazsa yedi ila on beş iş günü içerisinde sonuç tarafınıza bildirilecektir. Ek belge talep edilmemesi açısından sizden istenen her şeyi harfiyen yerine getirmenizi öneriyoruz. Kurul herhangi bir şekilde bilgilerinizle alakalı şüpheye düşecek olursa araştırmanın derinliği daha da arttırılır ve yanlış bilgi beyanından ötürü vize reddi ile bile karşılaşabilirsiniz. O nedenle Portekiz aile ziyareti vizesi başvurusu yapacağınız gün geldiğinde titiz bir şekilde hareket etmeniz en güzeli olacaktır. Bu biçimde vizeyi almanız da tamamen kolaylaşır.

Portekiz Aile Ziyareti Vize Davetiyesi

Türkiye’de yaşayan kişiler, Portekiz’de yaşayan aile yakınlarını veya arkadaşlarını ziyaret edebilmeleri için aile ziyareti vizesinden yararlanırlar. Portekiz aile ziyareti vize davetiyesi bu yüzden çok önemli bir belgedir. Aile ziyareti vizesine başvuru yaparken Portekiz ülkesinden gelen davetiyeyi evrakların arasında bulundurmak vizenin onay asi için alabilmesi için gerekli koşuldur. Şunu hemen belirtelim bu vizeden muaf olan pasaport sahipleri vardır. Eğer yeşil, siyah ve gri bulunuyorsa doksan günü aşmamak kaydı ile vize çıkarmak mecburiyetinde değillerdir. Aile vasıtası ile Portekiz’e gitmek isteyenler davetiye bildirimi aldıktan sonra vize başvurusunda bulunmalıdır. Davetiye olmadan vize başvurusunda bulunmak pek akıllıca olmayacaktır.

Portekiz aile ziyareti vize davetiyesi faks veya e-mail aracılığı ile hızlı bir şekilde gönderilebilmektedir. Bu yüzden bu davetin aksatılmaması gerekir.  Bununla birlikte davetiye ile birlikte davet eden kişinin şahsi bilgileri de mutlaka vize evrakları içerisinde yer almaktadır. Özellikle yakınlığı tespit edilmelidir. Davetiye, Türkiye’de bulunan kişi tarafından okunaklı olarak doldurulmalı ve yetkililer teslim edilmelidir. Aile ziyareti için vize başvurusu işlemlerini tamamladıktan sonra artık bekleme süresi başlayacaktır. Davetiyeli bile olsa vize işlemleri süresi göz önünde bulundurularak gidiş tarihine göre erken başvuruda bulunulmalıdır. Bu yüzden davetiyeyi yollayacak kişiye büyük bir görev düşmektedir. Vize işlemleri genel olarak vize türüne göre bir veya üç ay sonunda sonuçlandığı için bu durum gözden kaçırılmamalıdır.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Aile Birleşimi Vizesi

TOP