Portekiz Aile Bileşimi Hakkında

Eğer aileniz Portekiz’ de yaşıyorsa ve ailenizin yanında kalmak istiyorsanız bunun için Portekiz aile birleşim vizesi almanız gerekir. Aksi takdirde orada aileniz ile beraber yaşayamazsınız.

Peki Portekiz aile birleşim vizesi nasıl alınır? Bu vizenin ücretlendirmesi ne kadardır? Kaç gün süre ile geçerlidir? Bu vize kaç günde hazır olur?

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Portekiz aile birleşimi vizesi nedir sorusunun yanıtı ile geliyoruz. Aileniz Portekiz’de yaşam sürüyorsa ve siz de oraya giderek ailenizin yanında kalmak istiyorsanız bunun için bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak almanız gereken vize türünün Portekiz aile birleşimi vizesi olması gerektiğini bilmelisiniz. Aksi bir durumda orada hiçbir zaman ailenizle beraber yaşamamış olursunuz, bu yüzden vize başvurusu yapın deriz. Portekiz aile birleşimi vizesi başvurusu yapmak için Portekiz konsolosluğuna telefon edebilirsiniz ve randevu alabilirsiniz. Alacağınız bu randevu sonrasında konsolosluk sizden birçok farklı önemde belge talep edecektir. Portekiz vize başvuru formunu doldurarak işlemlerinize başlayabilirsiniz. On sene içerisinde almış olduğunuz, bir senesini doldurduğunuz ve tam olarak iki sayfası boş olan bir pasaporta sahip olmalısınız. Uluslararası doğum belgeniz de olmalı. Son on senede hangi ülkelere girip çıktıysanız bunları gösteren belgeyi de emniyet müdürlüğünden hemen alabilirsiniz. Böylece hiçbir sorun çıkmadan işlemlerinize yoğunlaşabilirsiniz.

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Almak

Portekiz aile birleşimi vizesi nasıl alınır sorusu herkesin aklını kurcalar. Bu yüzden de bu soruyu yanıtlayarak sizleri aydınlatmak istedik. Eğer siz de Portekiz’de yaşayan ailenizin yanına giderek onlarla beraber yaşamak istiyorsanız aile birleşimi vizesi almalısınız. Peki ama bu vizeyi nasıl alacaksınız? Öncelikle onu da bir anlatmış olalım isteriz. İlk olarak Portekiz Başkonsolosluğu’ndan bir Portekiz aile birleşimi vizesi randevusu almalısınız. Bu randevuyu aldıktan sonra ise yapmanız gereken şey Konsolosluğun sizden bizzat rica ettiği ve zorunlu olduğunu belirttiği aile birleşimi vizesi belgelerini toplamaktır. Bu belgelerden sadece bir tanesinin bile eksik olması sizi zor duruma sokacaktır. O nedenle dikkatli olarak sizden istenen her belgeyi en güzel şekilde hazırlamalısınız. Eğer isterseniz Portekiz aile birleşimi vizesi başvuru süreci boyunca dilediğiniz bir vize başvuru merkezi size eşlik edecektir. Vize başvuru merkezleri sayesinde zamanınız tamamen size kalır ve vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Bu vizeye sahip olabilmek için gerekli olan evraklar;

1- Portekiz Vize Başvuru formu. Bu vize için ilk olarak Portekiz konsolosluğuna başvuruda bulunmanız gerekir. Aile birleşimi vizesi, Portekiz konsolosluğunun web adresi üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus formu doğru bir şekilde doldurmalısınız.

2- 10 içerisinde alınmış olan, 1 yılını doldurmuş ve 2 sayfası boş olan pasaport

3- Her 2 kişinin de uluslararası doğum belgesi

4- Son 10 yıl içerisinde hangi ülkelere giriş çıkış yaptığınızı gösteren belge. Bu belgeyi emniyet müdürlüğünden kolayca alabilirsiniz.

5- Uluslararası geçerli olan evlilik cüzdanı

6- Sağlık ve seyahat sigortalarının belgesi

7- Gelir durumunuzu gösteren gelir belgesi

8- Portekiz dilini yeterli seviyede öğrendiğinize dair sınav sonuç belgesi

9- Portekiz’ de yaşayan kişinin pasaportunun fotokopisi

10- Portekiz’ de ikamet eden kişinin evinin tapusu, eğer kirada oturuyor ise kira sözleşmesi

11- Portekiz’ de yaşayan kişinin doğum kaydı belgesi ve gelir belgesi

Tüm bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırladığınız zaman, Portekiz konsolosluğuna başvuruda bulunarak, Portekiz aile birleşim vizesi alabilirsiniz.

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Almak İçin Neler Yapılır?

Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden dolayı birçok insanı ülkesine almaktadır.  Eğer sizin de yolunuz Portekize’e düşecekse, yeni bir hayata merhaba diyecekseniz artık daha fazla beklemenize gerek yok.

Portekizli bir anne ya da babanın kızı/oğlu olarak dünyaya gelmiş olabilirsiniz. Veya Portekiz’de oturma izni olan bir tanıdığınız da olabilir. Bu durumlar dahil olmak üzere sizin Portekiz aile birleşimi vizesi almanız zorunludur. 

Portekiz Aile Birleşimi Vizesi Nereden Alınır?

Portekiz aile birleşimi vizesi nereden alınır sizce? Portekiz aile birleşimi vizesi Portekiz Başkonsolosluğu’ndan alınır. Siz de ailenizle beraber Portekiz’de yaşamak istiyorsanız kesinlikle bu vizeyi hemen almalısınız.  Bu vizeyi almak istediğinizden emin olduktan sonra atmanız gereken ilk adım Portekiz Konsolosluğundan bir vize başvuru randevusu almaktır. Fakat istediğiniz vize türünü de net bir biçimde belirtin ki herhangi bir karışıklık olmasın. Çünkü her vize türünün başvuru belgeleri birbirine göre bazen bir tık farklı olabiliyor. Bu durumu da göz önüne alarak daha net bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu vizeyi almak zor mudur diyorsanız da aslında hiç de zor değildir. Schengen ülkesi olan Portekiz, sene içinde farklı nedenlerden ötürü birçok kişiyi ülkesine kabul eder. Yolunuz Portekiz’in efsanevi güzellikteki sokaklarına düşecekse eğer kesinlikle bu geziden memnun kalacağınızdan eminiz. Haydi siz de hemen şimdi Portekiz aile birleşimi vizesine başvuruda bulunun.

Portekiz Aile Birleşim Vizesi Kaç Günde Hazır Olur? 

Bütün evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir biçimde Portekiz konsolosluğuna teslim ettiğiniz takdirde, konsolosluk size minimum 10, maksimum 35 gün içerisinde vizenizi hazır hale getirir.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Portekiz Vizesi

Bu Vize Kaç Gün Geçerlidir? 

Portekiz aile birleşim vizesinin maksimum 180 gün geçerli olacak şekilde alabilirsiniz. Süre bitiminde bu vizeye tekrar başvuruda bulunmanız gerekir. 

Bu Vizenin Ücretlendirmesi Ne Kadar? 

Bu vizenin harç bedeli ortalama 90 Euro’dur ve buna ek olarak vize masraf ücretleri de eklenir. Ancak vize masraf ücretleri değiştiği için net olarak bir şey söyleyemeyiz. 

Portekiz Aile Birleşim Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’den Portekiz ülkesine giden aile bireylerinin daveti üzerine Portekiz ülkesine gidebilmek mümkündür. Bunu mümkün kılan ise Portekiz aile birleşim vizesidir. Portekiz aile birleşim vizesi için gerekli evraklar toplandığında eğer bir aksilik çıkmazsa Portekiz ülkesine aileniz ile birleşime gidebilirsiniz. Portekiz aile birleşimi için ilk yapacağınız işlem Portekiz vize başvuru formu doldurulmasıdır. Bu belge doldurulduktan sonra evraklar arasında yerini almalıdır. Ancak zamandan tasarruf etmek isteyenler online olarakta formu doldurabilmektedir. Online olarak dolduran kişiler formun çıktı alması mecburiyetindedir. Çünkü bu evrak vize için önem taşımaktadır.  Ortak evrakların dışında aile birleşim vizesinde kişilerden istenen özel evraklarda bulunmaktadır. Evrak düzeni vize alımları için çok önemli olmaktadır.

Portekiz aile birleşim vizesi için gerekli evraklar arasında nüfus cüzdanı fotokopisi ve iki adet fotoğraf mutlak suretle bulunmalıdır. Pasaport bilgileri belgelerle beyan edilmelidir. Bununla birlikte vukuatlı aile nüfus kaydı bilgisi, evlilik cüzdanı fotokopisi, protokol belgesi beyanı gereklidir. Elbette ki davet eden kişiye dair şahsi bilgilerde gerekli olacaktır. Buna yüzden Portekiz’de bulunan kişinin oturma izni, ekonomi şartlarına dair belgeler evraklarda beyan edilmelidir. Bununla birlikte ikamet edilecek evin kira ya da tabusu belgelenmelidir. Beyan edilen evde yaşandığına dair fatura bilgileri de mutlaka evraklar arasında gösterilmelidir. Bu evrakların tam olması çok önemlidir. Eksik bulunduğu takdirde aile birleşimi vizesi almanız imkânsız olacaktır.

TOP