Portekiz Çalışma Vizesi Hakkında

Portekiz’ de çalışmak isteyen Türk vatandaşları çalışma iznine başvurmak zorundadırlar. Portekiz çalışma izinleri diğer ülkelere göre biraz farklılık göstermektedir. Bu yüzden Portekiz çalışma izinleri 6 ay ile sınırlandırılmıştır. 6 ay sonra ise tekrar başvuru yapmak zorundasınız. Portekiz çalışma izinleri için Portekiz Büyükelçiliği ve aynı zamanda Portekiz Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

Portekiz çalışma izinler için çok çeşitli evraklara ihtiyaç vardır. Bu evrakların her birini eksiksiz ve aynı zamanda güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir.

Portekiz Çalışma İzni 2022

Portekiz’de iş bulmuş ve Portekiz’de çalışmak isteyen kişilerin, Portekiz çalışma izni almaları gerekmektedir. Portekiz’de çalışmak isteyen kişiler Portekiz çalışma izni başvurularını Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilirler.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nde vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler öncelikle Portekiz çalışma izni başvuru formu doldurmalıdır. Ardından ise Ankara Büyükelçiliği’nden randevu almalıdır. Randevu tarihine kadar çalışma izni için gerekli belgeleri hazırlamalı ve randevu tarihinde yapacağı görüşmede bu belgeleri teslim etmelidir.

Portekiz çalışma izni için Portekiz’de bulunan şirketten davetiye almış olmanız gerekmektedir. Davetiye olmayan çalışma izinleri kabul edilmemektedir. Ayrıca işveren ile yapılmış olan iş sözleşmesi de gerekmektedir.

Portekiz çalışma izni 6 ay verilmektedir. 6 ay sonra eğer çalışmaya devam edilecek ise tekrardan başvuru yapılmalıdır. Çalışma izni için istenen evraklar, güncel, yıpranmamış ve doğru olarak hazırlanmalıdır.

 Portekiz Çalışma izni için gerekli olan belgeler;

 • Portekiz ulusal vize başvuru formu
 • Pasaport: son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, Portekiz’de çalışılacak süreden üç ay fazla geçerliliği olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Banka hesap dökümü
 • Mesleki durumunuzu gösteren belgeler
 • İş sözleşmesi
 • Davetiye
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama ve uçuş bilgileri

Portekiz'de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Portekiz ülkesine ikamet etmiş kişilerin çalışma hayatlarının devamlılığı sağlanabilmesi için çalışma izni çok önemlidir. Bu yüzden Portekiz'de çalışma izni nasıl alınır birçok kişinin merak konusu halindedir. Çalışma izni alındığı takdirde ülkede daha rahat bir şekilde yaşa olanağına sahip olunmaktadır. Kişi eğer çalışma iznini almayı ihmal ederse istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Çalışma izni alınmazsa Portekiz ülkesinde kaçak olarak çalışıyor izlemini verebilir. Buda hiç hoş bir durum değildir. Bu yüzden çalışma izninin çıkarılması büyük önem taşır. Çalışma izninin çıkarılması için Portekiz Büyükelçiliği veya Portekiz konsolosluğuna çalışma izni başvurusu yapılmalıdır. Bu sayede çalışma izni başvurunuz yapılmış olacaktır.

Portekiz'de çalışma izni nasıl alınır diye soranlara kısaca bilgi verelim. Çalışma izni alabilmeniz için çalışma vizesine başvuru yapmanız gerekir. Çalışma izni başvurusu yaptıktan sonra birtakım belgelerin temin edilmesi gerekir. Buna göre öncelikle başvuru formunuz ve pasaport bilgilerinin fotokopisi evraklarınızda yer almalıdır. Bununla birlikte adli sicil kaydınızın temiz olması Portekiz ülkesi için önemlidir. Evraklar arasında mesleki bilgileriniz, maddi kaynaklarınız belirtilmelidir. Tüm evrakların eksiksiz şekilde yetkiliye teslim ettikten sonra artık vize onayı için bekleyiş başlayacaktır. İlk kez çalışma vizesi alacaklar için maksimum altı aylık bir izin verilmektedir. Bu süre daha sonra başvuru yapılarak uzatılabilmektedir. Çalışma izni başvurunuz değerlendirilerek onay ve red olarak sonuçlanabilmektedir.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

Portekiz Çalışma İzni Almak İçin Neler Yapılır?

