Portekiz Erasmus Vize Hakkında

Portekiz Erasmus vizesi; Portekiz’de ki eğitim kurumlarında farklı bölümlerde eğitim almak amacı ile bulunan vize türüdür. Erasmus, Avrupa Birliği eğitim programıdır ve bu programa birçok ülkenin katılı vardır. Bu ülkelerden birisi de Türkiye’dir. Portekiz’e her sene birçok öğrenci, değişim programları kapsamında eğitim amaçlı gidiyor. Öğrenciler bu eğitim programlarına 3 ay ile 6 ay arasında katılma hakkına sahip oluyor. Ancak Erasmus kapsamında bu sürenin uzatılması da mümkündür.

Portekiz Erasmus Vize 2022

Erasmus kapsamında Portekiz’e gidecek olan Türk vatandaşları Portekiz Erasmus vizesi almalıdır. Portekiz Erasmus vizesi D tipi vize türüne yani uzun süreli vize türüne girmelidir. Başvurular bundan dolayı Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Bunun için öncelikle Portekiz vize başvuru formu doldurulmalı ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nden vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar Erasmus vizesi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Portekiz Vize randevusu tarihinde ise vize başvurusu yapılacak olan Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nde bulunulmalıdır. Randevu tarihinde gerekli belgeler büyükelçilikteki yetkililere teslim edilmelidir. Burada yetkililer tarafından biyometrik parmak iziniz alınacaktır.

Portekiz Erasmus vizesi için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Portekiz vize talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kişi mezun ise diploma
 • Öğrenci ise öğrenci belgesi ya da transkript
 • Banka hesap dökümü
 • Otel ve uçak rezervasyon bilgileri
 • Eğitim programı sertifikası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 18 yaşından küçükler için muvakatname
 • Portekiz’de bulunan üniversiteden alınmış davetiye
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası

Portekiz vize başvuruları ortalama olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Portekiz vize başvuru sonucu başvuru sahibine bir posta ile pasaportuyla beraber bildirilmektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz’de Erasmus eğitimi, Portekiz’e öğrenim, eğitim, kültürel gelişim, sosyal gelişim, spor ve staj amacı ile gidecek olan kişilerin alabileceği eğitim türüdür. Portekiz Erasmus eğitimi alacak olan kişilerin Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Portekiz Erasmus vize başvurusu yapacak olan kişiler başvuruların nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Bu yazıda “Portekiz Erasmus vizesi nasıl alınır” sorusunun cevabı verilmiştir.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezine yapılmalıdır. Portekiz vize başvuru merkezine başvuru yapacak olan kişilerin randevu almadı gerekmektedir.

Portekiz temsilciliğinden randevu almış olan kişiler, randevu tarihine kadar Portekiz Erasmus vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Portekiz Erasmus vizesi için gerekli olan evrakları hazırlayan kişiler randevu tarihinde gerekli olan evrakları yetkililere teslim etmelidir.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin Portekiz’de bulunan bir eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin bu kurumdan davetiye alması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin Portekiz resmi dili olan Portekizceyi iyi derecede bilmesi gerekmektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz’de erasmus eğitimi alacak olan kişilerin Portekiz Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişiler vize başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişiler için ‘’Portekiz Erasmus vizesi kaç günde çıkar’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Portekiz Erasmus vize başvurularının sonuçlanması için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Başvuruları Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliği incelemektedir. Bu temsilciliklerin başvuruları sonuçlandırmak için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

Her Portekiz Erasmus vize başvurusu farklı farklı değerlendirilmektedir. Bu nedenle başvuruların sonuçlanma süresi de farklılık göstermektedir. Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin başvuruları her ne kadar farklı sürede sonuçlansa da ortalama olarak 1 ile 2 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda 8 haftaya uzayabilmektedir.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusunun sonuçlanma süresini birçok durum etkilemektedir. Bu durumlardan en önemlisi Portekiz Erasmus vize başvurusunu inceleyen temsilciliğin yoğunluğudur. Ayrıca başvuru sırasında ek belge talebi ve temsilciliğin yüz yüze çağırması gibi durumlar başvuruların sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Portekiz Erasmus Vizesi Başvuru

