Portekiz Hakkında Bilgi

Son derece zengin bir kültüre sahip olan Portekiz 18 bölgeden oluşuyor. Başkenti Lizbon olan ülkede birçok önemli ve görülmeye değer şehir vardır. İber Yarımadası’nda bulunan ülke Avrupa Kıtası’nın en batısında yer alır. Resmi dili Portekizcedir ve İspanyolca ile benzerlikleri olan bir dildir. İngilizce de son derece yaygın diller arasındadır. Ülkede dini inanç bakımından çeşitlilik vardır. Ancak en geniş grubu Katolikler oluşturur.

Portekiz Hakkında İlginç Bilgiler

Portekiz Güneybatı Avrupa’da bulunan İber Yarım Adası’nda yer almaktadır. Portekiz konumu dolayısı ile Avrupa Kıtası’nın en batı kısmında yer almaktadır. Portekiz’in tek kara sınırı olduğu ülke Avusturya’dır. Ülkeyi kuzeyden ve doğudan Avusturya çevrelemiştir. Batıdan ve güneyden ise Atlas okyanusu ile çevridir. Ülkenin başkenti Lizbon’dur. Resmi dili ise Portekizcedir. Ancak ülkede İspanyolca ve Mirandacada konuşulmaktadır. Portekiz’in yüzde 95’inden fazlasını Portekizliler oluşturmaktadır. Ülkenin nüfusu 10 milyondan fazladır ve yüz ölçümü 92 bin kilometrekaredir. Kilometrekareye yaklaşık 115 insan düşmektedir.

Portekiz hakkında bilinmesi gerekenler bu kadarla kalmamaktadır. Portekiz hakkında birçok ilginç bilgi bulunmaktadır. Aşağıda bu bilgilerden bazılarına yer verilmiştir.

 • Portekizceyi dünya üzerinde yaklaşık olarak 250 milyon kişi konuşmaktadır.
 • Avustralya Revival Sualtı Parkı, bilinenin aksine Portekiz’dedir. Bu sualtı parkı dünyanın en büyüğüdür.
 • Portekiz 112 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın en eski uluslarındandır.
 • Portekiz dışında bulunan en büyük Portekiz topluluğu Paris’tedir.
 • Portekiz ATM sistemi dünyanın en gelişmiş ATM sistemidir.
 • Portekiz yenilenebilir enerji üretim sisteminde dünyanın en iyisidir.
 • Portekiz’de doğum oranları oldukça düşüktür. 2014 yılında 82 bin bebek dünyaya gelmiştir.

Portekiz Tarihi ve Kültürü

Portekiz 900 yaşında çok köklü bir tarihe sahip ülkedir. Küçük bir yüzölçümü olsa da tarih sayfalarında adından sıkça bahsettirmiştir. Avrupa’nın da en eski ülkesi olarak önemli bir yeri vardır. 15. Ve 16. Yüzyıllarda birçok önemli keşiflere imza atan ülkelerden olmuştur. Yeni Dünya Keşifleri sayesinde Hindistan’a giden deniz yolunu bulmuşlardır.

Kültür bakımından ise son derece samimi bir halkı vardır. Turistleri iyi ağırlayan Portekizliler son derece yardımsever kişilerdir. Genç nüfusun nereyse büyük çoğunluğu İngilizceye hâkimdir. Birçok Portekizli temel düzeyde İspanyolca da biliyor. Kısacası Portekiz’e giden bir turist ülkede çok büyük sorunlar yaşamıyor.

Portekiz Nasıl Bir Ülke? 

  Portekiz’i ziyaret etmek isteyenlerin akıllarındaki asıl soru “Portekiz nasıl bir ülke” sorusudur. Avrupa’nın en çok ziyaretçi alan ülkelerinden biri olan Portekiz’in kültürü Latin, Akdeniz ve Avrupa kültürünün bir birleşimi gibidir. Avrupa’nın en batısına yer alan ülkenin birçok şehiri deniz kıyısındadır. Bu yüzden güzel plajları ve deniz ticaretiyle tanınır. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan Portekiz futbola önem veren bir ülkedir. Dünyanın en önemli futbol liglerinden birine sahiptir.

