Portekiz Transit Vize Hakkında

Portekiz üzerinden havayolu, karayolu veya denizyolu ile üçüncü bir ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz transit vizesi almakla zorunludur. Ancak gideceğiniz ülke bir Schengen ülkesi ise transit vize alınmasına gerek yoktur. Schengen vizesi Schengen ülkeleri üzerinde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. Ancak gideceğiniz ülke Schengen ülkeleri dışında bir ülke ise Portekiz transit vizesi alınmalıdır. Bunun dışında başka bir ülkeye yapılacak aktarmalı seyahatlerde bu vize türü Portekiz’de serbest dolaşım hakkı tanımaz. Transit vize alan birisi havaalanının transit bölümünden çıkamaz ve havaalanını terk edemez. Bunun için diğer Portekiz vizelerine başvurulması gerekmektedir.

Portekiz üzerinden havayolu, karayolu veya denizyolu ile üçüncü bir ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz transit vizesi almakla zorunludur. Ancak gideceğiniz ülke bir Schengen ülkesi ise transit vize alınmasına gerek yoktur. Schengen vizesi Schengen ülkeleri üzerinde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. Ancak gideceğiniz ülke Schengen ülkeleri dışında bir ülke ise Portekiz transit vizesi alınmalıdır. Bunun dışında başka bir ülkeye yapılacak aktarmalı seyahatlerde bu vize türü Portekiz’de serbest dolaşım hakkı tanımaz. Transit vize alan birisi havaalanının transit bölümünden çıkamaz ve havaalanını terk edemez. Bunun için diğer Portekiz vizelerine başvurulması gerekmektedir.

Portekiz Transit Vizesi 2022

Portekiz üzerinden aktarmalı olarak ya da kendi aracınız ile geçecekseniz Portekiz transit vizesi almanız gerekmektedir. Diplomatik Pasaport, Hususi ve Hizmet Pasaportları sahipleri Portekiz transit vizesinden muaftır. Ayrıca ziyaret edeceğiniz ülke bir Avrupa Birliği ya da Schengen ülkesi ise Portekiz transit vizesi almanıza gerek bulunmamaktadır.

Portekiz transit vizesi vize sahibine Portekiz’de serbest dolaşım hakkı vermemektedir. Aktarmalı olarak Portekiz’e gidecek olan kişiler Portekiz havaalanının transit bölgesinden çıkmamalıdır. Araba ile Portekiz’den geçecek olan kişiler ise belirtilen güzergahın dışına çıkmamalıdır.

Portekiz transit vizesi almadan önce asıl olarak seyahat edilecek olan ülkenin vizesi alınmalıdır. Portekiz transit vizesi başvurusunda bulunurken bu vizenin fotokopisini istenen belgeler arasında bulundurmalısınız. Ayrıca uçuş bilgilerini de belgeler arasında bulundurmalısınız.

Portekiz transit vizesi, başvurusu için Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Portekiz vize başvuru merkezine başvuruda bulunmalısınız. Portekiz vize başvuru merkezine başvuruda bulunmak için öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurmalısınız. Ardından başvuru yapacağınız Portekiz vize başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra randevu gününe kadar transit vize için istenen evrakları hazırlamalısınız. Randevu zamanında belgeleri yetkililere teslim etmelisiniz.

Portekiz Transit Vize KGünde Çıkar?

Türkiye’den Portekiz’e direk olarak ulaşım sağlanabilmektedir. Bu yüzden ek bir transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Buna rağmen Portekiz transit vize kaç günde çıkar çok kişi için önemli bir konudur. Bunun sebebi ekonomik şartlar neticesinde isteğe bağlı olarak aktarmalı olarak Portekiz ülkesine geçiş yapılmasıdır. Bu açıdan bakıldığında transit vizeye kesinlikle ihtiyaç bulunmaktadır. Aktarmalı olarak Portekiz ülkesine giriş yapmak isteyenler transit vize beyanında bulunmaları gerekir. Bunun için ayrı bir Portekiz vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir.  Klasik olarak her vize işleminde olduğu gibi bu form gerçekçi bilgilerin beyan edilip imzalanması gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra evrak işlemlerine başlanılmalıdır.

Portekiz transit vize kaç günde çıkar merak edenler için hem söyleyelim. Bilindiği üzere vize başvuruları bir veya üç ay öncesinden yapılmalıdır. Genel olarak bu vize on beş gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak vize evrak işlemleri oldukça yoğun olduğundan vize çıkış süresi uzamaktadır. Portekiz Transit vize sonucunu daha hızlı almak için ek ücret ödemesi yapmak gerekir acil yurtdışı çıkışlarında bu yol daha güvenli olacaktır. Transit vize için genel bir evrak talebi olmaktadır. Ancak vizenin onay alabilmesi için başvuru formunuz ile evraklar uyumlu olması gerekmektedir. Ek vize olarak alınan transit vize sonucunda red durumu oluşmaması açısından vize işlemlerinde dikkat edilmesi çok önemlidir. Hatalardan, eksikliklerden kaçınılması gerekmektedir.

Portekiz Transit Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Türkiye’den Portekiz’e direk olarak ulaşım sağlanabilmektedir. Bu yüzden ek bir transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Buna rağmen Portekiz transit vize kaç günde çıkar çok kişi için önemli bir konudur. Bunun sebebi ekonomik şartlar neticesinde isteğe bağlı olarak aktarmalı olarak Portekiz ülkesine geçiş yapılmasıdır. Bu açıdan bakıldığında transit vizeye kesinlikle ihtiyaç bulunmaktadır. Aktarmalı olarak Portekiz ülkesine giriş yapmak isteyenler transit vize beyanında bulunmaları gerekir. Bunun için ayrı bir Portekiz vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir.  Klasik olarak her vize işleminde olduğu gibi bu form gerçekçi bilgilerin beyan edilip imzalanması gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra evrak işlemlerine başlanılmalıdır.

Portekiz transit vize kaç günde çıkar merak edenler için hem söyleyelim. Bilindiği üzere vize başvuruları bir veya üç ay öncesinden yapılmalıdır. Genel olarak bu vize on beş gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak vize evrak işlemleri oldukça yoğun olduğundan vize çıkış süresi uzamaktadır. Portekiz Transit vize sonucunu daha hızlı almak için ek ücret ödemesi yapmak gerekir acil yurtdışı çıkışlarında bu yol daha güvenli olacaktır. Transit vize için genel bir evrak talebi olmaktadır. Ancak vizenin onay alabilmesi için başvuru formunuz ile evraklar uyumlu olması gerekmektedir. Ek vize olarak alınan transit vize sonucunda red durumu oluşmaması açısından vize işlemlerinde dikkat edilmesi çok önemlidir. Hatalardan, eksikliklerden kaçınılması gerekmektedir.

Portekiz Transit Vizesi Başvurusu 2022

Portekiz Konsolosluğu bizzat vize başvurularını kabul etmemektedir. Bunun yerine başvurular Portekiz konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine veya acentelere yapılmaktadır. Başvuru için ilk önce asıl olarak seyahat edilecek ülkenin vizesi alınmalıdır. Ardından online transit vize formu doldurulmalıdır. Ardından Portekiz transit vizesi harcı yatırılmalı ve gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra ise randevu alarak vize başvurusu yapılabilmektedir.

Portekiz transit vizesi için gerekli belgeler;

  • Pasaport
  • Kimlik fotokopisi
  • Asıl olarak gidilecek ülkeye ait vize
  • Uçuş bilgileri
  • Hesap dökümü
  • Biyometrik fotoğraf

Portekiz Transit Vize Koşulları

Yurtdışı seyahatleri ne kadar güzel görünse de hazırlanma aşaması bir o kadar zorlu olan süreçlerden geçer. Bu tarz seyahatlerde karşınıza çıkabilecek en ufak sorun bütün planın bozulmasına, işinizin aksamasına ya da tatilinizin iptaline neden olabilir. Hazırlık sürecinde karşılaşılabilecek olan tüm sorunları gözden geçirip önlem almak atılacak en sağlıklı adımlardan biridir.

Ülke değiştirmek denilince önümüze çıkan en önemli konulardan biri vize konusudur. Her ülke, kendi ülkesine gelen insanlarda farklı koşullar aramaktadır. Gideceğiniz ülke için bu koşulları sağlayıp vize başvurusu yaptığınızda henüz ilk adımı atmış olursunuz. Seyahatinizin kötü bir sonuçla bitmemesi için gideceğiniz ülkenin istediği koşulları sıkı sıkıya takip etmeniz gereklidir. Gidilecek olan ülkeye eğer aktarmalı bir uçuşla gideceksiniz ve transit vize hakkında herhangi bir bilginiz yoksa bu bahsettiğimiz kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Transit vize, iki ülke arasında gerçekleşecek olan yolculukta üçüncü bir ülkede kısa süreli olarak beklemenize olanak tanıyan bir vizedir.

Transit vize, o ülkede gezip dolaşmanıza izin vermez yalnızca havalimanın transit bekleme salonlarında sorunsuz bir şekilde uçağınızı beklemenize olanak tanır. Transit vize talep koşulları her ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bazı ülkeler belli bir saatin altında beklemesi gereken yolcular için transit vize talep etmezken bazı ülkeler saatine bakmaksızın zorunlu olarak transit vize istemektedirler. Portekiz de transit vize isteyen ülkeler arasında yerini almıştır. Portekiz, yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerini transit vizeden muaf tutarken diğer pasaport sahiplerine transit vize almayı zorunlu kılmıştır. Portekiz transit vizesi almak için aşağıda belirteceğimiz evrakları hazırlayıp bu evraklarla konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir. Portekiz transit vizesi için gerekli evraklar şöyledir;

