Portekiz İstanbul Konsolosluğu

Portekiz Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu hem Portekiz vatandaşları için hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çeşitli hizmetler vermektedir. Ancak Portekiz ve Macaristan Ankara Büyükelçilikleri arasında imzalanan bir antlaşmaya göre Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu görev ve yetkilerini Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna devretmiştir. Bu yüzdendir ki Portekiz İstanbul Başkonsolosluğunda işlem yaptırmak isteyen Portekiz vatandaşları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir.

Tüm bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere hem Portekiz vatandaşları hem de Macaristan vatandaşları Macaristan konsolosluğundan hizmet alacağı için yapacakları işlemler ne olursa olsun randevu almak zorundadırlar. Aksi takdirde işlemleri yapamadan eliniz boş dönebilirsiniz.

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında Bilgi

Portekiz’in İstanbul’da bulunan Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Portekiz’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerindendir. Portekiz’in İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nin verdiği görevleri yerine getirmektedir. Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.
 • Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Portekiz’in ve Portekiz vatandaşlarının haklarını uluslararası hukuka ve Türk hukukuna bağlı olarak korumaktadır.
 • Portekiz vatandaşlarının İstanbul ve çevresinde bulunan ticari işlerinde destek olmakta, İstanbul ve çevresinde iş kuran Portekiz vatandaşlarına destek olmaktadır.
 • İstanbul’da bulunan Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Portekiz arasındaki ikili ilişkileri ve müzakereleri yürütmektedir.
 • İstanbul’da bulunan Portekiz Başkonsolosluğu, Türkiye ile Portekiz bağlarının gelişmesine destek olmaktadır.
 • Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’deki ve görev bölgesi içerisindeki gelişmeleri yakından takip ederek, Portekiz kamuoyunu bilgilendirmektedir.
 • Türkiye’deki Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir.
 • Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Portekiz seyahatleri için vize hizmeti vermektedir.

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri ve Çalışma Saatleri

Adres: Ömer Avni Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi,  No:77, Kat:5, PK: 34427 Kabataş/İstanbul

Çalışma Saati: Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu 09.30 ile 13.00 arası ve 14.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir.

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Portekiz Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak faaliyetlerini sonlandırmış olan Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemlerini Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunda yapabilirsiniz. Ancak vize işlemleri için başvuru yapacaksanız önceden Macaristan İstanbul Başkonsolosluğundan randevu almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Türkiye’de hizmet veren ve kendi vatandaşlarına hukuki, resmi alanlarda çeşitli destekler sunan ve iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesinde görevli olan resmi kurumlardan biridir. Portekiz İstanbul Konsolosluğu aynı zamanda Türk vatandaşlarının vize işlemlerini de gerçekleştirmekle sorumludur. Konsolosluk tatil günleri dışında belirli mesai saatleri içerisinde tüm vatandaşlara eşit şekilde hizmetler sunuyor. Konsolosluk aynı zamanda kendi vatandaşlarına çalışma şartları ve yatırım konusunda danışmanlık desteği de sunuyor. Bunların dışında verdiği hizmetler oldukça geniş kapsamda incelenebilir.

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz İstanbul Konsolosluğu vize işlemlerinin yapıldığı kurumdur. Hem Türk hem de Türkiye’de yaşayan diğer yabancı vatandaşlar Portekiz’e gitmeden önce bu kuruma başvuru yaparak vize işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. Vize işlemleri sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus güncel evrak listesine uymaktır. Evrak listesi içerisinde yer alan bir takım belgelerin hazırlanması ve vize ücretinin zamanında yatırılması aranılan en önemli kriterlerden biridir. Pasaportu 10 yıldan daha eski olan kişilerin pasaportunu yenilemesi ve başvuru formunun istenilen kriterlere uygun şekilde doldurulması son derece önemli bir detaydır. Vize işlemleri için vize ücretinin yatırılması ve bu işlem sonrasında kişilerin gerekli dekontu alarak dosya eklemesi ve dosyayı tam teşekküllü olarak kuruma teslim etmesi zorunlu hallerden biridir. Kişilerin uygun görüldüğü takdirde vizesi 10 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Randevu