 Başkenti Lizbon başta olmakla birlikte birçok kültür zengini şehir barındırır. Tarihi yerleri ve yıllanmış şaraplarıyla tüm dünayaya ün salmış Portekiz birçok gezginin gitmek istediği ülkelerin başında gelmektedir. Ayrıca ülke genel olarak diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur.

 

 Portekiz’e vardığınızdan itibaren kulağınıza hoş bir tarzda müzikler gelecektir. Fado adıverilen ülkeye has bir müzik türü vardır. Afrika ve Portekiz tınılarını barındıran bu müzik türü ülkenin birçok yerinde çalınarak sevilmektedir. Sokakları gezdikçe tatlı müzikler ve tarihi yapılar arasında gezginler büyülendikleri şeklinde duygularını ifade eder.

Portekiz’de Gezmeniz Gereken Yerler

Portekiz modern şehirleri, huzurlu kırsal bölgeleri ve denize girilecek yerleri ile dünyada en fazla turisti çeken yerlerdendir. Sokakları son derece farklı bir atmosfere sahiptir. Sarı tramvayları ile oldukça canlı caddelere sahiptir. Kendin daracık sokakları ise dışarıdan gelenleri bir anda etkisi altına alıyor. Portekiz’de son derece etkileyici yerler vardır ve buraları mutlaka görmelisiniz:

 • Lizbon
 • Sintra
 • Porto
 • Combra
 • Obidos
 • Algarve

Buralar dışında doğal yerleri de görmek isterseniz Madeira da görülmesi gereken önemli bir yerdir. Aveiro ile Evora da kişilerin seyahat listesinde yer alabilecek yerler arasındadır.

Portekiz’de Konaklama

Portekiz’de konaklama sırasında sorun yaşamazsınız. Çünkü çok fazla turist ağırlayan bir yer olduğu için buraya gelenlere uygun fiyatlı birçok konaklama seçeneği sunulur. Minik oteller ve pansiyonlar turistlerin çok tercih ettiği yerlerdir. Aynı zamanda oda kiralama avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Portekiz’de konaklama fiyatları ise şehirden şehre farklıdır. Başkentte biraz daha yüksek olsa da diğer şehirlerde daha uygun bir konaklama imkânı vardır.

Portekiz’de Mutfak Kültürü

Portekiz lezzetli peynirleri olan bir mutfak kültürüne sahiptir. Aynı zamanda porto şarabı dünyaca ünlüdür. Kiraz likörü her turistin denemesi gerekenler arasındadır. Ziyaretçilerine son derece zengin bir yemek menüsü sunabilen ülkeler arasında yer alıyor.

Portekiz Ünlü Yemekleri

 Portekiz’de yemek kültürü oldukça gelişmiştir. İnsanlar yemeği sadece karın doyurmak olarak görmezler. Portekiz’de yemek tamamen bir keyif ve güzel hisler oluşturmak amaçlıdır. Denize kıyısı olan ülkenin yemek kültüründe deniz ürünleri oldukça önemli yer kaplar. Deniz ürünlerinin yanı sıra kırmızı et ve tavuk eti de çok fazla yemek için kullanılır. Ayrıca yemeklerin yanımda genellikle pirinç, pilav olarak servis edilir. Portekiz ünlü yemekleri birçok insanın damağında izini bırakacaktır. Portekiz’de ünlü yemeklere baktığımızda karşımıza çıkacak yemekler: 

Sardinhas Assadas basitçe ızgarada yapılmış Portekiz tarzı sardalyadır. 

Francesinha, Portekiz tarzı sandviçtir. İçinde jambon, biftek ya da chorizo bulunur. Üzerine yumurta kırılarak patatesle servis edilir. 

Cozido a Portuguesa, düşük ateşte pişirilmiş et ve çeşitli sebzelerle servis edilen bir lezzet hazinesidir. 

