Portekiz Şoför Vizesi Hakkında

Avrupa ülkesi Portekiz’e iş içinde seyahat edilecek olsa mutlak suretle vize alma zorunluluğu vardır. Schengen’e üye ülkelerden birisi olmasından dolayı da Portekiz şoför vizesi almak için belirli başlı istekleri yerine getirmek gerekir. İlk olarak sürücü kendisini ibraz edebilmek adına konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde hazır etmesi gerekir. Daha sonrasında başvuru için gerekli vize ofislerinden destek alınarak işlemlere başlanabilir.

Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşların sadece bordo pasaporta sahip olmaları iş seyahatini gerçekleştirmek için yeterli değildir. Hal böyle olunca da mutlaka şoför vizesi alması şarttır. Her ülkenin kendisine göre bazı prosedürleri olduğu gibi Portekiz Konsolosluğu’da sürücülerden bazı prosedürleri yerine getirmesini isteyecektir. Başvuru yapacak olan sürücü vize müracaatı yapacağı sırada bizzat hazır bulunmalıdır. Aynı zamanda tüm vize başvuruları randevu alınarak yapılmaktadır. Randevu günü vize başvuru için evrakların teslimi yapılarak, parmak izi beyanında bulunması sürücüden istenecektir. İstenen tüm evraklar sorunsuz şekilde hazırlanması halinde başvuru için talebinizi iletebilirsiniz.

Portekiz Şoför Vizesi 2022

Portekiz’e uluslararası kargo taşımacılığı yapacak olan kişilerin yapacağı seyahatler için Portekiz şoför vizesi almaları gerekmektedir. Portekiz’e kargo taşımacılığı yapan Türkiye vatandaşları, Portekiz şoför vizesi başvurularını Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Portekiz vize başvuru merkezlerine yapmaları gerekmektedir. Başvuru için öncelikle Portekiz şoför vizesi başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından Portekiz vize başvuru merkezinden şoför vizesi için randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar Portekiz şoför vizesi için istenen evraklar hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde evraklar Portekiz vize başvuru merkezindeki yetkililere teslim edilmelidir. Burada yetkililer tarafından biyometrik verileriniz alınacaktır. Başvurular incelenmesi için Portekiz Büyükelçiliği’ne gönderilir.

Portekiz şoför vizesi için gerekli belgeler;

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Schengen şoför vizeleri (3 sene içerisinde alınmış olanlar)
 • Portekiz şoför vizesi harç ücreti
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Taşıma izni
 • Biyometrik fotoğraf
 • C2 Belgesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Banka hesap dökümü
 • Taşınacak olan ürünle ilgili bilgiler
 • Şoförün bağlı olduğu şirketten almış olduğu teminat yazısı
 • Şirkete ait güncel şoför listeleri
 • Şirkete ait faaliyet belgesi
 • Şoföre ait SGK dokümanları
 • Şoföre ait uluslararası ya da ulusal sürücü sertifikası

Portekiz Tır Şoförü Schengen Vizesi Nedir?

Portekiz tır şoförü Schengen vizesi nedir sorusunun yanıtıyla geliyoruz. Avrupa ülkelerinden biri olan Portekiz’e iş için seyahat etmek adına gidecekseniz Schengen’e üye olan ülkelerden bir tanesi olduğundan ötürü de Portekiz tır şoförü Schengen vizesi almak için belli başlı kuralları yerine getirmeniz gerekir. Öncelikli bir şekilde başvuran şoför kendini ibraz edilebilmesi adına konsolosluk tarafından istenen belgeleri eksiksiz biçimde hazırlamalıdır. Ardından da başvuru yapmak için gerekli vize ofislerinden destek alma işlemleri başlatılabilir. Ülkemiz genelinde yaşam süren bütün vatandaşların yalnızca bordo pasaporta sahip olmaları iş seyahatlerini gerçekleştirmeleri adına kafi olmaz. Durum böyle olunca da kesinlikle şoför vizesi alınması gerekir. Her ülkenin kendine özgü bazı prosedürleri olduğu gibi Portekiz’in de sürücülerden karşılamalarını istediği bazı koşullar vardır. Başvuruyu gerçekleştirecek olan şoför, vize müracaatı yapacağı esnada kesinlikle hazır olmalıdır. Tüm belgeleri getirmiş olmalıdır. Aynı esnada tüm vize başvuruları randevu alınarak yapılır. Randevu günü vize başvurusu için evrakların teslimi gerçekleştirilir. Parmak izi beyanında bulunulması sizden her zaman istenecektir. Sizden istenen her evrakı sorunsuz bir biçimde hazırladığınız sürece başvuru için talebinizi de oluşturabilmiş olacaksınız.