İstanbul ve çevresinde ikamet eden ve Portekiz Fahri Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan Türk vatandaşları, Portekiz Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan diğer ülke vatandaşlarının Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu işlemi yapması gerekmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan herkes Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu işlemini yerine getirmesi gerekmektedir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda kimlik, pasaport işlemleri, ehliyet gibi işlemleri yapacak olan Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda noter, askerlik vergi ve vatandaşlık işlemi yapacak olan herkesin randevu alması gerekmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize işlemi yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke vatandaşlarının da randevu alması gerekmektedir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu işlemi gerçekleştirecek olan kişiler randevusunu Portekiz Fahri Konsolosluğu’nun resmi eposta hesabı olan [email protected] ile alınabilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu işlemi olmadan başvuru kabul etmez. Randevu tarihinde ve saatinde Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda başvuru için gerekli evraklar ile bulunularak başvuru işlemleri yapılmalıdır.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu işlemi için Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu ile iletişime geçerek detaylı bilgi alınabilir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize Randevusu

Portekiz Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen ve İstanbul çevresinde ikamet eden kişiler başvurularını Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na ya da Portekiz vize başvuru merkezine yapmalıdır. Uzun süreli Portekiz vize başvurusu Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na yapmalıdır. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize randevusu işlemi yapması gerekmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize randevu işlemi sadece İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun resmi e posta hesabı olan [email protected] ile alınabilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize randevusu olmadan vize başvurusu kabul edilmemektedir. Başvuru için randevu alan kişiler randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevusu alacak olan kişiler randevu tarihini kaçırmamalıdır. Randevu tarihini kaçıran kişilerin tekrardan randevu alması gerekebilir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize randevusu tarihinde biyometrik parmak izi verilmelidir. Ayrıca vize harç ücreti de bu randevu da ödenmelidir.

Randevu tarihinde Portekiz randevuları yine randevunun alındığı [email protected] eposta hesabı ile değiştirilmekte ve iptal edilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Başvuru

İstanbul ve çevresinde ikamet eden Portekiz Fahri Konsolosluğu’nda işlemi olan kişiler başvurularını Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na yapmalıdır. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na Portekiz vatandaşları, Türk vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan diğer ülke vatandaşları başvuru yapabilir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru yapacak olan Portekiz vatandaşları evrak yenileme, pasaport, kimlik ve ehliyet çıkarma, noter işlemleri, vatandaşlık, askerlik ve vergi işlemleri gibi işlemlerde başvuruda bulunabilir. Başvurular için başvuru sahibinin randevu alması gerekmektedir.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden ve vize başvurusu yapacak kişiler de Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru işlemi gerçekleştirebilir. Başvuru yapacak olan kişiler ayrıca [email protected] e postası ile randevu alabilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişiler başvuru için gerekli evrakları hazırlayarak ve randevu alarak başvuruda bulunabilir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda Türkiye’de yasal olarak bulunan herkes işlem yapabilmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu başvuru işlemleri arasında vize işlemi, noterlik işlemler, konsolosluk işlemleri, vatandaşlık işlemleri, evrak işlemleri gibi işlemler yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

Portekiz’e seyahat edecek olan ve İstanbul çevresinde ikamet eden Türk vatandaşları ve Türkiye’de yasa bir şekilde ikamet eden diğer ülke vatandaşları vize Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize başvurusu gerçekleştirebilir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize başvurusu aşağıdaki şekilde yapılabilir.

