Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu

Portekiz’in Türkiye’de bulunan fahri konsolosluklarından birisi Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu’dur. Portekiz’in Bursa Fahri Konsolosluğu, Bursa ve çevresindeki Portekiz vatandaşlarına hizmet vermektedir. Görev alanları arasında Bursa, Tekirdağ ve Kırklareli bulunmaktadır. Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu’nun görev ve yetkileri aşağıda verilmiştir.

  • Portekiz’in Bursa’da bulunan Bursa Fahri Konsolosluğu, Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne bağlı olarak Bursa ve çevresinde çalışmalar yürütmektedir.
  • Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir yetkisi bulunmamaktadır.
  • Portekiz Bursa Konsolosluğu, Bursa ve çevresinde iş kurmuş olan ya da Bursa ve çevresinde ticaret yapmak isteyen Portekiz vatandaşlarına destek olmaktadır.
  • Portekiz kültürünü, Bursa ve çevresine tanıtmak amaçlanmaktadır.
  • Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir temsilciliği olmadığından dolayı Portekiz vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermemektedir. Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu vize hizmeti de vermemektedir.

Portekiz Bursa Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu, hafta içi her gün saat 09.30 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu, Türkiye ve Portekiz resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Portekiz Bursa Konsolosluğu Adresi

Adres: Bağlarbaşı Mahallesi, 1032. Sokak, No: 41, Daire: 4, Ozmangazi/Bursa

Portekiz Bursa Konsolosu Kimdir?

Türkiye’ Cumhuriyeti vatandaşlarının, ülkemiz topraklarında yaşayan/ herhangi bir nedenle bulunan Portekiz vatandaşlarının ve ülkemizde oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemlerini kolaylıkla yapabilmeleri için ülkelerin farklı il ve ilçelerde fahri konsoloslukları bulunmaktadır. Fahri Konsolosluklara diplomatik herhangi bir yetki verilmemiştir. Dolayısıyla vize talebi yaptığınızda, vizeniz hakkında nihai karar mercii fahri konsolosluklar olmayacaktır.

Ülkemizde bulunan fahri konsolosların kim olduğuna mfa.gov.tr adresinden ulaşılabilir. İlgili sitenin ‘Türkiye’deki Yabancı Temsilcilikler’ segmesinden Portekiz ülkesinin Bursa Fahri Konsolosu bilgisine ulaşılmak istendiğinde bu bilginin sitede olmadığı görülmektedir.

Buradan hareketle Portekiz Bursa Fahri Konsolosu’nun henüz atanmadığı yorumu yapılabilir. Sitede yayınlanan PDF dosyasının 5/1/2022 tarihinde oluşturulduğu görülmektedir. Son güncelleme bu tarihte olduğundan, Portekiz Bursa Konsolosu ataması yapılmış olsa dahi resmi sitede henüz yer almamaktadır.

Resmi sitede Portekiz ülkesi ile ilgili İstanbul, Antalya, İzmir fahri konsoloslarının kim olduğuna dair bilgi ve telefon numaraları yer almıştır.

Portekiz Bursa Konsolosluğu Vize İşlemleri

Portekiz Bursa Konsolosluğu vize işlemleri (aile ziyareti, ticari, Erasmus, turistik, transit, şoför, dil okulu, eğitim) başvurusu için Bursa ve çevre illerde ikamet eden vatandaşlar için en kolay adrestirPortekiz Bursa Konsolosluğu’nun diplomatik yetkisi bulunmadığından vize kabul/ret kararı vermesi mümkün değildir.

Ülkemizde oturum izni olan ve bursa çevresinde oturan diğer ülke vatandaşlarının vize başvuruları Portekiz Bursa Konsolosluğu tarafından kabul edilir. Irak/ Suriye ülkesi vatandaşlığınız varsa ancak Türkiye Cumhuriyeti’nde oturum izniniz yoksa, bu durumda vize başvurunuz için muhakkak Başkonsolosluğa başvuru yapmanız gerekmektedir.

Portekiz Bursa Konsolosluğu vize işlemleri sırasında standart evrak listesi olmakla birlikte, başvurulan vize türüne bağlı olarak, evraklar arasında çelişkili durum saptanırsa ek evrak istenebilmektedir. Bu nedenle Portekiz Bursa Konsolosluğu vize işlemlerinin aksamaması için, seyahat tarihinden en az 3 hafta önce vize başvurusunda bulunmanız Konsolosluk tarafından önerilmektedir.
Portekiz Bursa Konsolosluğu vize işlemleri talebinde bulunurken, Schengen ülkelerine seyahat planınız var ise, ulusal vize türü yerine Schengen vize türüne başvuru yapmalısınız. Böyle bir durumda alınan vize ile giriş yapılan ilk ülkenin Portekiz olması gerekmektedir.  Portekiz Schengen sistemine dâhil olan bir ülkedir, alacağınız Schengen vizesi ile sisteme dahil olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı elde edersiniz; ancak böyle bir durumda seyahatin başlangıç noktası Portekiz olmalıdır.
 

Portekiz Bursa Konsolosluğu Vize Başvurusu

Portekiz Bursa Fahri Konsolosluğu, Osmangazi Bağlarbaşı Mahallesi’nde bulunan ofisten işlerini yürütmektedir; Ankara Portekiz Büyükelçiliği’ne bağlıdır. Portekiz ülkesine gitmek için vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti ve diğer ülke vatandaşlarının vize için Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş merciidir; ancak vize başvurusu hakkında nihai karar mercii değildir.

Portekiz Bursa Konsolosluğu vize başvurusu yapabilmeniz için hafta içi her gün 09:30-17:30 saatleri arasında fahri konsolosluk binasını ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Bursa Konsolosluğu vize başvurusu genellikle 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak Portekiz vizesi için başvuru yaparken, Türkiye Cumhuriyeti ve Portekiz ülkesinin resmi tatillerinde çalışma yapmadığını göz önünde bulundurunuz.

İlk kez Portekiz ülkesine gidecekseniz, genellikle Konsolosluk yetkilileri vize süresi olarak 30 gün tanırlar. Ancak olağanüstü amaçlarla gerçekleşen bir seyahat ise, ve bu durum vize başvurunuz sırasında Portekiz Vizesi Başvuru Formu’nda belirtilmişse (durumu ayrıntılı şekilde tarif eden bir Dilekçe yetkililere iletilmelidir) vize süresi 60 güne çıkabilmektedir.

Portekiz Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP