Portekiz Gaziantep Konsolosluğu

Portekiz’in Türkiye’de bulunan fahri konsolosluklarından birisi Portekiz Gaziantep Fahri Konsolosluğu’dur. Portekiz’in Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Gaziantep ve çevresindeki Portekiz vatandaşlarına hizmet vermektedir. Görev alanları arasında Gaziantep, Tekirdağ ve Kırklareli bulunmaktadır. Portekiz Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun görev ve yetkileri aşağıda verilmiştir.

  • Portekiz’in Gaziantep’te bulunan Gaziantep Fahri Konsolosluğu, Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne bağlı olarak Gaziantep ve çevresinde çalışmalar yürütmektedir.
  • Portekiz Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir yetkisi bulunmamaktadır.
  • Portekiz Gaziantep Konsolosluğu, Gaziantep ve çevresinde iş kurmuş olan ya da Gaziantep ve çevresinde ticaret yapmak isteyen Portekiz vatandaşlarına destek olmaktadır.
  • Portekiz kültürünü, Gaziantep ve çevresine tanıtmak amaçlanmaktadır.
  • Portekiz Gaziantep Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir temsilciliği olmadığından dolayı Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermemektedir. Portekiz Gaziantep Fahri Konsolosluğu vize hizmeti de vermemektedir.

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu Adresi ve Çalışma Saatleri

Adres: Değirmiçem Mahallesi, Hayri Sacır Caddesi,  No: 108, Daire: 7

Çalışma Saatleri: Portekiz Gaziantep Konsolosluğu hafta içi 09.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir.

Portekiz Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Portekiz Gaziantep Konsolosu Kimdir?

Portekiz Büyükelçiliği’nin internet sitesinde İstanbul, İzmir, Antalya fahri konsoloslarının ismi bulunmaktadır. Henüz Büyükelçilik tarafından Gaziantep fahri konsolosunun kim olacağına dair bilgi yer almamaktadır.

Portekiz Gaziantep Konsolosu olarak göreve atanacak kişinin herhangi bir diplomatik yetkisi bulunmamaktadır. Fahri konsolosluklar bünyesinde konsolosluk işlemleri ve vize verme işlemleri yapılmamaktadır.

Portekiz Gaziantep Konsolosu olarak göreve atanacak kişi, Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne bağlı olarak çalışacaktır. Gaziantep şehri ve çevresine yatırım yapan ve yatırım fırsatlarını takip eden Portekizli yatırımcılara Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı yatırımcılara vereceği teşvik ve hibeleri uygulamaları konularında destek verecektir.

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu Vize İşlemleri

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu vize işlemleri için kullanacağınız başvuru belgelerinin başvuru tarihinden en az 10 gün öncesinde alınması gereklidir.

18 yaşından gün almış kişilerin Portekiz Gaziantep Konsolosluğu vize işlemleri için şahsen başvuru yapması gereklidir. Küçüklerin ise vize başvurularını ebeveynleri/ yasal vasileri tarafından yapılabilecektir. 12 yaşından küçük olan kişi, Portekiz’e olan seyahati tek başına yapacaksa, ebeveyn/yasal vasi tarafından muvafakatname imzalanmış olmalıdır.

12 yaşından büyükler için vize işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için, Schengen vizesi protokolleri gereği, parmak izi Konsolosluk/Büyükelçilik tarafından alınmaktadır.

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu vize işlemleri için, sadece başvuruyu alma, gerekli dokümanların neler olduğu ve dikkat edilmesi gereken hususları başvuru sahibine aktarmakla yükümlüdür. Başvuru belgelerini kontrol eder, eksiklikleri tespit eder; ancak vize başvurusunu değerlendirme ve sonuca bağlama hususlarında yetkili değildir. Vize başvurularını karara bağlama merci Portekiz İstanbul Konsolosluğu/ Portekiz Ankara Büyükelçiliği’dir.

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu vize işlemleri için, çok girişli vize seçeneğini seçebilmeniz için, daha önceden başka ülkelere ve Portekiz’e olan seyahat kanıtlarınızı sunmanız ve vize sürelerine sadık kalındığını ispatlamanız gerekecektir.
Portekiz Gaziantep Konsolosluğu vize işlemleri için, işlemleriniz hafta içi 09:00-16:00 saatleri arasında yürütülmektedir.

Portekiz Gaziantep Konsolosluğu Vize Başvurusu

Portekiz, bir Schengen ülkesi olduğundan kısa süreli seyahat için (90 günden az) bordo pasaport sahiplerinin mutlaka vize alması gereklidir. Turistik vize, aile ziyaret vizesi, ticari vize, transit vize kısa süreli vize olarak kabul edilmektedir.

Portekiz vize başvurusunun olumsuz değerlendirilmemesi için, doldurduğunuz Portekiz Schengen Vize Başvuru Formu’ndaki tüm bilgiler hatasız, eksiksiz olmalıdır. Portekiz’e yapılacak seyahatin nedenini anlaşılır, net bir şekilde ifade etmelisiniz; seyahat bitiminde de Türkiye’ye geri döneceğinize dair garanti vermelisiniz. Vize başvuru sonucunuz ortalama olarak 15 işgünü içerisinde tarafınıza ulaşmaktadır.

Vize başvurusu esnasında, vize türüne bağlı olarak istenen belgeler eksiksiz sunulmalıdır ki; vize talebiniz ret edilmesin veya vize verme süreci uzamasın. Ancak nadiren de olsa, Konsolosluk/Büyükelçilik ek belge talep edebilir veya bire-bir görüşmek için hizmet binasına başvuru sahibini çağırabilmektedir. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için, vize başvuru evraklarında en doğru bilgileri vermeniz ve destekleyici evrakları sunmanız beklenmektedir.

TOP