Portekiz Hakkımızda

Consultation for Portugal sitemiz siz değerli kullanıcılarımız için Portekiz Konsolosluğu, Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz Konsolosluk çalışanlarının isimleri gibi bilgilerin toplanması adına tasarlanmıştır. Portekiz Konsoloslukları ya da temsilcilikleri ile resmi anlamda bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bilgilerde toplanmış olan bilgilerin tamamı Portekiz hakkında bilgi ve vize işlemleri için yol gösterici bir özelliği taşımaktadır.

Portekiz konsolosluklarından vize alınabilmesi açısından öncelikle seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Turistik, ticari yada transit maksatlarından hangisini kullanacak iseniz buna uygun olan hangi belgeler hazırlanması gerektiği konusunda bilgiler sitemizde yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında vize işlemleri bakımından kendinize doğru bir yol haritası belirlemiş hale gelebilirsiniz.

Portekiz seyahati öncesinde yine site içerisinde yar alan linkler üzerinden Portekiz otel rezervasyonu yaptırabilir, Portekiz uçak bileti alabilirsiniz. Vize işlemleri için danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız, yine ilgili linklerden danışmanlık hizmeti veren acentelere ulaşmanız mümkündür. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak Portekiz’de geçirilecek süre dahilinde avantajlı bir hale geçebilirsiniz. Tüm pratik olan bilgiler güncellenerek sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Türkiye’den Portekiz ülkesine bir seyahat kararı aldıysanız, o zaman seyahate çıkılmadan hazırlık aşamalarını yerine getirmelisiniz. Bu seyahat süresinin 1 ay öncesinde danışmanlık hizmeti alabileceğiniz gibi, en uygun fiyata uçak biletinizi temin edip, otel rezervasyonunu yerine getirmelisiniz. İşte o zaman yapılacak seyahat masraflarında da tasarruf edecek bir hale gelirsiniz. Danışmanlık hizmeti verecek olan acentelikler ise sizlerin Portekiz vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurabilmeniz için gereken yol gösterilecektir. Ayrıca vize başvuru onayının en kısa sürede alınabilmesi için sizler ile birlikte hareket edilmektedir. Prestijli bir yapıya sahip olan bu danışmanlık şirketlerinden onay süreçleri her zaman hızlı bir şekilde geri dönüş alındığını da unutmamak gerekir.

Bilimsel ya da hukuksal bakımdan sitemizin resmi merciler ile bağlantılı bir şekilde çalışması söz konusu değildir. Birçok paylaşımlar bilgiler verilmesi ışığında yapıldığı gibi yer alan reklamlardan ise herhangi bir şekilde sorumluluk kabul edilmemektedir.

İletişim

Consultation for Portugal sitesi ile iletişim kurmak isteyen kullanıcıların direkt şekilde iletişim formu üzerinden bize ulaşmasını öneriyoruz. Gerekli olan tüm sorularınıza yanıt vermekten memnuniyet duyarız.

Portekiz Konsoloslukları Hakkında

Portekiz’i Türkiye’de büyükelçilik ve konsolosluklar temsil etmektedir. Portekiz’in Türkiye’de bulunan temsilcilikleri, Portekiz’in Türkiye’deki çıkarlarını gözetmektedir. Ayrıca Türkiye’de yasal olarak ikamet eden Portekiz vatandaşlarının haklarını korumaktadır. Türkiye ile Portekiz arasındaki diplomatik ilişkileri geliştirmekte ya da belirli bir seviyede tutmaktadır. Portekiz vatandaşlarına resmi işlerde hizmet verirken, Türkiye’deki yaşamlarında destek olmaktadır. Portekiz’de vergi mükellefiyeti olan kişilerden vergi tahsil etmektedir. Portekiz’e seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarına ise vize işlemleri hizmeti vermektedir.