 • Başvuru yapabilmek için öncelikle seyahat edeceğiniz Portekiz vize türünü doğru bir şekilde seçmelisiniz. Buna uygun Portekiz vize başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.
 • Başvuru türünü belirleyen kişiler Portekiz Fahri Konsolosluğu’nun resmi e posta hesabı olan [email protected] ile randevu alınabilmektedir.
 • Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize başvurusu randevu tarihine kadar Portekiz vizesi için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir. Randevu tarihinde ayrıca biyometrik parmak izi verilmelidir.
 • Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize başvurusu yapacak olan kişilerin Portekiz vize başvurusu için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu vize başvurusu gerçekleştirecek olan kişiler vize başvurusu için Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir. Bunun yanında Portekiz vize başvurusu yapacak olan kişilerin sicilinin temiz olması gerekmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Portekiz Konsolosluk işlemi olan ve İstanbul’da ikamet eden kişiler Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na müracaat etmesi gerekmektedir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nda ulaşım sağlamak isteyen kişiler için ‘’Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na nasıl gidilir?’’ sorusu cevaplandırılmıştır.

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Adresi:

Ömer Avni, Meclis-i Mebusan Caddesi, No: 77, Kat: 5, Posta kodu: 34427, Kabataş/İstanbul

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun bulunduğu Ömer Avni ve Meclis-i Mebusan Caddesi Bulvarı’na otobüs, minibüs, taksi, metro, tramvay ile iletişim sağlanabilmektedir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs hatları aşağıda verilmiştir.

Hat Adı Yön
25E Sarıyer
26 Eminönü Kantarcılar
26A Eminönü Kantarcılar
27E Şirintepe
27SE Seyrantepe/ Merkez 27se-41s-41st Yönü
28 Topkapı/ Son Durak(88-48a) Yönü
28T Beşiktaş Peronlar
29C Tarabya Üstü/ Son Durak Yönü
29D Kabataş
30D Vadi
40T Park Otel/ Eminönü Yönü
41E Kabataş
43R Rumelihisarüstü
58A Poligon Mahallesi
58N Kabataş
58S Levazım Mahallesi
58UL Ambarlıdere/ Merkez Yönü
62 Kağıthane
70KE Eminönü Kantarcılar
559C Park Otel/ Eminönü Yönü
 • M2 Metro hattı Portekiz Fahri Konsolosluğu yakınlarından geçmektedir.
 • T1 Tramvay hattı Portekiz Fahri Konsolosluğu yakınlarından geçmektedir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Alanı

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu görev ve yetkilerini Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna devrettiği için Portekiz İstanbul Konsolosluğunun görev alanı Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı olarak faaliyet göstermektedir.

Portekiz İstanbul Konsolosluğunun Verdiği Hizmetler

Portekiz İstanbul Konsolosluğu kendi vatandaşlarına sosyal, kültürel ve hukuki alanlarda çeşitli hizmetler sunuyor. Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarının evlenme, boşanma, ölüm, doğum, noter işlemleri konusunda resmi olarak yetkilendirilen bir kurumdur. Bununla birlikte sürücü belgesi almak isteyen pasaportunu yenilemek ya da sıfırdan pasaport çıkartmak isteyen kimlik belgesini yenileme gereği duyan vatandaşlarına da hizmetler veriyor. Portekiz İstanbul Konsolosluğu bu hizmetlerinin yanında aynı zamanda yurt dışından gelen heyetleri karşılamakla ve onların konaklama ve şehri gezdirme konularında da hizmetler almasını sağlıyor. Konsolosluk hizmetleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda yabancı vatandaşlara vize işlemleri konusunda da destekler sunuluyor.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Portekiz İstanbul Konsolosluğunda yapılacak işlemler Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılacağından her iki konsolosluğun iletişim bilgilerini bilmek önem arz etmektedir. Bu yüzden burada hem Portekiz İstanbul Konsolosluğunun iletişim bilgilerine hem de Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun iletişim bilgilerine yer vereceğiz. İşte o iletişim bilgileri:

Portekiz Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP