Portekiz Üniversite Eğitimi Hakkında

Portekiz Üniversite Eğitimi 2022

Portekiz’de bulunan üniversiteler modern seviyede eğitim vermektedir. Portekiz üniversiteleri hem Portekizce hem de İngilizce eğitim vermektedir. Portekiz’de üniversite eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Ancak üniversiteler kabul için kendi bünyelerine sınav yapabilirler. YÖK Portekiz’de bulunan üniversitelere denklik vermektedir. Yani Portekiz’den lisans diploması alan kişilerin diplomaları Türkiye’de de geçerlidir.

Portekiz’de üniversite okuyabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda verilmiştir;

 • Portekiz’de üniversite eğitimi almak için Portekiz’de lise dengi olan bir diplomanızın olması gerekmektedir.
 • Portekiz Üniversite eğitimi için eğitim göreceğiniz bölümün eğitim vereceği dili iyi derecede bilmeniz gerekmektedir.
 • Eğitim dilini yeteri derecede bilmiyorsanız üniversitenin hazırlık bölümünü okumalısınız.
 •  Portekiz’de üniversite eğitim vizesi alabilmek için üniversiteden kabul almanız gerekmektedir.

Portekiz’de bulunan üniversitelerin ücretleri üniversite ve bölüme göre değişmektedir. Portekiz üniversiteleri ücretleri belirleme konusunda serbesttir. Portekiz üniversite ücretleri 3000 ile 15000 Euro arasında değişmektedir.

Portekiz’de bulunan bazı üniversiteler;

 • Lizbon Üniversitesi
 • Porto Üniversitesi
 • Coimbra Üniversitesi
 • NOVA Lizbon Üniversitesi
 • Minho Üniversitesi
 • ISCTE Üniversitesi Lizbon Enstitüsü
 • Aveiro Üniversitesi
 • Evora Üniversitesi
 • Beira Interior Üniversitesi
 • Algarve Üniversitesi

Portekiz Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Portekiz’ de Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Portekiz, Avrupa’ nın güneybatısında yer alan bir Avrupa ülkesidir. Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenlerin aklına ilk Avrupa ülkeleri gelir. Portekiz’ de bunlardan biridir. Portekiz’ in oldukça köklü bir eğitim geçmişi vardır. Eğitime oldukça önem veren Portekiz 2011 de yaptığı düzenlemelerden sonra eğitim kalitesini daha da arttırmıştır. Üstelik Portekiz diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülkedir. Portekiz’ de sosyal yaşam da oldukça aktiftir. Burada okuyan öğrenciler sosyal hayattan ve festivallerden faydalanma imkanı bulabilirler. Ayrıca Portekiz’ in oldukça geniş bir mutfak kültürü de vardır. Bu da burada okuyan öğrencilere yemek kültürü katması açısından oldukça yararlıdır. Portekiz’ de okumanın avantajlarından biri de üniversite eğitiminiz sonrası alacağınız diplomanın tüm dünya’ da tanınan bir diploma olmasıdır. Portekiz’ de üniversite eğitiminizi bitirdikten sonra aldığınız diploma ile tüm dünyada akademik derecenizi tanıtabilirsiniz. Peki Portekiz’ de üniversite eğitimi nasıl alınır? İşte Portekiz’ de üniversite eğitimi almak için yapılması gerekenler:

Portekiz’ de Üniversite Eğitimi Almak İçin Yapılması Gerekenler

Portekiz’ de üniversiteye başvuru yapmanın avantajlarından biri de kendi ülkenizde aldığınız notların Portekiz’ in sistemine göre düzenlenebilir olmasıdır. Yani kendi ülkenizdeki eğitim dereceniz Portekiz’ de de tanınır.

Burada üniversiteye başvuru yapmak isteyen öğrenciler tercih listelerine en fazla 6 üniversite yazabilirler. Tercih edilen üniversitelerde öğrenciler not sırasına göre dizilip en yüksek notu olan öğrenciden itibaren kabul edilmeye başlanır. Portekiz’ de lise diplomanızdaki başarı puanınız esas alınır. Yani burada üniversiteye başvuru yapmanız için üniversite sınavına girmiş olmanız gerekmez. Üniversite tercihi yaparken üniversitelerin en düşük kabul puanını göz önüne alıp tercih yaparsanız kabul şansınızı arttırırsınız.