Portekiz Şoför Vizesi Alma

Portekiz şoför vizesi alma hakkında bilgilendirme yapmak adına buradayız. Eğer siz de Portekiz’e uluslararası kargo taşımacılığı yapmak adına gitmek istiyorsanız kesinlikle Portekiz şoför vizesi almak zorundasınız. Kargo taşımacılığı yapan Türkiye vatandaşları Portekiz şoför vizesi başvurularını her daim Portekiz Konsolosluğu’na yapmalıdır. Dilerseniz Portekiz Konsolosluğu’nun yetki vermiş olduğu Portekiz vize başvuru merkezlerinden de bu işlemlerin her birini halledebilirsiniz. Portekiz vizesi almak için öncelikle başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Daha sonra ise Portekiz vize başvuru merkezi aracılığıyla şoför vizesi için randevu almalısınız. Randevu gününde Portekiz şoför vizesi için sizden istenmiş olan evrakların her birini hazırlamış olmanız gerekiyor. Randevu gününde ve saatinde evrakları Portekiz vize başvuru merkezinde yer alan yetkililere teslim etmelisiniz. Bu kısımda yetkililer tarafından biyometrik verilerinizin her biri alınır; başvuruların incelenmesi adına Portekiz Büyükelçiliği’ne gönderilir. Biraz da bu vizeyi almanız için gerekli olan evraklardan söz edelim. Pasaport, kimlik fotokopisi, adli sicil kaydı, taşıma izni, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, C2 belgesi, taşıma izni, Portekiz şoför vizesi, harç ücreti, şoföre ait uluslararası veyahut da ulusal sürücü sertifikası, firmaya ait güncel şoför listeleri, firmaya ait faaliyet belgesi, firmaya ait SGK dokümanları, banka hesap dökümü ve taşınacak olan ürünle alakalı tüm bilgiler sunulmalıdır.

Portekiz Vizesi Almak Zor mu?

Portekiz vizesi almak zor mu sizce? Hiç endişe etmenize gerek yok, her şey esasen oldukça kolay ilerlemektedir. Portekiz vizesi almak hiç de zor değildir. Sizden istenen her belgeyi kusursuz bir şekilde hazırlarsanız bu dediğimiz durumu daha da net anlamış olacaksınız. Portekiz vizesi alabilmeniz için muhakkak bir nedeninizin olması gerekir. Peki bu neden ne olabilir? Çalışmak için, evlenmek ya da eğitim görmek için hatta Portekiz’de yaşamak için vize almak istiyor olabilirsiniz. Her vize için istenen evrakların bazıları da değişim gösterecektir. Eğer siz de Portekiz vizesi almak istiyorsanız yapmanız gereken şey direkt olarak Portekiz Konsolosluğu’ndan vize başvuru randevusu almaktır. Bu randevu sayesinde her anlamda kendinizi konforlu hissedeceksiniz. Portekiz vize sonucunuz olabilecek en kısa süre içerisinde tarafınıza bildirilecektir. Bu şekilde alacağınız vizeyi uzun süre boyunca da kullanabilmiş olacaksınız. Size şimdiden kolaylıklar diliyoruz. Kendinize iyi bakın hoşça kalın.