Portekiz’de Erasmus eğitimi ya da Erasmus stajı alacak olan kişilerin Portekiz Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Bu yazıda Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişler için Portekiz Erasmus vizesi başvuru işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

 • Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişilerin öncelikle Portekiz’de bulunan bir eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişilerin bu eğitim kurumundan davetiye alması gerekmektedir.
 • Portekiz Erasmus vizesi başvuruları Portekiz vize başvuru merkezi olan AS VİSA ile yapılabilmektedir.
 • Başvuru için öncelikle AS VİSA isimli vize başvuru merkezinden Portekiz Erasmus vizesi başvuru işlemleri için randevu alınmalıdır.
 • Randevu tarihine kadar vize başvurusu için istenen evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve randevu tarihinde vize başvuru merkezi yetkililerine teslim edilmelidir.
 • Portekiz Erasmus vizesi başvurusu sırasında vize başvuru merkezi ücreti ödenmeli ve biyometikr veriler verilmelidir.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, Portekiz’de kalacağı süre boyunca eğitim masraflarını karşılayabilecek ekonomik duruma sahip olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibinin Portekiz resmi dili olan Portekizceyi iyi derecede biliyor olmalıdır.

Portekiz Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin öncelikle okullardan kabul edildiklerini gösteren belgeleri temin etmeleri gerekiyor. Bununla birlikte öğrenci belgesinin aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, biyometrik fotoğraf istenilen evraklar arasındadır. 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortanızı bulunması da istenilen evraklar arasında yer almaktadır. Tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra vize işlemlerinizi tamamlayabilir ve 10 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Portekiz Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus kapsamında Portekiz’e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz Erasmus vizesi almalıdır. Portekiz Erasmus vize başvurusu yapacak olan kişiler ‘’Portekiz Erasmus vize başvurusu nereye yapılır?’’ sorusunu sormaktadır. Bu yazıda sorunun cevabı verilmiştir.

Portekiz Erasmus vizesi, D tipi bir vize türü yani uzun süreli bir vize türüdür. Bundan dolayı Portekiz Erasmus vize başvuruları Portekiz’in Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Portekiz’in Türkiye’deki tek diplomatik temsilciliği Portekiz Ankara Büyükelçiliği’dir.

Portekiz Erasmus vize başvurusu için öncelikle Portekiz Ulusal vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra ise Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nden vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Portekiz vize başvuru randevu tarihine kadar Portekiz Erasmus vize başvurusu için gerekli olan belgeleri hazırlamalıdır. Randevu tarifinde Portekiz vize başvurusu yapılacak Ankara Büyükelçiliği’nde bulunulmalıdır. Randevu tarihinde Portekiz Erasmus vizesi için gerekli olan belgeler teslim edilmeli, vize harç ücreti yatırılmalıdır.

Portekiz Erasmus vize başvurusu nereye yapılır? Sorusuna verilebilecek cevap; Portekiz Erasmus vize başvurularının Portekiz’in Türkiye’de bulunan tek temsilciliği olan Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne yapılması gerektiğidir.

Portekiz Erasmus Vize İşlemlerinde Başvuru Formu

Portekiz Erasmus vize başvuru formunun mutlaka kişinin kendi el yazısı ile doldurulmuş olması gerekiyor. Eksiksiz ve doğru bilgileri içerecek şekilde doldurulması gereken bu formun üzerinde mutlaka vize türü olarak Erasmus vizesinin işaretlenmesi gerekir.

Kişi bilgilerinin doğru yanıtlanması, adres ve iletişim bilgilerinin detaylı olarak yazılması gerekir. Başvuru formu tamamen Erasmus vizesine uygun şekilde doldurulmalıdır. Bu nedenle eğitim ve meslek bilgilerinin boş bırakılmaması son derece önemlidir.

Portekiz Erasmus Vize Ücreti

Erasmus bilindiği üzere Avrupa Birliği’nin öğrencilere sağlamış olduğu eğitim programıdır. Portekiz Erasmus vize ücreti talep edilmemektedir. Bu yüzden sadece vize başvurunuzun doğru bir şekilde yaparak bu eğitimi en iyi şekilde değerlendirmek için hazırlıklara başlamanız çok yerinde olacaktır. Portekiz ülkesinin Türk öğrencilerden Erasmus için vize ücreti istememesi öğrenciler için güzel bir şanstır. Ancak bu başvuru Ankara Portekiz konsolosluğuna yapılması gerekmektedir. Randevu almak adına online randevu sistemini kullanabilirsiniz. Erasmus eğitiminiz başlamadan önce başvurunuzu yapmanız gerekir. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Portekiz Erasmus vizesi için bir ay öncesinde başvuru yapmanız çok yerinde bir davranış olacaktır. Vize çıkışı normal şartlarda on beş günü bulmaktadır. Ancak vize çıkışı farklı zaman dilimlerinden kişiye ulaştığından kendinizi garantilemeniz yararlı olacaktır.

Portekiz Erasmus vize ücreti ödemeden Portekiz ülkesine gidebilmek güzel bir deneyimdir. Erasmus vizesi ücreti kesinlikle alınmayacağını üstüne basa basa tekrarlayalım. Bu programa dahil olmak için vize başvurusu yapmanız gerekir. Bunun için konsolosluk mail adresini kullanabilirsiniz. Konsolosluk mailine yazacağınız tek şey Erasmus eğitimi almak istediğine dair beyanat vermektir.  Buna karşılık yetkililer size randevu talebi oluşturacaktır. Uygun olduğunuz tarihi yetkililere bildirdiğinizde onay mailini ve gerekli evraklar tarafınıza bildirilecektir. Bu sayede Erasmus için hazırlıklara başlamanız mümkündür. Belgelerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun. Ancak olası bir eksik belge durumunda mail yolu ile belgelerinizi yetkililere ulaştırmak mümkündür.

Kişiler Portekiz Erasmus vizesi alabilmek için Portekiz Konsolosluğu’na başvurmak durumundadırlar. Erasmus vizesi işlemlerinin eksiksiz yürütülebilmesinde kişilerin hazırlayacağı evraklar konusunda titiz olması ve eksik belge teslim etmemesi gerekir. Portekiz Vize başvuru Formu süreci ise başvurulan zaman dilimine göre farklılık gösterebilir.

Portekiz Erasmus Vizesi Ücreti Hakkında

Portekiz’de Erasmus eğitimi alacak olan kişilerin Portekiz Erasmus vizesi almalıdır. Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişilerin başvuru işlemlerini başlatabilmek için Portekiz Erasmus vizesi ücreti ödemesi gerekmektedir. Erasmus vizesi ücreti ödenmeden Portekiz Erasmus vizesi başvuru işlemi kabul edilmemektedir. Bu nedenle Erasmus vizesi ücretinin ödenmesi zorunludur.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu için Portekiz D Tipi vize başvurusu yapılmalıdır. Portekiz Erasmus vizesi uzun süreli bir vize olduğundan dolayı Portekiz Erasmus vizesi başvurularını inceleme yetkisi Portekiz Hükümeti’ne aittir. Portekiz Hükümeti, Portekiz Erasmus vize ücretini her yıl yeniden düzenlemektedir. Bu nedenle Erasmus vize ücreti her yıl farklılık gösterebilir.

Portekiz Erasmus vizesi ücreti 80 Euro’dur. Bu ücret Portekiz Erasmus vize başvurusunun yapıldığı Portekiz vize başvuru merkezine ödenmelidir. Portekiz Erasmus vize ücreti her yıl yeniden düzenlediği için güncel fiyat bilgisini Portekiz temsilciliğinden alabilirsiniz.

Portekiz Erasmus vizesi başvurusu sırasında ek hizmet alınmış ise ek hizmet bedeli ödenmelidir. Ayrıca vize başvuru merkezi ücreti de ödenmelidir. Başvurusu reddedilen kişiler Portekiz Erasmus vizesi ücreti geri ödenmemektedir.

Portekiz Erasmus Vize Evrakları

Portekiz Erasmus vize evrakları içerisinde çok fazla belge bulunuyor. Bu belgelerin listesinin her sene güncellenmesi nedeni ile kişiler evrak hazırlama sürecinde güncel listeyi baz almalıdır. Evrak listesinde olması gerekenler:

 • Pasaport

Portekiz Erasmus vize işlemlerinde pasaportlar en detaylı incelenen evraklardır. Bu belge içerisinde yırtık bir sayfa var ise ya da çok eski ise vize işlemleriniz kesintiye uğrayabiliyor. Bu süreçte pasaportu yenilemeli, eski ve yeni pasaportunuzu dosyanıza eklemelisiniz.

 • Biyometrik Fotoğraf

Portekiz Vizesi dosyasında önem verilen bir diğer detay ise biyometrik fotoğraftır. Fotoğrafın mutlaka yüz hatlarınızı net göstermesi gerekiyor. Aynı zamanda başvuru zamanında ki görünüşünüze de uyması son derece önemlidir. Çekilen fotoğrafın istenilen boyutlarda olması, son aylarda çektirilmiş olması gereklidir. Zeminin beyaz olması da dikkat edilen detaylardan biridir. Fotoğrafın son altı ay içerisinde çekilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

 • Üniversite Kabul Belgesi

Portekiz Erasmus vize işlemleri sırasında kişiler mutlaka kendi üniversitesinden ve eğitim alınacak yabancı üniversiteden kabul yazısı almalıdır. Bu yazının başvurunuzun kabul edildiğini net şekilde ifade etmesine özen gösterilmelidir.

 • Öğrenci Belgesi

Erasmus vizesi sırasında üzerinde en çok durulan belgelerden birisi de öğrenci belgesidir. Öğrenci belgesinin güncel olması, hangi üniversitenin ve bölümün öğrencisi olduğunu belirtmesi gerekiyor.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Öğrencilerin alacakları seyahat sağlık sigortasının mutlaka tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde alınması gerekiyor.

Portekiz Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Portekiz’de Erasmus eğitimi alacak olan kişiler, Portekiz Erasmus vizesi almalıdır. Portekiz Erasmus vizesi alacak olan kişilerin başvuru sırasında bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Portekiz Erasmus vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıda verilmiştir.

 • Portekiz erasmus vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az bir sene geçerliliği olmalıdır, ayrıca seyahatten sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı ön ve arka yüz fotokopisi
 • Pasaportun ilk sayfası ve işlem görmüş olan sayfaların fotokopisi
 • Portekiz Erasmus vizesi talep dilekçesi: Başvuru yapacak olan kişi tarafından Portekiz temsilciliğine hitaben yazılmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır.
 • Eğitim kabul belgesi: Portekiz’de eğitim verecek olan kurum tarafından verilmelidir.
 • Öğrenci Belgesi
 • Mali durumu gösteren belgeler: Portekiz’deki masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren belgeler gereklidir.
 • Sabıka kaydı
 • Requerimento formu: Konsoloslukta bekleme esnasında doldurulmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini kapsamalı ve en az 30 bin Euro teminatı olmalıdır.
 • Portekiz konaklama bilgileri
 • Portekiz ulaşım bilgileri

Portekiz Erasmus Vizesinde Sponsor Bilgileri

Kişiler öğrenci değişim programına başkasının sponsorluğunda gidecek ise bu kişilerin de hazırlaması gereken belgeler vardır. Seyahat süresince masrafların kim tarafından ve nasıl karşılanacağı son derece önemlidir. Banka hesap dökümleri de bu süreçte önemlidir. Kişilerin sağlık sigortasının da belirtilen değerde yaptırılmasında bizzat önem verilmelidir.

Portekiz Erasmus ülkeleri arasında yer alıp birçok eğitim kurumunda yabancı öğrencilere kapılarını aralamaktadır. Eğitim koşullarının son derece iyi olması ve öğrenci bütçesine uygun bir ülke olması Portekiz’i çok tercih edilebilir bir ülke haline getirmektedir. Portekiz Konsolosluğu tarafından yayınlanan Erasmus vize evrakları hazırlanarak vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Portekiz Erasmus vizesi kapsamında hazırlamanız gereken evrakların başında pasaport ve başvuru formunun titizlikle dosyanıza eklenmesi gerekiyor. Pasaportunuzun seyahat süresini kapsayacak nitelikte olması ve içerisinde boş yaprak bulunması son derece önemlidir. Bununla birlikte başvuru formunda Erasmus vizesi kategorisine işaretlemeniz ve bu süreçte tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

TOP