- Son 10 yıl içinde alınmış olan ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport ve pasaport fotokopisi

- Nüfus cüzdanı fotokopisi

- Eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmuş, başvuran kişinin imzasının olduğu vize başvuru formu

- Transit vize ücreti

- 30.000 Euro teminatlı olarak hazırlanmış özel seyahat sağlık sigortası

- Gidiş- dönüş uçak biletiniz

- Konaklama bilgileri için otel rezervasyonları

- Varsa davetiye

- Güncel banka hesap dökümü

- 2 tane renkli biometrik fotoğraf

Portekiz Transit Vize Ücreti

Portekiz transit vize ücreti 2020’de yapılan son zamla beraber 105 Euro’dur. Evraklarınızı ve transit vize ücretinizi hazırlayıp konsolosluğa, seyahatinizden 7 gün önceye kadar mutlaka başvurmanız gerekmektedir.

Portekiz transit vize evraklarını tamamlayan herkes başvuruyu yapabilmektedir. Gerekli evraklar şu şekildedir.  

Emekli, İşveren, çalışan, çiftçi, öğrenci, ev hanımı, çalışmayan, reşit olmayansanız evrak listesini tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli evraklar Portekiz vizesi için gerekli evraklar linkimizde bulabilirsiniz. 

ÖNEMLİ OLARAK : Transit vize başvuru aşamasında ülkeye gidiş dönüş bilgilerini gösteren uçak, tren, otobüs rezervasyonları gerekmektedir. Özel araç ile seyahat edecek vatandaşların ek olarak beynelmilel ehliyet ve ruhsat fotokopisi, seyahat şahsına ait bir araç ile gerçekleştirilecek ise bunu belirten yazı, araç sahibi ile aracı kullanacak kişi aynı değilse vekâlet verildiğini gösteren evrakların sunulması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’de oturumu olan Asya ülke vatandaşları için Portekiz üzerinden farklı bir ülkeye geçişi esnasında ihtiyacı olan vize tipidir. Bordo pasaport sahiplerinin vizeye ihtiyacı bulunmaktadır Yeşil, Siyah ve Gri pasaport sahiplerinin ise Portekiz üzerinden transit vizeye ihtiyacı bulunmamaktadır. Transit geçişler çift giriş ve çoklu giriş olarak 2 şekilde verilmektedir, genel olarak 6 veya 1 yıllık olmak üzere iki seçenekte verilmektedir. Pasaportunuz kısa süreli ise bu zaman farklılık göstermektedir. Yanınızda mutlaka pasaportunuz olması gerekmektedir. Kontrol noktasından geçerken pasaport memurları kontrol etmektedir. 

Asıl gidilecek ülkenin Schengen olması ve aktarma noktasının da Schengen ülkesi olması durumunda herhangi bir problem çıkmamaktadır. Gri pasaportlarda yani hizmete mahsus pasaport, Yeşil pasaportlar hususi pasaport olarak geçmektedir ve siyah pasaport diplomatik pasaportlar da transit vize gerektirmeden seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Avrupa ülkelerinde birinde oturumunuz var ise transit vizeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. 18 yaş altı çocuklar için başvuru yapılacaksa sponsor olacak kişi yani masraflarını karşılayacak kişinin de yanında olması gerekmektedir. Reşit olmayan başvuru yapacak kişinin annesi babası boşanmış ise velayet kimde ise o kişinin başvuru esnasında yanında olması gerekmektedir, velayeti ispat edecek belge yanlarında bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan kişi vizesini alıp örnek olarak İstanbul’ dan Lizbon’ a olan uçuşlarında aktarma noktası Amsterdam olarak belirlenirse, Portekiz vizesiyle aktarma noktasında problem olmadan geçişini sağlayabilir. İki ülke de Schengen ülkeleri olarak geçmektedir.

Yanınızda mutlaka diğer Amsterdam’ dan Lizbon’ a olan uçuşu gösteren kanıtlayıcı belge ya da bilet bulundurmanız da fayda vardır. Destekleyici bütün belgeler eksiksiz olması durumunda pasaport kontrol memuru size zorluk çıkartmayacaktır veya stres yaşamadan yolculuğunuza devam etmeniz sağlanacaktır. Transit başvurularını en az 1 ay öncesinden yapmanız daha iyi olacaktır. Başvurularda yoğunluk ve tatil günlerini hesaplayarak olacak olursak riske atmamış olursunuz başvuru süresini, yolculuğa çıkmadan 1 hafta öncesinden pasaportunuz size göndermiş oluruz veya ofislerimizden teslim alabilirsiniz. Transit geçişler çift giriş ve çoklu giriş olarak 2 şekilde verilmektedir, genel olarak 6 veya 1 yıllık olmak üzere iki seçenekte verilmektedir. Pasaportunuz kısa süreli ise bu zaman farklılık göstermektedir.

TOP