Portekiz Şoför Vizesi Başvuru

Portekiz ülkesine yük taşımak veya bu ülkede şoför olabilmek için mutlaka şoför vizesi gerekir.
Portekiz şoför vizesi başvuru ile ülkede doksan günlük bir kalım hakkı elde edebilirsiniz. Şoför vizesi ilk kez alınıyorsa Avrupa Birliği genel kararnamesi ile parmak izi vermek durumundasınız. Bu tüm Avrupa birliği ülkelerinde geçerli bir kuraldır. Schengen ülkesi olan bu ülkeye şoför olarak sürekli bir ikametgahınız olacaksa her beş yılda bir mutlaka parmak izi kuralına uygun olarak yenileme yapmak durumundasınız. Portekiz şoför vizesi için öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurulması ve seyahat amacınızı açık bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Böylece şoför vizesi talep edilebilmektedir.

Portekiz şoför vizesi başvuru yaptıktan sonra evrakların teslimi çok önemlidir. Ancak öncesinde bu ülkeye gidiş sebebi olan şoförlük mesleğini nerede sürdüreceğinizin belgelenmesidir. Bu durumda Portekiz asıllı olan firma ya da kişi adınıza davetiye mektubu yollamalıdır. Bununla birlikte ortak belgelerin dışında kullanılacak aracın izin belgesi, CMR uluslararası taşımacılık belgesi kaydı, şoför listeleri evraklar arasında bulunması gerekir. Şoför vizesi için istenilen belgeler eksiksiz bir biçimde hazırlanmalıdır. Eksik belgeler vize onayı almanızı engelleyecektir. Bununla birlikte verilen başvuru beyanlarınız, belgelerle aynı bilgiyi vermelidir. Şoför vizesinin zamanında çıkabilmesi için erken başvurular önem taşımaktadır.  Bununla birlikte eğer şoför vizesi ile ilgili yönlendirme gereksinimi duyuyorsanız vize danışmanlarından yardım almanız çok doğru olacaktır.

Portekiz Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

* Orijinal Pasaport ( Geçen son 10 yılın içinde alınarak, ön görülmüş seyahat bitimini takip eden sürede 3 aylık geçerliliği olmalıdır. Ayrıca en az 2 sayfası karşılıklı olacak şekilde boş olmalıdır.)

* Başvuru Formu ( Eksiksiz bir şekilde okunaklı doldurularak pasaport sahibinin 37. maddeye göre doldurması gerekir.

* Biyometrik 2 adet fotoğraf ( Arka fonu beyaz olacak şekilde son 6 ay içerisinde çekilmiş 35 x 45 mm ebatlarında olmalıdır. )

* Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Bütün Schengen ülkelerinde geçerli olmak koşulu ile en az 30 bin Euro teminatlı bir poliçe)

* Davetiye ( Ziyaret edilecek olan firmanın aldığı, ziyaret tarihlerinin ve nedeninin açık şekilde belirtildiği ıslak imzalı ve kaşeli )

* İşveren izin yazısı ( Firma yetkililerince imzalanmış kaşeli antetli kağıt üzerinde İspanyolca ya da İngilizce dillerinde yazılmış dilekçe)

* Şoför listesi ( Türkiye’de çalışılan firmaya ait tüm şoförlerin gösterildiği bir liste)

* Taşıt Kayıt ve İzin Yazısı

* SGK işe giriş bildirgesi ( Orijinal olmalıdır)

* SGK 4A hizmet dökümü (SGK Müdürlüğü’nden temin edilmelidir)

* Emeklilik Belgesi ( E-devlet üzerinden temin edilmelidir.)

 Söz konusu belgelerin yanı sıra şirkete ait, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, yeni CMR ve eski CMR belgeleri, sürücü belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisi de hazır edilmelidir.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

TOP