Portekiz Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Portekiz Vatandaşlık İşlemleri 2022

Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin başvurularını Türkiye’de bulunan Portekiz temsilciliklerine yapması gerekmektedir. Portekiz vatandaşlığı alınabilmesi için bazı durumlar bulunmaktadır. Portekiz vatandaşlığı doğuştan ve sonradan alınabilmektedir. Aşağıda Portekiz vatandaşı olabileceğiniz durumlar verilmiştir.

  • Kökene Göre Portekiz Vatandaşı Olmak: Anne ya da babanızdan en az birisi Portekiz vatandaşı ise Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • İkamet Süresine Göre Portekiz Vatandaşlığı: Portekiz’de yasal olarak 5 yıl ikamet ettiyseniz Portekiz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bunun için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18 yaşından küçükler, ebeveynleri Portekiz vatandaşlığına geçtikten sonra bir beyanname ile Portekiz vatandaşı olabilir.
  • Evlat Edinme Yolu ile Portekiz Vatandaşlığı: Bir Portekiz vatandaşı tarafından evlat edinilmiş olan kişiler 18 yaşını doldurduktan sonra Portekiz vatandaşı olabilir.
  • Evlilik Yolu ile Portekiz Vatandaşlığı: Bir Portekiz vatandaşı ile en az 5 yıl evli olan kişiler, Portekiz vatandaşlığına geçebilir. Bunun için Portekiz’de ikamet etmenize gerek yoktur. Sadece 5 yıl evli olmanız yetmektedir.

Portekiz Hükümeti çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Vatandaşı olduğunuz ülke çifte vatandaşlığa izin veriyor ise Portekiz vatandaşı olabilirsiniz. Vermiyor ise Portekiz vatandaşı olabilmek için vatandaşlığınızdan vazgeçmeniz gerekecektir.

Portekiz vatandaşı olabilmek için Portekizceyi iyi derecede biliyor olmalısınız. Ayrıca Portekiz tarihi, anayasası, hukuku hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Portekiz Vatandaşlığı Alma

   Portekiz, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Bu durum da Portekiz vatandaşlığı alma işleminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle Portekiz'de yaşamak isteyen kişiler nasıl ve ne şekilde Portekiz vatandaşlığı alınacağını öğrenmek istemektedir

   Lisbon ve Porto gibi şehirleri ile Avrupa'nın turistik ülkelerinden biri de olan Portekiz'in vatandaşı olmak için belli şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Bu önemli şartları yerine getiriyorsanız Portekiz vatandaşı olmanız için hiçbir pürüz kalmayacaktır. Fakat, bu şartlardan birini bile sağlanamamanız durumunda ne yazık ki Portekiz vatandaşı olamayacaksınız.

   Bu şartları sağlayıp Portekiz vatandaşlığını aldınız diyelim bunun ne gibi avantajları olacaktır, bu da cevabının beklendiği bir soru olarak karşımıza çıkacaktır.

   Portekiz vatandaşı olmanın birbirinden kârlı avantajları olsa da bazıları ön plana çıkar. Bu başlıca avantajlardan AB üyesi olan diğer ülkelerde barınma, yaşama ve çalışma hakkına sahip olmanız göze en çok çarpan avantajdır. Bunun dışında 180'den fazla ülkeye vizesiz seyahat edebilme şansı da yine oldukça büyük bir imkan olacaktır.

Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

   Portekiz vatandaşlığı almak gibi bir amacınız varsa bu vatandaşlığın nasıl alınacağını bilmeniz olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bazı koşullar sayesinde oldukça kolay bir şekilde Portekiz vatandaşı olabilirsiniz.

   Öncelikle Portekiz vatandaşlığı almak için Portekiz sınırları içerisinde gayrimenkul yatırımına sahip olmalısınız. Bu yatırımın değeri de en az 500 bin euro değerinde olmalıdır. Bu, Portekiz vatandaşı olmanız için ilk şarttır. Yine 500 bin euro değerinde bir Portekiz fon yatırımına sahip olmanız da elzem bir durumdur. Bu iki şart ve buna benzer şartlar sağlandığında Portekiz vatandaşı olma yolunda önünüzde pek de bir engel kalmayacaktır.