Çalışma izni amacı ile Portekiz’e gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Portekiz çalışma izni almalıdır. Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler çalışma izninin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler için Portekiz çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabı verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz’de bir işte çalışma, yüksek vasıflı araştırma, yüksek nitelikli işçi, yatırımcı gibi amaçlar ile Portekiz’e gidecek olan kişilerin Portekiz çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler öncelikle Portekiz’de bir iş bulmalıdır. Portekiz’de bir iş bulmuş olan kişiler Portekiz’de ne kadar süre kalacağını belirlemelidir. Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na belirlemiş oldukları iş türü ve iş süresine uygun Portekiz çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Portekiz çalışma izni başvurusu için başvuru yapacağınız yerden randevu almanız gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra gerekli evraklar Portekiz temsilciliğine teslim edilerek başvuru işlemi başlatılabilir. Portekiz çalışma izni alabilmek için Portekiz’de bulunan işverenden davetiye almanız gerekmektedir.

Portekiz Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Çalışma amacı ile Portekiz’e gidecek olan kişilerin Portekiz çalışma izni alması gerekmektedir. Portekiz çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler başvuruların ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Portekiz çalışma izni başvurusu yapacak olan kişiler için “Portekiz çalışma izni kaç günde çıkar” sorusunun cevabı verilmiştir.

Portekiz çalışma izni başvuruları, başvuru sahibinin durumuna göre incelenmektedir. Yani başvuru sahibinin eğitim durumu, uyruğu, yaşı, Portekiz’de çalışılacak işin durumu gibi etmenler başvuruların sonuçlanma sürecini etkilemektedir.

Portekiz çalışma izni uzun süreli bir vize türü olduğundan dolayı incelenme işlemleri daha detaylı olmaktadır. Bu nedenle başvurular daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Bunun yanında başvuruyu inceleyen kurumun yoğunluğu da başvuruların sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Portekiz çalışma izni başvurusunun sonuçlanma süresini etkileyen bir diğer durum ise Portekiz temsilciliğinin ek belge talep etmesi ya da başvuru sahibini görüşmeye çağırması gibi durumlar başvurunun sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Portekiz çalışma izni başvurusu her ne kadar farklı sürelerde sonuçlansa da ortalama olarak 2 ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda 8 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Portekiz Çalışma İzni Başvuru

Çalışma amacı ile Portekiz’de bulunacak olan kişilerin Portekiz çalışma izni alması gerekmektedir. Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler Portekiz çalışma izni başvuru işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Portekiz çalışma izni başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Portekiz çalışma izni başvuru işlemleri aşağıdaki gibi yapılabilir.

 • Başvuru yapacak olan kişiler öncelikle Portekiz’de çalışmak için bir iş bulmalı ve işveren ile iş sözleşmesi yapmalıdır. İşveren tarafından davetiye almalıdır.
 • Ardından Portekiz çalışma izni başvurusu yapacağı yerden randevu almalıdır. Başvurular Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ya da Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilir.
 • Randevu alındıktan sonra gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Bu evraklar içerisinde pasaport, biyometrik bilgiler, fotoğraf, çalışma izni başvuru formu, konaklama ve ulaşım rezervasyonları gibi evraklardır.
 • Evraklar hazırlandıktan sonra randevu tarihinde Portekiz temsilciliğine müracaatta bulunulmalıdır. Ayrıca başvuru ücreti de ödenmelidir.

Portekiz çalışma izni alacak olan kişilerin Portekiz’de bir iş bulmuş olması gerekmektedir. Portekiz çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin Portekiz resmi dilini iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Ayrıca Portekiz toplu yaşamına ve anayasasına uygun yaşayacağını kanıtlamalıdır.

Portekiz Çalışma İzni için Gerekli Evraklar

Portekiz devleti bir Schengen ülkesi olduğu için çalışma izin kanunları da Schengen kanunların göre düzenlenmiştir. Bu yüzden profesyonel bir danışmanlık almak size ekstra yarar sağlayacaktır. Portekiz Çalıma izni için gerekli evraklar:

 • Portekiz Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu Portekiz çalışma izni alabilmeniz için son derece önemlidir. Başvurunuzun büyük bir kısmı bur forma göre değerlendirilmektedir. Bu yüzdendir ki başvuru formuna yazdığınız tüm bilgiler son derece önemlidir. Başvuru formu yanına koyacağınız diğer evraklar ise bu başvuru formunu destekler nitelikte olmalıdır.
 • Pasaport: Son üç yıl içerisinde başka bir Schengen üye ülkelerinden birinde bulunduysanız bu durum lehinize bir karar olacak olup başvurunuz daha hızlı bir şekilde onaylanacaktır. Başvuru sürecinizin olumlu sonuçlanması için çok önemli detaydır. Eğer daha önce Schengen üye ülkelerinden birinde çalışma izni aldıysanız pasaport’ un ilgili sayfasının fotokopisini çekerek bunu kanıtlayabilirsiniz.
 • Biometrik Fotoğraf: Biometrik fotoğraflar 35 x 45 mm ölçülerinde olmalıdır. Aynı zamanda beyaz bir arka fon tercihiniz olmalıdır.
 • Kimlik Fotokopisi: Kimliğinizin fotokopisi başvuru evrakları arasında bulundurmanız önemlidir.
 • Adli Sicil Kaydı: Türkiye içerisinde herhangi bir suça karışmamış olmak ve adli sicilinizin temiz olması başvuru sonucunuzun olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.
 • Mesleki Durum Evrakları: Mezun olduğunuz okul veya Akrediteli denkliği olan mesleki sertifikalarınız başvuru formunuzu desteklemesi açısından yarar sağlamaktadır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Detaylı vukuatlı nüfus kayır örneğini gerekli kurumlardan alarak kullanabilirsiniz
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Portekiz’ e seyahatiniz boyunca seyahat sağlık sigortasının olması son derece önemli bir unsurdur.

Portekiz devletinde herhangi bir şirket ile çalışacak iseniz bu evraklar içerisine iş sözleşmenizi, maaş bilgilerinizi, şirket ile yapmış olduğunuz görüşme detaylarını, şirket bilgilerini ve aynı zamanda şirkette kim ile iletişim kurduğunuz gibi bilgilerde Portekiz Konsoloslukları tarafından talep edilebilmektedir. Bu evrakları hazırlamak içinse Portekiz’ de çalışacağınız işyerinin size destek veriyor olması başvurunuzun kısa sürede olumlu sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Portekiz Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Portekiz’de çalışmak isteyen kişilerin Portekiz çalışma izni alması gerekmektedir. Portekiz çalışma izni başvurusu için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler gerekli evrakları merak etmektedir. Bu yazıda Portekiz çalışma izni için gerekli evraklar listesi verilmiştir.

 • Portekiz çalışma izni başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır.
 • Portekiz vize talep dilekçesi: Portekiz çalışma izni başvurusu yapılacak olan temsilciliğe hitaben yazılmalıdır.
 • Daha önceden alınmış ise Portekiz pasaportları
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişliği ve 45 mm yüksekliği olmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 Euro teminatı olmalı ve Portekiz’de bulunacak olan süre boyunca geçerli olmalıdır.
 • Konaklama kanıtı: Portekiz’de kalınacak süre boyunca ner2de konaklayacağınızı gösteren belge gereklidir.
 • Başvuru sahibinin banka hesap dökümü
 • Var ise ek gelirleri gösteren belgeler
 • Yapılacak olan iş ile ilgili belgeler
 • İşveren tarafından verilmiş davetiye
 • İşveren ile yapılmış iş sözleşmesi

Portekiz temsilciliği yukarıdaki belgelere ek olarak evrak talep edebilir. Portekiz çalışma izni için gerekli olan eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Portekiz Çalışma İzni Ücreti

Portekiz’de çalışmak isteyen kişilerin Portekiz çalışma izni alması gerekmektedir. Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler vize ücretinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda Portekiz çalışma izni alacak olan kişiler için Portekiz çalışma izni ücreti hakkında bilgi verilmiştir.

Portekiz çalışma izni ücretini belirleme yetkisi Portekiz temsilciliğine aittir. Portekiz çalışma izni ücreti her yıl yeniden düzenlenmektedir Bu nedenler ücretler yıldan yıla değişebilmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler için Portekiz çalışma izni ücreti aşağıda verilmiştir.

 • 1 yıldan kısa bir süre için alınacak Portekiz çalışma izni ücreti 75 Euro’dur.
 • 1 yıldan daha uzun süre için alınacak Portekiz çalışma izni ücreti 90 Euro’dur.

Portekiz çalışma izni başvuru ücreti Portekiz temsilciliğine başvuru esnasında ödenmelidir. Portekiz çalışma izni ücreti Euro para birimi üzerinden ödenmelidir. Başvurusu reddedilen kişilerin çalışma izni ücretleri geri iade edilmemektedir. Bu nedenle başvuru sahibi çok dikkatli olmalıdır. Portekiz çalışma izni başvurusu reddedilen kişilerin tekrardan vize ücreti ödemesi gerekecektir. Portekiz temsilciliği Portekiz çalışma izni ücreti haricinde başka bir ücret talep etmemektedir.

TOP