Portekiz Vize Reddi Hakkında

Portekiz vizesi alacak kişiler evrak teslim sürecinden sonra vize reddi ile karşılaşabilirler. Vizenin reddedilmesi sonrasında kişiler evrak listesini yeniden düzenleyerek tekrar başvuru yapabilirler. Başvuru sırasında bir önceki seferde ki hataların yapılmaması gereklidir. Vize reddi konusunda birçok farklı nedenden bahsedilebilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Evrakların Uygun Olmamasından Kaynaklı Vize Reddi

Evraklarınız eğer eksikse vize reddi almanız son derece normaldir. Böyle durumlarda kişilerin dikkat etmesi gereken çok fazla detay vardır. Vize evrakları içerisinde fotoğrafın mutlaka beyaz zemin üzerinde olması, istenilen boyutlarda olması ve kişilerin yüz hattını net şekilde ortaya koyması gerekir. Son aylarda çekilmiş olması da bir diğer kriterdir.

Portekiz Vize başvuru formu da bu süreçte önemli bir nedendir. Başvuru formunun istenilen dilde hazırlanmaması vize başvuru formunun reddedilmesinde en önemli nedenlerden biridir. Bununla birlikte başvuru formunda belirtilen vize türüne uygun evrak hazırlanmaması da vizenin reddedilmesine neden olabilir.

Pasaport da önemli bir nedendir. Son on yıldan daha eski ise, yırtıksa, boş sayfası yoksa ve süresi bitmek üzereyse vize reddi olabilir. Eğer böyle bir pasaport sahibiyseniz mutlaka önce pasaportu yenilemeli ve sonrasında işlem yapmalısınız.

Seyahat Sigortasının Kriterlere Uygun Olmaması

Seyahat sigortası vize reddinde en sık karşılaşılan nedenlerden biridir. Uluslararası alanda geçerli olmayan bir seyahat sigortası vize almanız için uygun değildir. Böyle durumlarda vize işlemlerinde belirtilen kriterlerde bir seyahat sigortası almalısınız.

Vize Harçlarının Yanlış Yatırılması

Vize harçlarının yanlış yatırılmaması için Portekiz Konsolosluğundan güncel bilgileri almalısınız. İlgili bankaya yatırım işlemi yapmalı ve belirtilen tutarın yatırıldığına dair vize dekontu almalısınız. Bu dekontun mutlaka vize dosyasında yer alması gerekiyor. Dekontun üzerinde istenilen bilgilerin olmasına da ayrıca dikkat etmek gereklidir.

Vize Randevusunda Sorulara Çelişkili Yanıt Vermek

Konsolosluklar vize randevusu sırasında bazen kişileri yakından tanıyabilmek için birçok farklı soru yöneltebilirler. Bu soruların kişilere yöneltilmesi sırasında aldıkları cevaplara göre vize işlemini onayıp onaylamayacaklarına karar verirler. Eğer vizenizin evraklarına çelişen yanıtlar verirseniz konsolosluk yetkilileri muhtemelen sizin vizenizi onaylamayacaklardır.

Portekiz Vize Reddi 2022

Portekiz’e seyahat edecek olan kişilerin vize almaları gerekmektedir. Vize başvuruları seyahat amacına uygun olarak yapılmalıdır. Portekiz vize başvuruları Portekiz’in Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ya da vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Başvurular hakkında karar verme yetkisi Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Bu temsilcilikler bazı durumlarda vize reddi vere bilmektedir. Portekiz temsilciliklerinin en çok Portekiz vize reddi verdiği durumlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Belgelerden Kaynaklı Vize Reddi: Portekiz’e yapacağınız seyahatlerinizde vize başvurusu için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler eksik ya da hatalı olursa vize başvurusu reddedilir. Vize başvurusu için istenen belgelerin güncel olması gerekmektedir.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Portekiz seyahatleriniz sırasında acil sağlık durumlarında kullanılması için seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigortanın uluslararası geçerliliği olmalı ve en az 30.000 Euro teminatı olmalıdır.
  • Ekonomik Durum: Portekiz’e yapacağınız seyahatlerde masraflarınızı karşılamanız gerekmektedir. Masraflarınızı karşılayacağınızı belgeler ile kanıtlamalısınız. Maddi durumunuz yeterli görülmez ise vize başvurunuz reddedilir.
  • Seyahat Yasağı: Portekiz bir Schengen ülkesidir. Bundan dolayı herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağınız var ise vize başvurunuz reddedilir.
  • Kamu Düzeni: Portekiz Konsolosluğu, Portekiz kamu düzenini tehlikeye sokacağınızdan şüphelenir ise vize başvurunuzu reddeder.

 

Portekiz Vize Reddi Alındığında Ne Yapılır?

Portekiz vize işlemlerinizin sonucunda bazen hoşnutsuz durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu gibi durumlar vize reddidir. Portekiz vize reddi alındığında ne yapılır bilindiği takdirde endişeye gerek yoktur. Portekiz ülkesine yapacağınız seyahatin olanaksız oldu vize reddi ile netleşir. Öncelikle tarafınıza ulaşan reddin sebebini öğrenmek çok doğru olacaktır. Onca emeğin neden boşa gittiğini bilmek çok önemlidir. Vize reddine hangi durumunuz sebebiyet verdiğini bilmek gerekir. Çünkü düzeltilecek hata ile düzeltilmeyecek hatalar vardır. Eğer vize reddine sebep olan elde olan düzeltilebilir bir sebepse tekrar vize başvuru yapmanız yerinde olacaktır. Vize işlemleri dikkat isteyen ciddi bir durumdur. Bu yüzden her ayrıntı tahmininizden çok daha önemlidir.