   Portekiz vatandaşı olma yolunda bir başka imkana daha sahipsiniz. Altın Vize adı verilen program, vatandaşlık yolunda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu altın vizeye göre Portekiz'de bir konut yatırımı yapmış olmanız gerekecektir. Bu konut yatırımının minimum değerinin 280 bin euro olduğunu da unutmamalısınız. Bu şartı da sağladığınız takdirde Altın Vize programı ile Portekiz vatandaşı olabilirsiniz.

Portekiz Vatandaşlık Başvurusu

   Portekiz'e vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için birkaç unsur vardır. Bu unsurlar dahilinde Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapmanız önünde bir engel kalmayacaktır.

   Bahsedilen fon yatırımları dışında söyle bir kural vardır. Son 5 sene içinde en az 7 günlük bir süre zarfı boyunca Portekiz'de ikamet etmiş olmanız gerekecektir. Bu kural, vatandaşlık için olmazsa olmaz bir kuraldır. Yine bunun dışında hapis cezası almamak ve en az A2 seviyesinde Portekizce dilini öğrenmek vatandaşlık için gereken bir diğer şartlardır.

   Portekiz vatandaşı olmanız için eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş ya da yazdırılmış olan belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgelerin hepsinin tek tek temin edilmesi gereklidir. Bu belgeler şunlardır:

> Evlendiğinize dair kayıt belgesi
> Nüfusa kaydınıza dair örnek belge
> Çalışmanıza yönelik bir belge
> Doğum kaydınızın örnek belgesi
> Sabıka Kaydı
> Vekaletname ( avukata verilmelidir)
> Özgeçmiş ( imzalı olacaktır)
> Çeşitli banka yazıları ve noter tasdikli fatura belgeleri

Portekiz Golden Vize Programı

Portekiz ülkesinde bazı avantajlı vize programları bulunmaktadır. Portekiz golden vize programı ile daha birçok avantajı bir arada yakalamak mümkündür. Özellikle oturum ve çalışma konusunda karlı çıkmak isteyenler golden vize ile bir taşta iki kuş vurabilir.  Bu vize şartlarından on sekiz yaşını aşmış her birey yararlanabilmektedir. Ayrıca adli sicil kaydınızın temiz olması bu vizeden yararlanmanızı sağlayacaktır. Vize yatırım üzerine şartlandırılmıştır. Bu yüzden Portekiz ülkesine yapacağınız yatırımlar sayesinde ülkede oturum ve çalışma şansını elde edersiniz. Yatırımlar beş yıl aralıksız devam etmelidir. Portekiz ülkesinde yatırım yapabilmeniz için Portekiz bankası üzerinden bir banka hesabınız olması gerekir. İlk etapta Portekiz vergi numarası almanız yeterli olacaktır.

Portekiz golden vize programı yatırımın ön planda olduğu vize çeşididir. Başvurularınız SEF Sınır ve Göçmen bürosuna yapmanız gerekmektedir. Bu işleminizin 3 ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Golden vize programı ile iki izni bir kerede çıkarmış olacaksınız. Gerek Portekiz çalışma izni gerekse oturma izninin bir vizede toplanmış olması çok önemli bir avantajdır. Bununla birlikte bu vizeyi elde ettiğiniz takdirde ilerleyen zamanlarda vatandaşlık hakkı da elde etmiş olursunuz. Vizeyi ilk kez aldığınızda bir sene oturma hakkı, diğer yıl ise 2 yıllık oturma hakkı sağlarsınız. Oturma hakkı giderek yükselerek sonucun kalıcı olarak Portekiz’de yaşayabilirsiniz. Bu vizeyi sağlayabilmek için en az 350,000 Euro yatırımınızı Portekiz ülkesinde uygulamanız gerekir.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi 

TOP