Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Portekiz başkonsolosluğunun ve konsolosluğunun kurulmasına gerek görülmeyen Bodrum’da kurulmuştur. Fahri konsolosluğun amacı Portekiz ile bölgenin ticari ilişkilerini geliştirmektir. Fahri konsolosluk çalışanlarının ve fahri konsolosun Portekiz vatandaşı olma zorunluluğu yoktur.

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu Hakkında

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bodrum toprakları içerisinde Portekiz Devleti’nin haklarını korumakta ve görev bölgesi içerisinde yaşayan Portekiz vatandaşlarına destek olmaktadır. Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu’nun görev ve yetkileri aşağıda verilmiştir.  

  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir yetkisi bulunmamaktadır.
  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, çalışmalarını Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak Bodrum ve çevresinde çalışma yürütmektedir. Ankara Portekiz Büyükelçiliği’nin vermiş olduğu görevleri Portekiz ve çevresinde yerine getirmektedir.
  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, acil durumlar haricinde Bodrum ve çevresinde yar alan Portekiz vatandaşlarına belge tasdiki yapma yetkisi verilmiştir.
  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Türk vatandaşlarına vize hizmeti verme yetkisi verilmemiştir. Portekiz vizesi başvuruşlarını değerlendirme yetkisi Portekiz Ankara Büyükelçiliği’ne ve Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu’na verilmiştir.
  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Bodrum ve çevresinde iş kurmuş Portekiz vatandaşlarına ticari destek sağlamaktadır.
  • Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Portekiz kültürünü Bodrum ve çevresinde tanıtmaktadır.

Portekiz Bodrum Konsolosluğu Çalışma Saatleri ve İletişim Bilgileri

Adres: Cevat Şakir Mahallesi, 458. Sokak, No: 74, Daire: 3, Bodrum/Muğla

Çalışma Saatleri: Hafta içi saat 09.00 ile 17.30 arasında çalışmaktadır.

Portekiz Bodrum Konsolosu Kimdir?

Portekiz Bodrum Konsolosu, dünyadaki önemli ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, Muğla şehrinin Bodrum yerleşkesinde bulunan Portekiz ülkesinin temsiliyetini ifade eden, Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Neden başka şehirler değil de Bodrum tercih edildi sorusunun cevabı, yoğunluklu bölgenin ekonomik ve ticaret ilişki ağlarının geliştirmesini ve yükselmesini hedeflemektedir. Portekiz Fahri Konsolosunun tam olarak kim olduğu bilinmemekle beraber, Konsolos olan veya olacak olan kişi Türk olma ihtimali yüksektir. Portekiz Bodrum Konsolosu, Portekiz vatandaşlığına sahip olmasına gerek yoktur. Portekiz Bodrum Konsolosu, diplomatik anlamda değil, daha çok farklı amaçlarla görevini icra etmektedir. Bunlardan en önemlisi, şehrin turistliğini öne çıkartan yapısının olması avantajıyla, ticaret kaygısı güden, yatırım hedefleri olan, ekonomik beklentileri karşılamak ve göstermek niyetindedir. Konsolosluğun getirdiği görev bilinci bulunmasıyla, Ankara’da Büyükelçi, yazılı olarak yapılması gereken görevleri Fahri Konsolosluğuna iletmektedir. Bununla beraber Konsolosluk, Portekiz uyruklu kişilere, temel ihtiyaçlar anlamda; eğitim, sağlık ve kanunların gösterdiği hukuk bağlamında destek verebilmektedir.  

Portekiz Bodrum Konsolosluğu Vize İşlemleri

Portekiz Bodrum Konsolosluğu Vize işlemleri için, başvuru yapmak isteyen şahısların randevu alarak başvuru yapması gerekmektedir. Randevu için iletişim kanallarını kullanmaları mümkündür. Bodrum’da yaşayan bir birey, Bodrum Konsolosluğuna giderek başvuru formunu doldurarak giriş yapabilir. Başvuru formundan sonra vize işlemleri için randevu oluşturması gerekmektedir. Portekiz’e gitmekten isteyen kişi ya da kişiler, yeşil, siyah veya gri renkte olan pasaportlardan bulundurmuyorsa, gitme sebepleri ne olursa olsun vize başvurusu yapmak mecburiyetindedirler. Eğer yeşil, gri veya siyah renkli pasaportlarınız varsa da en fazla 90 gün civarında kalabilmektedirler. Portekiz Bodrum Konsolosluğuna başvuru yaptıktan sonra vize işlemlerinin süresi bir hafta en fazla on beş günü bulmaktadır. Başvurusu onaylanan vizenin çıkış süresi, iş yoğunluğuna göre farklılık göstermekle beraber onun da tahmini süresi 10 günü bulmaktadır. Vize türü, vize işlemlerinin en önemli kısmıdır. Seyahat etme amacınız buna göre şekillenmektedir.

Portekiz Bodrum Konsolosluğu Vize Başvurusu

Portekiz Bodrum Konsolosluğu, Türkiye’den Portekiz ülkesine yolculuk yapmak isteyen kişiler için merak konusudur. Vize başvurusu, yapılması planlanan seyahat amacının seçilmesiyle oluşturularak, başvuru formunun doldurulmasıyla başlangıcı yapılır. Başvuru formunu dolduran kişi veya kişiler, Portekiz Bodrum Konsolosluğundan randevu oluşturmalıdır. Randevu günü alınan vize işlemleri için, gerekli olan birçok belge bulunmaktadır. Bu belgeleri oluşturulan randevu günü ve saatine kadar muhakkak tamamlanmalıdır. Bu belgeleri vize başvurusu sırasında teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilen belgeler, Bodrum Konsolosluğundan, Ankara Büyükelçiliğe ulaşır gerekli değerlendirmeler kapsamında sonuçları kişiye iletilmektedir. Bodrum Portekiz Vize Başvuru için gerekli belgeler tamamlanamazsa, başvuru geçersiz sayılır. Vize Başvurusu için ulaşım yeri: Cevat Şakir mahallesi, 458. Sok no:74 daire:3 Bodrum-Muğla şeklinde sağlayabilirsiniz. Portekiz Bodrum Fahri Konsolosunun direkt olarak kişi veya kişilere vize verme hükmü yoktur. Başvuru Bodrum’dan yapılır, başvurunun değerlendirmesini yapmak hakkı Ankara’ya bağlıdır. Yalnızca istisnai durumlar, yani acillik durumuna göre Bodrum Fahri Konsolosunun onay verme yetkisi bulunmaktadır. Başvuru durumunuz yaklaşık olarak bir hafta içerisinde belirlenmektedir.

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu Görevleri

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, Portekiz vatandaşlarına pasaport, doğum, ölüm, kimlik değiştirme gibi işlemlerde yardımcı olmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Portekiz arasındaki ticari, kültürel, ekonomik, sosyal, siyasal ilişkileri geliştirmeyi amaçlar. Ancak hiçbir diplomatik yetkisi bulunmamaktadır.

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu vize başvurularını kabul etme yetkisine sahip değildir. Vize başvurularını Portekiz Büyükelçiliğine ya da başkonsolosluğuna yönlendirmektedirler. Vize başvuruları yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Portekiz bir Schengen ülkesidir. Bundan dolayı vize başvuruları Schengen vize başvuru kurallarına göre kabul edilmektedir.

Portekiz Bodrum Fahri Konsolosluğu, hafta içi her gün 08.00- 16.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Türkiye resmi tatilleri ve Portekiz resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

Portekiz Bodrum Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres:  Kanuni Sultan Süleyman Caddesi, No:10- 48400, Bodrum/Muğla

TOP