Portekiz Başkonsolosluk Bölümleri 2022

Portekiz Başkonsolosluğu, Türkiye ile Portekiz arasındaki kültürel, ekonomik, ticari ilişkileri düzenlemektedir. Ayrıca Türkiye’de bulunan Portekiz vatandaşlarına her türlü konuda destek olmaktadır. Bu işlemler Portekiz Başkonsolosluğu tarafından kurulan bölümler tarafından yapılmaktadır. Aşağıda Portekiz Başkonsolosluk bölümleri verilmiştir.

1. Yönetim Bölümü: Portekiz Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan bölümlerden birisi yönetim bölümüdür. Yönetim bölümü başkonsolosluk bütçesini belirler, personel işleri ile ilgilenir ve başkonsolosluk binasının onarımı ile ilgilenir.

2. Sekreterlik Bölümü: Sekreterlik bölümü, Portekiz Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunmaktadır. Bu bölüm konsolosluk adına resmi yazışmaları yapmaktadır.

3. Ticaret Bölümü: Portekiz Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan bir diğer bölüm ticaret bölümüdür. Ticaret bölümü Türkiye ile Portekiz arasındaki ticari ilişkileri düzenlemekte ve yeni ticaret alanları aramaktadır.

4. Vize Bölümü: Portekiz Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan bölümlerden birisi de vize bölümüdür. Bu bölüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir

5. Konsolosluk İşleri Bölümü: Bu bölüm sadece Portekiz vatandaşlarına hizmet vermektedir. Portekiz Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan Konsolosluk işleri bölümü Portekiz vatandaşlarına kimlik, pasaport, noter, emeklilik gibi işlemlerde yardımcı olmaktadır.

6. Basın Bölümü: Portekiz Başkonsolosluk Bölümleri arasında bulunan basın bölümü Portekiz Başkonsolosluğunun basın işleriniz düzenlemektedir.

 

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

Portekiz Başkonsolosluğu Bölümler Hakkında

Portekiz’in Türkiye’de bulunan Başkonsolosluğu, Türkiye’de bulunan Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir. Türkiye ile Portekiz arasındaki bağları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Portekiz seyahatleri için vize hizmeti vermektedir.

  • Yönetim Bölümü: Portekiz Başkonsolosluğu Yönetim Bölümü, Portekiz Başkonsolosluğu personellerinin yönetimi ve Portekiz Başkonsolosluğu’nun konsolosluk binasının bakımı ile ilgilenmektedir.
  • Ekonomi Bölümü: Portekiz Ekonomi Bölümü, Türkiye’deki Portekiz yatırımları ile ilgilenmektedir. Türkiye’de Portekiz adına yeni yatırım alanları ortaya çıkarmayı amaçlar.
  • Konsolosluk Bölümü: Portekiz Başkonsolosluğu’nun Konsolosluk Bölümü, Portekiz vatandaşlarına hizmet vermektedir. Portekiz vatandaşlarının resmi evrak işleri ile ilgilenmektedir.
  • Basın Bölümü: Türk gazetecilerini Portekiz politikaları hakkında bilgilendirmektedir. Türkiye’de bulunan Portekiz gazetecileri ile ilgilenmektedir. Portekiz Başkonsolosluğu adına basın açıklamasında bulunmaktadır.
  • Vize Bölümü: Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına, Portekiz seyahatleri için Portekiz vize hizmeti vermektedir. Portekiz’e seyahat etmek isteyen kişiler Portekiz vizesi almalıdır.
  • Kültür Bölümü: Portekiz Başkonsolosluğu Kültür Bölümü, Türkiye’de bulunan Portekiz aracı kurumlarını koordine etmektedir. Türkiye ve Portekiz arasındaki kültür alışverişi ile ilgilenmekte ve Portekiz kültürünü Türkiye’de tanıtmaktadır.
  • Siyaset Bölümü: Portekiz Siyaset Bölümü, Türkiye’deki iç ve dış politikaları Portekiz adına incelemektedir. Portekiz ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri düzenlemektedir.

Portekiz Vatandaşlık İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Bölümlerine göre Portekiz Başkonsolosluğu

Bölümlerine göre Portekiz Başkonsolosluğu nelerdir sorusunun yanıtlarını vereceğimiz bu yazımızda Portekiz Başkonsolosluğuna dair akla takılan tüm sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Portekiz Başkonsolosluğu bölümleri nelerdir sorusunun en net yanıtı yönetim bölümü, ticaret bölümü, vize bölümü, sekreterlik bölümü, konsolosluk işleri bölümü, basın bölümü şeklinde olacaktır. Ayrıca yönetim, ekonomi, konsolosluk, basın, vize, kültür ve siyaset bölümü şeklinde de ayrım yapılmaktadır. Her bölüm birbiriyle ilişkili olarak çalışsa da her bölümün görevi ayrıdır. En genel hali ile Portekiz Başkonsolosluğu 3 bölüme ayrılmaktadır. Vize bölümü, randevu bölümü ve pasaport bölümü bu içeriğimizin konusunu oluşturan üç başkonsolosluk bölümüdür. Vize bölümü, tüm vize işlemleri ile ilgili süreçleri yönetmektedir. Randevu bölümü, başkonsolosluk biriminde işlem yapabilmek için gerekli olan randevu sürecini yönetmektedir. Pasaport bölümü ise tüm pasaport işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir süreçtir.

Portekiz Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Portekiz Başkonsolosluğu vize bölümü nedir, ne iş yapar gibi soruların yanıtını verdiğimiz bu bölümümüzde tüm vize işlemleri hakkında detaylı bir içerik oluşturmak için özel bir çalışma yaptığımızı belirtmekte fayda olacaktır. Vize bölümü hem Türk hem de Portekiz vatandaşlarının vize işlemleri için gerekli olan tüm süreçlere hâkim bir bölümdür. Portekiz’e çeşitli amaçlarla ziyaret etmeyi planlayan kişiler Portekiz vizesi almak zorundadır. Tüm Portekiz vize işlemlerinin genel merkezi ise Portekiz Başkonsolosluğu’dur. Portekiz Başkonsolosluğu vize bölümünde işlem yapabilmek için ilk yapılması gereken randevu almak olacaktır. Randevu günü ve saatine kadar vize işlemlerini gerçekleştirmek için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. Randevu günü geldiğinde ise randevu saatinden yarım saat kadar önce kadar konsolosluk binasına gidilerek geç kalma riski ortadan kaldırılmalıdır. Randevu saati gelince eksiksiz ve hatasız hazırlanan evraklar teslim edilmeli ve vize süreci başlatılmalıdır.

Portekiz Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Portekiz Başkonsolosluğu randevu bölümü ne ile görevlidir sorusunun yanıtını ve çok daha fazlasını bulacağınız bu içeriğimizde randevu ile ilgili tüm bilgileri sizlere aktaramaya çalışacağız. Portekiz Başkonsolosluğu’nda bir işlem yaptırabilmek için öncelikle online web sitesi üzerinden ya da telefon ile randevu alınması gereklidir. Randevu günü ve saatini belirlerken en önemli nokta o gün ve saate kadar istenen bilgi ve belgeleri temin edebilecek olmaktır. Randevu günü ve saati kesinlikle kaçırılmamalı, geç kalınmamalıdır. Çünkü randevu saatine geç kalınırsa işlem yapılmama ihtimali fazladır. Portekiz Başkonsolosluğu çalışma saatleri ve günleri hakkında detaylı bilgi almak için internet sitesini ziyaret etmek gerekecektir. Randevu gününe kadar hazır olunamayacak ya da yetişilemeyecekse randevu iptal edilmeli ya da bir başka tarihe ertelenmelidir. Randevusuz vize ya da pasaport gibi işlemler yaptırılamayacağı için randevu almak çok önemlidir.

Portekiz Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Portekiz Başkonsolosluğu pasaport bölümünde hangi işlemler yaptırılabilir gibi daha birçok sorunun yanıtını vereceğimiz içeriğimizde pasaport işlemlerine dair tüm açıklamaları bulabileceğinizi belirtmek isteriz. Portekiz Başkonsolosluğu pasaport bölümünde pasaport işlemlerinin nasıl yapılacağı, hangi evrakların gerekli olduğu, bu evrakların nasıl hazırlanacağı ve pasaport sürecinin nasıl işleyeceği anlatılmaktadır. Portekiz Başkonsolosluğu pasaport bölümü de randevu almadan işlem yapılamayacak bir bölümdür. Hem telefon hem de internet üzerinden randevu almak mümkündür. Yeni pasaport başvurusu, pasaport yenileme, süresi dolan pasaportu yenileme, kayıp pasaport, yeni doğan pasaportu gibi birçok işlem bu bölümde gerçekleştirilmektedir. Bunlara ek olarak vize başvurusu yapan kişilerin pasaport teslimatı da bu bölümden yapılmaktadır. Vize başvurusu yapabilmek için en önemli ve ilk gerekli belge pasaporttur. Vize alabilmek için en az altı ay geçerliliği olan bir pasaport sahibi olmak gerekecektir.

TOP