Portekiz Oturum Vizesi Hakkında

Portekiz Oturum İzni 2022

Portekiz’de ikamet etmek isteyen kişiler Portekiz oturum izni almalıdır. Portekiz oturum izni bazı durumlarda verilmektedir. Portekiz oturum izni, Portekiz’de çalışmak, aile birleşimi yapmak, şirket kurmak, öğrenim görmek amacı ile alınabilmektedir. Portekiz oturum izni için Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalısınız.

Portekiz oturum izni başvurusu için davetiye almalısınız. Portekiz oturum izni başvuruları için öncelikle Portekiz oturum izni başvuru formu doldurulmalı ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde gerekli evraklar yetkililere teslim edilmelidir. Portekiz oturum izni başvurunuz kabul edildikten en fazla 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Portekiz oturum izni alabileceğiniz durumlar;

 

  • Çalışma Nedeni ile Oturum İzni: Portekiz’de çalışacak olan kişilerin Portekiz’de konaklaması gerekmektedir. Bunun için Portekiz çalışma izni alan kişilerin Portekiz oturum izni de alması gerekmektedir.
  • Kendi İşini Kurma: Portekiz’de şirket kurmak isteyen kişiler, bunu sebep göstererek Portekiz oturum izni başvurusunda da bulunabilmektedir.
  • Eğitim Amacı ile Oturum İzni: Portekiz’de eğitim görecek olan kişilerin eğitim süreleri boyunca Portekiz’de konaklamaları gerekmektedir. Portekiz oturum izni alındığı sürece buna izin verilmektedir. Ayrıca eğitim vizesi alan kişiler haftada 20 saat çalışabilmektedir.
  • Aile Birleşimi ile Oturum: Portekiz’de birinci dereceden akrabanız ya da eşiniz yasal olarak ikamet ediyorsa ya da Portekiz vatandaşıysa Portekiz oturum izni başvurusunda bulunarak ailenizin yanında kalabilirsiniz. Bu akrabanın birinci dereceden akraba olması gerekmektedir.

Portekiz Oturma Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz oturma vizesi için başvurular, Portekiz Yabancılar ve Sınırlar Ofisi tarafından yönetilmektedir. Oturma iznini başarıyla alanlar, Portekiz’de uzun süreli olarak ikamet etme hakkına sahip olurlar. Vize alım sürecinde, Portekiz’de ikamet başvurusunda bulunanların yaptığı hazırlıkların, ülkede kalış amacına uygun olup olmadığı incelenir. Oturma izni, verildiği tarih itibariyle 1 yıl geçerlidir. Bu süre dolduğunda, iki yıllık oturma izni için gerekli işlemler yapılır. Ülkede beş yıllık ikamet sürecini dolduranlar, daimi oturma izni alabilirler.

Portekiz oturum vizesi türleri yatırım, evlilik, çalışma ve eğitim amacına yönelik olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak kişinin hangi vize türünü alacağına göre istenen evrakları randevu tarihinde hazır etmesi istenmektedir. Portekiz’de ikamet için vatandaşlar, Portekiz Altın Vize Projesi’nden faydalanabilirler. Bu noktada, proje kapsamında belirtilen yatırım ölçütlerinin mutlaka karşılanması ve beş yıl süreyle sürdürülmesi gerekmektedir.

Portekiz oturum izni nasıl alınır sorusuna yanıt arayanlar, ülkede daimi ikamet için seçenek hakkına sahiptir. Portekiz vizesi türlerinden hangisi alacağını belirleyen kişi, istenen tüm evrakları talep edilen şekilde hazırlayarak teslim etmek zorundadır. Portekiz oturum vizesi başvuruları konsolosluğa bizzat kişinin kendisi tarafından evrakların asıllarıyla yapılır. Ancak bilgilendirme amaçlı olarak vize merkezlerinden destek alınabilir. Vize merkezi temsilcileri, başvuru sahiplerini izleyecekleri adımlar konusunda bilgilendirir. Bu sayede Portekiz oturma vizesi işlemleri daha kolay ve hızlı yapılabildiği gibi, hata yapma riski de ortadan kalkar.

Portekiz Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Portekiz ülkesinden oturma izni alabilmek için çeşitli belgelerin beyan edilmesi gerekir. Portekiz oturma izni için gerekli belgeler sağlanabilmesi çok önemlidir. Oturma izni Portekiz ülkesinde oturma hakkının elde edilmesi anlamına gelir. Eğer Portekiz’e uzun süre ikamet ediyorsanız bu iznin alındığı takdirde vize başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Çünkü bu izin sayesinde direk geçiş hakkı sağlarsınız. Oturma izni ilk etapta bir yıllık bir zaman zarfı ile sınırlıdır. Ancak bir yıldan sonra ikiye yükselir. Bu aşama bittiğinde oturma izni beş yıla çıkarılabilmektedir. Beş yılın sonunda ise yılın sonunda ise artık sınırsız bir oturma hakkına sahip olunabilmektedir. Elbette ki öncelikle oturma iznine başvurup, evrakları yetkililere sunmak gerekir.

Portekiz oturma izni için gerekli belgeler otak belgelerin yanı sıra ek olarak istenenlerde bulunmaktadır. Oturma izni alabilmek için pasaport bilgilerinin belgelenmesi gerekir. Bununla birlikte kişinin ekonomik durumu beyan edilmesi gerekir. Çalışan kişilerin mesleki bilgi ve maaş dokümanı istenmektedir.  Portekiz belediyesine ait bir kurumdan ikametgâh belgesi evraklarınız arasında bulunmalıdır. Bununla birlikte Portekiz belediyesinden oturum izni olmanız gerekmektedir. Böylece bu evrakları başvuru yaptığınız kuruma giderek teslim edebilirsiniz. İncelenen evraklar değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Birçok koşul değerlendirilerek karar alınmaktadır. Bu nedenle olumlu veya olumsuz sonuç almanız mümkündür. Oturum izni kademeli olarak yükseltilmektedir. Birden sınırsız oturum hakkını elde etmeniz mümkün değildir.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Portekiz Çalışma İzni

TOP