Portekiz’in Türkiye’de bulunan temsilcilikleri ve çalışma saatleri şu şekildedir;

  • Portekiz Ankara Büyükelçiliği: Hafta içi her gün 09.00- 13.00 ile 14.00-18.00 arasında çalışmaktadır.
  • Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu: Hafta içi her gün 08.30 ile 17.30 arasında çalışmaktadır.
  • Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu: Hafta içi her gün 08.30 ile 17.30 arasında çalışmaktadır.

Portekiz’in Türkiye’de bulunan temsilciliklerinin hepsi Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Fahri Konsoloslukların diplomatik bir yetkisi bulunmamaktadır. Fahri Konsoloslukların amacı Türkiye’de Portekiz adına yeni yatırım alanları bulmak ve yeni iş birlikleri ortaya çıkarmaktadır. Görev bölgesindeki Portekiz ticaretini yönetmekte ve Portekiz ticaretinin çıkarlarını korumaktadır.

Portekiz Konsoloslukları Hangi İllerde Var?

Avrupa Kıtası’ nın en batı ucunda yer alan Portekiz İspanya ile sınır komşusu olup diğer sınırları da Atlas Okyanusu sınırlarındadır. Bu nedenle Portekizliler için denizciler ülkesi de denilmektedir. Dünya’ da en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 16. Sırada olan Portekiz yurt dışı tatil planlarında ilk tercihler arasına girmektedir. Türkiye’ den de her yıl çok sayıda kişinin seyahat ettiği Portekiz vize başvuruları ve diğer resmi işlemler için Türkiye’ de bulunan Büyükelçilik ve temsilcilikleriyle Türk halkına’ da hizmet etmektedir.

Türkiye’ de Portekiz’ in dört adet temsilciliği bulunmaktadır. Bunlardan biri resmi bir temsilcilik olan Portekiz Ankara Büyükelçiliği diğerleri ise fahri konsolosluklardır.

Türkiye’ de bulunan Portekiz temsilcilikleri;

  • Portekiz Ankara Büyükelçilği: Portekiz ülkesinin Türkiye’ de bulunan tek resmi temsilciliğidir. Türkiye’ de yapılan bütün vize başvurularının sonuçlanma ve karara bağlanması buradan gerçekleşmektedir. Ayrıca Türkiye ile Portekiz arasında siyasi ve kültürel ilişkilerde büyük sorumluluklar üstlenmiştir. Türkiye’ de yaşayan Portekiz vatandaşlarının tüm resmi evrak düzenlemeleri ve tasdikleri buradan yapılmaktadır.
  •  Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu: Fahri Konsolosluk statüsünde hizmet vererek Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmaktadır.
  • Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu: Fahri Konsolosluk statüsünde İzmir ve çevre illerine hizmet vermektedir, Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmaktadır.
  • Portekiz Antalya Fahri Konsolosluğu: Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak Antalya ve çevre illerine fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Portekiz Konsolosluğu Vize İşlemleri

Portekiz’ e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından bordo pasaporta sahip olanlar her türlü seyahat öncesinde Portekiz vizesine başvurmaları gerekir ancak gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olanların 90 güne kadar yapılacak konaklamalar içini vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Bu vizelerden muaf tutulmuşlardır.

Portekiz temsilcilikleri vize başvurularını arada hiçbir aracı kurum olmadan bireysel olarak kabul etmektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce yapılacak olan seyahatin içeriğine göre vize başvuru formunun doldurulması ve istenilen vize evraklarının hazırlanması gerekir. Shengen vize için başvurular ortalama olarak 15 iş gününde, 90 günün üzerinde konaklamalarda alınan ulusal vize başvuruları da ortalama olarak 30 iş gününde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğunluğu ve resmi tatiller de düşünülerek vize başvurular bu sürelerin üzerinde yapılırsa talep edilen vizelerin seyahat tarihlerine yetişmesinde bir sıkıntı olmayacaktır. Vize başvurularında ve vize randevu isteklerinde [email protected]  adresine mail ile ulaşmalı ve talepler iletilmelidir. Gelen cevaba göre Portekiz Büyükelçiliğinde bulunarak vize işlemleri yapılabilir.

Portekiz Konsoloslukları Adres ve İletişim Bilgileri

Portekiz ile Türkiye arasında ilişkilerin düzenlenmesi, siyasi, ekonomin ve kültürel olarak istenilen seviyelerde seyretmesi konsoloslukları sorumluluğu altındadır. Portekiz’ in Türkiye’ de bir adet resmi temsilciliği olarak Ankara Büyükelçiliği ve büyükelçiliğe bağlı olarak çalışan üç adet de fahri konsolosluğu bulunmaktadır.

Portekiz’ in Türkiye’ de bulunan tüm temsilcilikleri ve iletişim bilgiler aşağıda toplanmıştır;

Portekiz Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kırlangıç Sokak No: 39 Gaziosmanpaşa – Ankara

Telefon Numarası: +90 312 405 41 09 - 405 60 28 - 405 60 29

Faks Numarası: +90 312 446 36 70 - 437 38 44

E-mail: [email protected] – [email protected]

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu

Fahri Konsolos: Aaron Nommaz

Adres: Fındıklı Meclisi Mebusan Cad. No: 77 Kat: 5, Kabataş, Beşiktaş - İstanbul 

Telefon Numarası: +90 212 251 91 18

Faks Numarası: +90 212 251 73 48

E-mail: [email protected]

Portekiz Antalya Fahri Konsolosluğu

Fahri Konsolos: Berna Kuner Van Mannekes

Adres: Liman Mah. Akdeniz Bulvarı, Aktur Apt. No 262/11 07070  Antalya

Telefon Numarası: +90 242 259 00 83

E-mail: [email protected]

Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu

Fahri Konsolos: Ahmet Yiğitbaşı

Adres: Gazi Osman Paşa Bulvarı Batı İş Hanı, No: 10/1 Kat: 4 35210 Alsancak - İzmir

Telefon Numarası: +90 232 489 01 21

E-mail: [email protected]

Portekiz’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Portekiz topraklarına gidebilmek için pek çok yol bulunmaktadır. Portekiz ülkesine gitmek isteyen fakat Portekiz’e nasıl gidilir tam olarak bilmeyenler için kısaca bilgi vermek çok yerinde olacaktır. Bilindiği üzere yurtdışına, havadan, karadan ve deniz yolu ile çıkılabilmektedir. Tercihiniz doğrultusunda bu ulaşım yollarını tercih edebilirsiniz. Elbette ki Portekiz’e ulaşmak için en sık tercih edilen ulaşım havayollarıdır. Türkiye’den aktarmasız olarak Portekiz ülkesine ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak bütçe sıkıntısı yaşayan kişiler uçak masraflarını yarıya indirmek adına transit geçişi daha uygun bulmaktadır. Bilindiği üzere aktarma yolu ile Portekiz’e ulaşmayı planlayan kişiler vizelerine ek olarak Portekiz transit vize çıkartmak zorunluluğundadırlar. Aksi takdirde aktarma ülkelerinde sınırdan geçmek mümkün değildir. İstanbul hava limanlarından Portekiz’e dört saatte ulaşmak mümkündür. En kestirme yol olarak uçak seyahati çok daha mantıklı bir yoldur.

Portekiz’e nasıl gidilir bir diğer yol ise deniz yoludur. Uçaktan korkan kişiler, deniz yolculuğunu sevenler Portekiz ülkesine gidebilmek için deniz yollarını tercih edebilir. İstanbul ve İzmir’e bağlı deniz limanlarında Portekiz ülkesine ulaşabilecek gemiler bulunmaktadır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki Türkiye’den Portekiz’e deniz yolculuğu yapacaksanız aktarmalı olarak gitmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Portekiz’e aktarma ülkelerinden gidiyorsanız tren yolunu da tercih edebilirsiniz. Çünkü aktarmalı ülkelerden Portekiz trenini binmeniz mümkündür. Portekiz demiryollarında gelişmiş bir ülkedir. Portekiz’e ulaştıktan sonra mutlaka pasaport ve vize yetkililere ibraz edilmelidir.

TOP