Portekiz’ de eğitim yılı güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönemden oluşur. Portekiz’ de uluslararası öğrenciler için başvuru süreci üç aşamadan oluşur. İlk aşama nisan mayıs aylarındadır. İkinci aşama haziran temmuz ayları arasındadır. Son aşama ise ağustos eylül ayları arasındadır. Başvuru tarihleri kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir bunun için kurumların başvuru tarihlerini dikkatle takip etmelisiniz. Başvurunuz ise son başvuru tarihinden iki ay kadar sonra sonuçlandırılır.

Portekiz'de Üniversite Okumak

Günümüzde birçok genç, Portekiz’de üniversite okumak nasıldır sorusunu sormaktadır. Sizler için bu sorunun cevabını vermek istiyoruz. O halde daha fazla uzatmadan lafa girelim öyle değil mi? Eğer sizin de üniversite yaşamınızı Portekiz’de geçirmek gibi bir niyete sahipseniz çok doğru yerdesiniz demektir. Portekiz her açıdan gelişmiş bir ülkedir. Özellikle eğitim sektörüne adını altın harflerle yazdırmış olan bu ülkeye geldiğiniz an eğitim sisteminin ne denli gelişmiş olduğunun da farkına varacağınızı biliyoruz. Portekiz’de üniversite okuyan her genç buranın kendisine birçok şey kattığını dile getirmeden geçmiyor. Öyle ki burada iş bulma olanağı da fazlasıyla geniştir. Bu yüzden de burada üniversite eğitimi gören gençler genelde oturum izni almak için çabalamaktadır. Birçoğu da zaten bu istediğini başarmakta olan parlak gençlerdir. Portekiz harika bir yerdir, üniversiteleri de her daim harika bir skalada yer almıştır. Burada yer alan her bir eğitim kurumu dünya genelinde tanınıyor.

Portekiz Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Herkesin sorduğu bir soru olan Portekiz üniversite eğitimi almak için nasıl bir yer sorusunun yanıtını almak istiyorsanız siz de bu yazıya hoş geldiniz. Portekiz üniversite eğitimi almak için son derece etkili bir yerdir dersek hiç de yanılmış olmayız işin gerçeği. Çünkü burada üniversite öğrencileri için imkanlar asla kısıtlı değildir. Her türlü mesleki ve sosyal faaliyet burada yer alan okullarda rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Bu sayede de sorunsuz bir eğitim süreci atlatılacaktır. Günümüzde birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da üniversite eğitimini almak üzere Portekiz’de yer alan üniversitelere başvuruda bulunmaktadır. Siz de Portekiz ülkesinin birbirinden başarılı okullarından size en uygun olanına başvuruda bulunarak Portekiz’de üniversite okumanın haklı gururuna nail olabilirsiniz. Bugüne baktığımızda Portekiz’de üniversite eğitimi alan her öğrencinin bu durumdan hayli son derece memnun kaldığını görebiliyoruz. Bu da yarına umutla bakan gençlerin sayısında artış olacağının en güzel kanıtı oluyor hiç şüphesiz.

Portekiz Üniversite Eğitim Sistemi

Portekiz üniversite eğitim sistemi hayli başarılıdır. Bu da birçok öğrenciyi memnun hissettirir. Şayet sizin de verimli bir üniversite hayatı geçirmek gibi bir amacınız varsa hemen Portekiz’de yer alan üniversitelere başvuruda bulunabileceğinizi bilmenizi isteriz. Portekiz üniversite eğitimi sistemi bakımından öyle konforlu bir yerdir ki, üniversite eğitimi gören gençlerin hepsi de hem derslerine çalışacak zaman bulur hem de sosyalleşmek için vakit yaratabilir. Bu da herkesin yüzünü güldüren durumlardan olur. Aynı zamanda da sınav sistemi tamamen temel beceriler ve bölüme dayalıdır. Alakasız derslerden sınav yapılmaz; buraya herkes yetenekleri ve belli başlı ilgi alanları doğrultusunda alınır. Çünkü Portekiz gelişmiş bir ülkedir. Gelişmiş ülkelerin eğitim sistemi de son derece gelişkin halde olacaktır. Sizin de böyle bir isteğiniz varsa doğru yerdesiniz, hemen Portekiz üniversitelerini araştırmaya başlayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu sayede de harika bir ülkenin harika bir okulunda eğitim görmeye başlayacaksınız demektir.

TOP