Portekiz vize reddi alındığında ne yapılır, vize reddi aldım diyenlere öncelikle nerede sorun var onu incelemek akıllıca olacaktır. Portekiz ülkesinin en güzel yanı vize başvuruların istenildiği an tekrarı olabilmesidir. Bazı ülkelerde re alındığında başvuruya kısıtlama getirebilir. Ancak Portekiz ülkesinde bu geçerli değildir. Başvuru beyanınıza karşılık gelen forumda reddin neden oluştuğu açık bir dille yazar. Bu kararın tekrar incelenmesi adına temyiz durumu için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruyu yaparken geçerli tarihe dikkat edilmesi gerekir. Ancak bu başvuruda bir önceki hataların tekrarlanmaması önemlidir. Bu başvuruda tekrar red durumunu oluşursa vize harcı için ödenen ücret ne yazık ki tarafınıza iade edilmeyeceğini bilmeniz gerekir.

Portekiz Vize Reddi İtiraz

Öncelikle hangi maddeden dolayı red aldığınıza bağlı sizi ifade eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi Büyükelçilik veya Konsolosluğa teslim etmeniz gerekmektedir. Şahsi olarak değerlendirildiğinden dolayı maalesef tarafımızdan kabul edilmemektedir, Şahsen teslim edebilirsiniz, faks yoluyla gönderebilirsiniz, E-mail (elektronik posta) olarak da göndermeniz mümkündür. Dilekçe Yazınız Portekizce olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir,  Türkçe olarak vereceğiniz dilekçeyi kabul etmeyeceklerdir. Hangi madde den red aldığınıza istinaden kanıtlayıcı belge sunmanız gerekmektedir tekrar başvuru yapacaksanız eğer ve tekrar ücret almaktadırlar ücretsiz olarak değerlendirmemektedirler başvuruyu. Vize reddinizi gönderdikten sonra sonuçlanma süresi uzun olabilmektedir, vize memurları detaylı incelemeleri için kontrol etmektedirler.

Süreç olarak ortalama genel olarak 1 ayda sonuçlanır uzama durumunda 3 aya kadar sürebileceği gerçeği de vardır. Gerekli dilekçe örnekleri için ofislerimize gelerek yardımcı için vize danışman personellerimiz sizlere hizmet verecektir. Portekiz vizesi için ilk defa Schengen ülkesine seyahat edecekseniz 5 yıl içerisinde gelmeniz gerekmektedir. Gerekli biyometri işlemleri yapılmaktadır sizin için konsoloslukta parmak izinizi ve yüz taraması alınmaktadır, bunların kayıtları tutulmaktadır ve bir sonraki başvurunuz 5 yıl içerisinde gerçekleşirse eğer gelmenize gerek kalmadan My Vize ofislerimize göndereceğiniz eksiksiz evraklarınızla başvuruyu dış operasyon biriminde ki arkadaşlarımız sizin adınıza gerçekleştirip işlem bittikten sonra nerede bulunuyorsanız adınıza kargo yaparak gönderim sağlamaktadır. Ticari gidiyorsanız mutlaka davetiye olması gerekmektedir. Gerekli evrakları My Vize ofislerimiz veya telefonla arayarak irtibata geçebilirsiniz, profesyonel ekibimiz size en ince ayrıntısına kadar anlatmaya hazır bulunmaktalar. Portekiz Büyükelçiliği Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermenin yanı sıra, Portekiz’deki kuruluş ve kuruluşların istek ettiği birtakım hizmetleri de öteki ülke vatandaşlarına sunmaktadır. Yani hem kendi ülke vatandaşlarına hem de 3.

Dünya ülke vatandaşlarına hizmette bulunmaktadırlar. Yani size şu şekilde anlatayım; Pasaport ve Kimlik İşlemleri için Portekiz vatandaşlarının yeni pasaport talep etmeleri gibi ya da haiz oldukları pasaport ve kimlik kartlarının tedavül sürelerinin dolması (pasaport sürelerinin bitmiş olması), yıpranması,kaybolması yahut çalınması benzerbiçimde durumlarda gereken hizmetleri kapsamaktadır. Portekiz vize başvurusu için öncelikle pasaportunuz gerekmektedir. Pasaportunuz sayesinde sizin için randevu sisteminden randevu almaktayız. Randevunuzu oluşturmak için özellikle istediğiniz tarih var ise o tarihe randevunuzu oluşturmaktayız, tarihi belirlerken istediğiniz saat var ise o saate oluşturup sizin müsait olup olmamanıza göre almaktayız.

Randevu sisteminden tamamladıktan sonra size gönderdiğimiz bilgi formunu eksiksiz doldurmuş olmanız gerekmektedir ve aynı şekilde size göndermiş olduğumuz gerekli evrak listesini eksiksiz bize kargo göndermiş ya da ofisimize getirmeniz gerekmektedir. Randevu tarihinize kadar gerekli olan diğer işlemleri tarafımızdan sağlanmaktadır. Randevu tarihinde ve saatinde evrak dosyanızı eksiksiz tam hazırlanmış şekilde teslim etmektesiniz. Randevu esnasında 5 yıl içinde verilen parmak iziniz yok ise biyometri işlemi yapılmaktadır.  

TOP