Açorda, haşlanmış yumurta, ekmek ve çörek otu bulunan çiftçi yemeğidir. Portekiz ünlü yemekleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. 

Peixinhos da Horta, çok özel Portekiz tarifiyle yapılmış kızartılmış yeşil fasülyelerdir.

Portekiz’den Ne Alınır?

Portekiz ülkesinde yeni kültürün heyecanı ile muhteşem anılar biriktirebilirsiniz. Bu ülkede anıları ölümsüzleştirmek adına Portekiz’den ne alınır bilgilenmek çok akıllıca olacaktır. Farklı bir ülkeye gidildiğinde o ülkeye özel çeşitli hediyelikler oldukça ilgi çekicidir. Özellikle şarap sever kişiler için porto şarabı oldukça hoş bir hediyelik olacaktır. Şarap alanlar mutlaka Portekiz peynirini de ihmal etmemelidir. Şarap ve peynir uyumu oldukça hoş bir düşünce olacaktır. Bunun yanı sıra özellikle vişnede yapılan Ginjinha likörleri oldukça lezzetli olduklarında Portekiz ülkesinden alınması gereken içeceklerdir.  Böylece kahve keyfinizde Portekiz’e dair özel anılarınızı yad edebilirsiniz. Elbette ki hediyelik eşya konusu göreceli bir kavramdır. Herkese göre değişkenlik göstermektedir. Geçici ve tüketimi olan hediyeler yerine kalıcı olarak hatıra olabilecek güzel alternatiflerde bulunmaktadır.

Portekiz’den ne alınır diye düşünenlere alternatif olarak Portekiz sabunlarını önerebiliriz. Claus porto sabunları mis kokusunu sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Bununla birlikte Portekiz’de şişe mantarlarda çok özel bir yer tutmaktadır. Sade ve klasik bir hediye alternatifi olarak magnet, anahtarlık veya kar küresi de tercih edebilirsiniz. Portekiz’de seramik sanatına önem verilmektedir. Birbirinden ilgi çekici seramik fayanslarını nihale ya da bardak altlığı olarak satın alabilirsiniz. Portekiz’in başlıca ürün alternatiflerinden bahsettik. Ancak seyahatinizde ilginç bulduğunuz ürünleri alabilir. Hediyeliklerinize farklı bir bakış açısın katabilirsiniz. Sonu itibari ile herkesin zevki ayrıdır. Sevdiklerinizin yüzüne küçük bir gülümseme katmak istiyorsanız hediye vermek çok hoş bir düşüncedir.

Portekiz İklimi

 Portekiz iklimi genel yapısıyla Akdeniz iklimini benzeyen okyanus iklimine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Okyanus kıyısı olmasından dolayı kıyı kesimlerde nem yüksek seviyelerdedir. Bu yüzden havanın olduğundan çok daha sıcak hissedilmesine sebep olur. Bölgeden bölgeye iklim değişiklik gösterir. Kıyıdan iç bölgelere yaklaştıkça nemli iklim kendini ılıman bir iklime doğru çevirir. Temelde ülke genelinde üç iklim tipi etkilidir: Akdeniz iklimi, yarı kurak iklim, ılıman deniz iklimi. 

 Portekiz yıllık ortalama 700 mm yağış alır. Bununla birlikte Portekiz iklimi dolayısıyla 4 mevsim yaşayan ülkeler arasındadır. Kış aylarında -10°C’ye ulaşan soğuk iklimi yüzünden kış boyu kar yağışları görülebilir. 

 Ülkenin kuzeyi diğer bölgelere göre çok daha serindir. 40°C sıcaklıkları gören diğer bölgelere nazaran yüksek dağlar bulunan kuzey kısmında sıcaklıklar 26°C gibi düşük sıcaklıklara çıkabilir. Portekiz’de hazirandan eylüle kadar süren yazları yüksek sıcaklıklara çıkabilir. Mayıs aylarında ise denize girilebilecek sıcaklıklara ulaşılır. 

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

TOP